Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Recomandari uleiuri Jimny


omoroka

Postări Recomandate

Re: Recomandari uleiuri Jimny

 

Un ulei la care rata de contrafacere este foarte mica, este Motul 300V Power 5W40.

Cumparat pe filiera legala, evident.

 

Singurul dezavantaj este pretul dublu fata de Castrol sau Mobil.

 

Nu ala e dezavanatajul... dezavanatajul e ca nu poti sa il tii in motor decit maxim 3000 de km si maxim citeva luni de zile (dublu ester).

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandari uleiuri Jimny

 

Daca intrati pe emag si cititi comentariile negative de la uleiuri veti gasi plangeri de genul "motorul era mai zgomotos" la absolut toate marcile, inclusiv la Motul, LiquiMoli si ale marci deosebite. Si nu, nu e dublu ca pret, costa cat Castrolul folosit de mine care e ok dupa primii 300km parcursi.

 

Mai vedem in timp, si daca ma va dezamagi consider ca am spalat motorul cu el doar si-l voi inlocui. Noi sa fim sanatosi

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandari uleiuri Jimny

 

Mie mi se pare ca oricum motorul suna putin diferitit dupa schimbarea de ulei. Chiar si cand schimb cu acelasi ulei, care pt. Jimny meu inseamna castrol 5w40. Ma gandesc sa schimb pe viitor dar pana acum nu au fost probleme. Si la reprezentanta tot de asta au pus acum ceva ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Re: Recomandari uleiuri Jimny

 

La Jimny 2009 am gasit in carte urmatoarele variante:

IMG_3124.thumb.JPG.02ee3a64f8881f455a0dda50096ae4dd.JPG

0w20 si 5w30 sunt pe aceeasi plaja de temperaturi, cu mentiunea ca pentru consum redus e recomandat 0w20.

Din pacate nu se specifica care e diferenta de consum. Daca stie cineva va rog scrieti. Oricum, nu ma astept sa fie o diferenta mare.

Eu am pus 5w30. Ca si marca am ales Mobil 5w30 - folosesc modelul asta la Ford Mondeo de peste 10 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 luni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare