GTC Auto Shop
Pagina 5 din 6 PrimulPrimul 123456 UltimaUltima
Afisez rezultatele 41 la 50 din 57

Data Inscriere
    Jan 2010
    Varsta
    39
    Masina
    mercedes G 250gd

Implicit Re: Mercedes 280 GE Proiect Restomod

La contact si glisiera macara geam curata si lubrifiaza cu ulei pentru arme, sau ulei pentru mecanisme fine (nu trebuie sa se blocheze la temperaturi scazute. Motorul macaralei in zona reductorului lubrifiezi cu unsoare siliconica foarte multumit si eu de cea de la Liqui Moly. Macaralele mele au fost unse cu vaselina normala banuiesc si iarna se blocau, dupa ce am inlaturat toata vaselina am uns doar cu ulei si merge perfect. E posibil sa fie si praf ,apa poate ceva rugina in motorase si merg mult mai greu se pot arde daca nu le faci o revizie totala.

Data Inscriere
    Apr 2013
    Varsta
    26
    Masina
    Jeep Wrangler TJ 2.4.

Am sa incerc sa dezmortesc mecanismele cu ulei de mecanisme fine atunci. Voi incerca sa lubrifiez si angrenajul intre motor si tamburul pe care infasoara cablul (asa pare ca ar fi cu cablu) cu vaselina siliconica. Multam de sfaturi!
    Sper sa nu fie duse motoarele ca am imbulinat-o.
    Poze dupa ce desfac.
    Last edited by MihaiK; 28th November 2017 at 11:15.

Data Inscriere
    Apr 2013
    Varsta
    26
    Masina
    Jeep Wrangler TJ 2.4.

Am primit ochelarii de faruri si grila radiatorului, masina nu avea asa ca am cautat sa cumpar si am constatat ca se gasesc destul de greu.
    Desigur ca aceste repere nu au venit in culoarea masinii. Grila se poate vopsi usor, o matuiesc, dau un strat de primer si apoi vopsea.
    Situatia mai delicata este la ochelarii farurilor deoarece sunt fabricati din cauciuc. Acestea fiind spuse, nu stiu cu ce vopsea sa ma incumet sa vopsesc ochelarii farurilor de teama sa nu crape vopseaua in timp. Cauciucul asta lucreaza in timp, cel putin asa intuiesc eu.
    Aveti vreun sfat, cu ce fel de vopsea as putea sa vopsesc aceste repere de cauciuc?

ps. Am o vopsea pentru vinyl dar este lucioasa si as vrea sa vopsesc reperele din fata masinii negru mat.

Multumesc
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	IMG_9522.JPG‎ 
Views:	7 
Size:	119.2 KB 
ID:	285840  

Data Inscriere
    Jan 2010
    Varsta
    39
    Masina
    mercedes G 250gd

Eu am aplicat pe ramele farurilor negru mat la spray dar nu in strat gros (suprafata lor este mai deteriorata). Bandourile laterale le-am curatat cu hartie abraziva(smirghel) si nu a fost nevoie de vopsire. Ce ai rezolvat cu macaralele?
    Last edited by maxian paul; 15th January 2018 at 11:42.

Data Inscriere
    Apr 2013
    Varsta
    26
    Masina
    Jeep Wrangler TJ 2.4.

Am uitat sa mentionez de ele. Pe cea din dreapta am descongestionat-o cu lubrifianti, conform sfaturilor primite de la tine. Reductorul arata perfect (nu am apucat sa fac poze). Angrenajul a fost lubrifiat cu vazelina siliconica. Cea din stanga in schimb trebuie sa o demontez si sa o studiez pt. ca am descoperit ca la o pozitie anume se blocheaza. Cand o desfac pe cea din stanga am sa postez niste poze.

Eu am refacut bandourile in felul urmator: am slefuit cu hartie abraziva aceste bandouri (granulatie de 1000), apoi am inmuiat bine bandourile in ulei siliconic. Le-a redat culoarea neagra si elasticitatea cauciucului. Asemenea fac si cu chedereul de la haion.

Multumesc pentru sfat, daca zici ca ai vopsit ochelarii farurilor cu vopsea la spray si nu au crapat, asa le vopsesc si eu.

Si o poza cu galbenusul atomic scos la lumina. Dupa cum se observa mai am montat o multime de repere.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	IMG_9703.PNG‎ 
Views:	30 
Size:	1.49 MB 
ID:	285850  
    Last edited by MihaiK; 15th January 2018 at 12:14.

Data Inscriere
    Dec 2008
    Varsta
    34
    Masina
    2017 Rubicon Unlimited

Exista un aditiv elasticizant care se pune in lac pentru ai marii elasticitatea, se foloseste preponderent la partile din plastic care sufera deformari usoare bari, spoilere, bandouri.
    La bara fata unde tot pateam sa se crape lacul si sa se exfolieze, la ultima vopsire s a folosit asa ceva si inca tine.

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Data Inscriere
    Apr 2013
    Varsta
    26
    Masina
    Jeep Wrangler TJ 2.4.

Salutare @Flow, acum ca mi-ai zis am intrebat la un cunoscut care se ocupa cu vopseluri si poate procura asa ceva. Am aflat ca ar exista si primer elastic.

Data Inscriere
    Jan 2010
    Varsta
    39
    Masina
    mercedes G 250gd

La aripile fata nu vad eu bine sau nu ai oalele din spatele farurilor montate. Le ai din plastic?

Data Inscriere
    Apr 2013
    Varsta
    26
    Masina
    Jeep Wrangler TJ 2.4.

Ai observat corect, e din cauza ca aripa e construita din fibra de sticla. Foarte bune la partea de coroziune dar in timp unele urechi de prindere (otel incastrat in fibra de sticla) au crapat la incastrare. Am reusit sa le repar local dar nu consider a fi o imbinare foarte rezistenta si la un soc se pot smulge din nou acele urechi.

Nu stiu cum au fost la altii dar eu nu am reusit sa aliniez (la linie) aripile astea din fibra de sticla. Se deformeaza usor odata cu trecerea timpului si nu mai potrivesc cum ar trebui.

Ps. Am sa fabric niste oale tot din fibra de sticla sa protejez farurile de noroiul, pietrele si apa aruncate de anvelope.
    Last edited by MihaiK; 17th January 2018 at 14:16.

Data Inscriere
    Dec 2011
    Varsta
    38

Mie mi-a facut Raymond aripile tot aici in cluj. Eu le am pe masina de mai bine de 1 an si arata inca foarte bine, nu dau semne de deformare. Sunt groase si nu cred ca o sa se strambe prea repede.
    La far, am niste table care vin peste ureche cumva, ca cele din linkul de mai jos:

https://www.foerch.ro/din-si-standar...s=ProductGroup

Pui tabla peste ureche de fibra, dai o gaura prin fibra si nu mai pica in veci.