GTC Auto Shop
Pagina 9 din 9 PrimulPrimul ... 23456789
Afisez rezultatele 81 la 83 din 83

Data Inscriere
    Apr 2013
    Varsta
    26
    Masina
    Jeep Wrangler TJ 2.4.

Implicit Re: Mercedes 280 GE Proiect Restomod

Paul, dau o bere pt. codul de cheder. Multumesc de asemenea si pentru detaliile legate de servofrana. Cred ca am sa fac eu lucrarea, am sa te contactez dupa ce dau jos pompa.
    @Yoghi, desenul il fac eu si print-ul il fac la un amic care are echipamentul profesional. Pe echipamentul lui se pot fabrica elemente cu dimensiunile maxime de 1000/450/450 mm.
    Se pot fabrica din diverse mase plastice. Noi printam cel mai des din PLA (acid polilactic) si plastic de tip ABS (care are proprietati mecanice si termice mai bune). Pretul depinde de dimensiunile si complexitatea piesei (timpul necesar fabricarii) si desigur de material dar nu as putea sa iti zic un cost efectiv pt. o piesa oarecare.

Data Inscriere
    Jan 2010
    Varsta
    39
    Masina
    mercedes G 250gd

Salut Mihai, Ónainte de a desface servofrana verifica starea ei ,daca nu are pierderi de vid și funcționează nu are rost să o demontezi. Poți verifica Ónsă dacă sa scurs lichid prin spatele pompei de frana și dacă găsești scurgeri trebuie spălată in interior.

Data Inscriere
    Apr 2013
    Varsta
    26
    Masina
    Jeep Wrangler TJ 2.4.

Citat Postat original de maxian paul Vizualizare Mesaj
    Salut Mihai, Ónainte de a desface servofrana verifica starea ei ,daca nu are pierderi de vid și funcționează nu are rost să o demontezi. Poți verifica Ónsă dacă sa scurs lichid prin spatele pompei de frana și dacă găsești scurgeri trebuie spălată in interior.
    Desigur, am sa o verific inainte de a incepe orice operatiune de reparatie a ei. Zilele astea am sa o iau la puricat si verificat.
    Zilele astea am mai lucrat la sistemul electric si anume cablurile care plecau de la traductorul de temperatura si de la sistemul (cu bimetal) de actionare a injectorului de soc erau atat de obosite incat la orice indoire a cablului "pusca" izolatia. Am purces la schimbarea lor cu cabluri dimensionate cu aceeasi arie a sectiunii si cu izolatie siliconica.
    Ca sa nu mai trebuiasca sa scot bornele de pe baterie cand las masina parcata (mi-e cam teama sa o las sub tensiune considerand ca am gasit nenumarate cabluri roase de soareci) am montat un comutator general. Spre surprinderea mea, in timpul gauririi consolei centrale a bordului (pentru montarea heblului) care parea de plastic a inceput sa cada span de otel, deci se pare ca sub stratul de platic moale se afla structura de tabla, interesant. Totodata am sa renunt la scrumiera si in locul ei am sa pun un panou de aluminiu pe care sa montez switch-urile pentru accesoriile care vor urma.
    Heblul l-am montat pe "-", am considerat ca asa este mai sigur.

LE: Vin cu un update, se pare ca servofrana nu fasaie, nu cred totusi ca pierde vacuum. Uitati ce se intampla: dupa o acclelerare brusca indelungata (10-30 secunde) daca apas frana pedala se duce pana in fund fara sa schiteze macar vreun semn de incetinire a masinii. Este ca si cum ar intra aer in instalatie. Daca fac 2-3 pedale isi revine si prinde excelent, incetinind masina pana la oprire foarte eficient.Nu inteleg fenomenul. Va rog daca ati experimentat asa ceva sa imi ziceti si mie ce as putea lua la verificat, ce sa-i fac oare?
    Acest fenomen se manofesta pana acum doar dupa o accelerare puternica de 10-30 de secunde.
    Multumesc
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	IMG_5371.JPG‎ 
Views:	3 
Size:	687.1 KB 
ID:	290121   Click image for larger version. 

Name:	IMG_5372.JPG‎ 
Views:	6 
Size:	568.2 KB 
ID:	290122   Click image for larger version. 

Name:	IMG_5374.JPG‎ 
Views:	6 
Size:	537.3 KB 
ID:	290123  
    Last edited by MihaiK; 12th September 2018 at 19:33.

Pagina 9 din 9 PrimulPrimul ... 23456789