Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Mercedes 280 GE Proiect Restomod


MihaiK

Postări Recomandate

Re: Mercedes 280 GE Proiect Restomod

 

Probeaza janta pe care o cumperi pe masina, in functie de producator pot aparea diferente de diametru la interiorul jantei. Daca acum ai jante de Sprinter pe 16 te rog sa masori grosimea jantei la centru unde este gaura centrala, vreau sa verific daca sunt diferente fata de cele originale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 106
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Mercedes 280 GE Proiect Restomod

 

Jantele pe care le am acum pe masina sunt originale de G pe 16. Am sa fac o comparatie a grosimilor la gaura de centrare a jantelor actuale cu cele de Sprinter dupa ce intru in posesia lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mercedes 280 GE Proiect Restomod

 

Nu prea inteleg. Daca ambele, si la G si la Sprinter sunt cu 5 prezoane x 130 mm de ce nu s-ar potrivi? Te referi ca cele de Sprinter de 15 " in diametru nu se potrivesc pe G? Sau nu potrivesc la gaura de centrare?

Din feedback-ul de la Paul, care are jante pe 15 pe G, nu ar trebui sa fie nici o problema cu "fitment-ul".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mercedes 280 GE Proiect Restomod

 

Potrivesc perfect adica 5x130 central 84.1mm prezoanele M14x1.5 doar ca ai 6J si ET-ul mai pozitiv si nu poti pune gume 33 sau 35 de exemplu pe ele .

Ba mai potrivesc si de la altele gen VW Crafter, SsangYong etc. uite aici...

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?94502-jante-G

Mercedes G Wolf 461 300GD

Nissan Terrano II R20 2.7 TDi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mercedes 280 GE Proiect Restomod

 

Astazi m-am ambitionat sa repar una dintre aripi (din fribra de sticla) care a fost lovita si crapata.

Am lipit si ranforsat zonele rupte sau crapate si apoi am chituit, slefuit si am suflat cateva straturi de primer.

Cu urechile de prindere a fost mai dificil fiind rupte ambele. Acolo mai am de lucru. Trebuie dupa lipire ranforsata zona.

La reparatie am folosit rasina epoxidica cu raport de amestec 1/1 si tesatura de fibra de sticla de 120 g/m^2. Am aplicat mai multe petece dispuse la 45 de gradez.

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mercedes 280 GE Proiect Restomod

 

Pune niste poze sa vedem cum a iesit. In Cj e Raymond care mi-a facut si mie ambele aripi din fibra si te poate ajuta el la capitolul asta daca e nevoie. El are in lucru o intreaga caroserie de G din fibra de sticla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Mercedes 280 GE Proiect Restomod

 

Hai sa ma scriu ceva pe aici ca a cam trecut timpul si masina nu este inca terminata. Tipiiic, da, stiu.

Tabla e pusa la punct complet. Toata rugina indepartata, balamaua de jos de la haion care era rupta a fost reparata, pragurile refacute, colturi refacute, cate si mai cate.

A primit o izolatie pe sub caroserie si pe sasiu. Pentru protecte anticoroziva si antifonare.

Dupa aplicarea primerului masina a primit o vopsea U-Pol Raptor. Nu a iesit chiar culoarea la care ma asteptam sa iasa dar acceptam, ce sa mai zic?! Sunt multumit de tabla acum.

Cateva poze:

image.jpg.e623ad2fdd9fe1d6c736960de31cd08b.jpg

image.thumb.jpg.1ed42609659de9fa29261010e529d914.jpg

image.jpg.23ceaeedcd1408f2503e3ca63cd3a727.jpg

image.jpg.4edcb643dde91b1286deded57f702ecf.jpg

Editat de MihaiK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mercedes 280 GE Proiect Restomod

 

Multumesc mult de impresii omule! Asa au fost piticii in capul meu, fixati pe U-Pol Raptor:old

Sper sa umblu cu ea cat mai repede. Pana la anul nou trebuie sa ii fac ITP. Ideea e ca in talon e verde, nu imi dau seama daca trebuie schimbata culoarea in acte sau nu.

In alta ordine de idei, am reusit sa ii montez parbrizul de capul meu (metoda cu snur- fiind parbriz cu cheder si nu lipit) daaar am facut o boacana. Am invartit volanul fara cheie in contact si cum e si normal s-a blocat volanul, actionand asupra lui mecanismul acela antifurt. Imi zic atunci, baga cheia, invarte-o (pune contactul) si se va debloca. Corect? Gresiit.

Volanul nu se mai deblocheaza, contactul nu se poate pune (nu se mai poate roti cheia) => s-a blocat coloana de directie.

 

Ce fac acum? Cum pot sa deblochez mizeria aia de contact/butuc/sistem de blocare?

 

Va rog dati-mi un sfat daca aveti vreo experienta in domeniul asta!

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mercedes 280 GE Proiect Restomod

 

Am reusit a debloca coloana de directie prin medota insistentei:top

Am tot frecat de cheia aia miscand de volan stanga dreapta pana s-a lasat. Se cere schimbarea de graba a contactului.

In alta ordine de idei, ce vaselina recomandati pentru ungerea mecanismului de actionare a geamurilor electrice? Urca si coboara foarte chinuit si am impresia ca au nevoie de putina vaselina pe la articulatii. Sper ca nu sunt prajite motoarele electrice dar tinand cont ca amandoua fac cam la fel, mica probabilitatea sa fie ambele motoare electrice obosite. :y. Sper.

Editat de MihaiK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mercedes 280 GE Proiect Restomod

 

La contact si glisiera macara geam curata si lubrifiaza cu ulei pentru arme, sau ulei pentru mecanisme fine (nu trebuie sa se blocheze la temperaturi scazute. Motorul macaralei in zona reductorului lubrifiezi cu unsoare siliconica foarte multumit si eu de cea de la Liqui Moly. Macaralele mele au fost unse cu vaselina normala banuiesc si iarna se blocau, dupa ce am inlaturat toata vaselina am uns doar cu ulei si merge perfect. E posibil sa fie si praf ,apa poate ceva rugina in motorase si merg mult mai greu se pot arde daca nu le faci o revizie totala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mercedes 280 GE Proiect Restomod

 

Am sa incerc sa dezmortesc mecanismele cu ulei de mecanisme fine atunci. Voi incerca sa lubrifiez si angrenajul intre motor si tamburul pe care infasoara cablul (asa pare ca ar fi cu cablu) cu vaselina siliconica. Multam de sfaturi!

Sper sa nu fie duse motoarele ca am imbulinat-o.

Poze dupa ce desfac.

Editat de MihaiK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Mercedes 280 GE Proiect Restomod

 

Am primit ochelarii de faruri si grila radiatorului, masina nu avea asa ca am cautat sa cumpar si am constatat ca se gasesc destul de greu.

Desigur ca aceste repere nu au venit in culoarea masinii. Grila se poate vopsi usor, o matuiesc, dau un strat de primer si apoi vopsea.

Situatia mai delicata este la ochelarii farurilor deoarece sunt fabricati din cauciuc. Acestea fiind spuse, nu stiu cu ce vopsea sa ma incumet sa vopsesc ochelarii farurilor de teama sa nu crape vopseaua in timp. Cauciucul asta lucreaza in timp, cel putin asa intuiesc eu.

Aveti vreun sfat, cu ce fel de vopsea as putea sa vopsesc aceste repere de cauciuc?

 

ps. Am o vopsea pentru vinyl dar este lucioasa si as vrea sa vopsesc reperele din fata masinii negru mat.

 

 

Multumesc

IMG_9522.thumb.JPG.5e405b95f4fb63e1d9cbce4609860823.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mercedes 280 GE Proiect Restomod

 

Eu am aplicat pe ramele farurilor negru mat la spray dar nu in strat gros (suprafata lor este mai deteriorata). Bandourile laterale le-am curatat cu hartie abraziva(smirghel) si nu a fost nevoie de vopsire. Ce ai rezolvat cu macaralele?

Editat de maxian paul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mercedes 280 GE Proiect Restomod

 

Am uitat sa mentionez de ele. Pe cea din dreapta am descongestionat-o cu lubrifianti, conform sfaturilor primite de la tine. Reductorul arata perfect (nu am apucat sa fac poze). Angrenajul a fost lubrifiat cu vazelina siliconica. Cea din stanga in schimb trebuie sa o demontez si sa o studiez pt. ca am descoperit ca la o pozitie anume se blocheaza. Cand o desfac pe cea din stanga am sa postez niste poze.

 

Eu am refacut bandourile in felul urmator: am slefuit cu hartie abraziva aceste bandouri (granulatie de 1000), apoi am inmuiat bine bandourile in ulei siliconic. Le-a redat culoarea neagra si elasticitatea cauciucului. Asemenea fac si cu chedereul de la haion.

 

Multumesc pentru sfat, daca zici ca ai vopsit ochelarii farurilor cu vopsea la spray si nu au crapat, asa le vopsesc si eu.

 

 

Si o poza cu galbenusul atomic scos la lumina. Dupa cum se observa mai am montat o multime de repere.

IMG_9703.thumb.PNG.3a8be5e0512f8b70bb78ffb1dc8b7018.PNG

Editat de MihaiK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mercedes 280 GE Proiect Restomod

 

Exista un aditiv elasticizant care se pune in lac pentru ai marii elasticitatea, se foloseste preponderent la partile din plastic care sufera deformari usoare bari, spoilere, bandouri.

La bara fata unde tot pateam sa se crape lacul si sa se exfolieze, la ultima vopsire s a folosit asa ceva si inca tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mercedes 280 GE Proiect Restomod

 

Salutare @Flow, acum ca mi-ai zis am intrebat la un cunoscut care se ocupa cu vopseluri si poate procura asa ceva. Am aflat ca ar exista si primer elastic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mercedes 280 GE Proiect Restomod

 

Ai observat corect, e din cauza ca aripa e construita din fibra de sticla. Foarte bune la partea de coroziune dar in timp unele urechi de prindere (otel incastrat in fibra de sticla) au crapat la incastrare. Am reusit sa le repar local dar nu consider a fi o imbinare foarte rezistenta si la un soc se pot smulge din nou acele urechi.

 

Nu stiu cum au fost la altii dar eu nu am reusit sa aliniez (la linie) aripile astea din fibra de sticla. Se deformeaza usor odata cu trecerea timpului si nu mai potrivesc cum ar trebui.

 

Ps. Am sa fabric niste oale tot din fibra de sticla sa protejez farurile de noroiul, pietrele si apa aruncate de anvelope.

Editat de MihaiK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mercedes 280 GE Proiect Restomod

 

Mie mi-a facut Raymond aripile tot aici in cluj. Eu le am pe masina de mai bine de 1 an si arata inca foarte bine, nu dau semne de deformare. Sunt groase si nu cred ca o sa se strambe prea repede.

La far, am niste table care vin peste ureche cumva, ca cele din linkul de mai jos:

 

https://www.foerch.ro/din-si-standardizate/piulite/sonstige-muttern/piulite-tabla-otel-arc-conform-din-17-zincate?s=ProductGroup

 

Pui tabla peste ureche de fibra, dai o gaura prin fibra si nu mai pica in veci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare