GTC Auto Shop
Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123
Afisez rezultatele 21 la 30 din 30

Data Inscriere
    Jan 2008
    Varsta
    37
    Masina
    Nu am , merg pe jos ...

Implicit Re: Sfaturi echipare Jimny

@all nimeni nu vede situatia de ansamblu,fiecare se rezuma la el,la masina lui,si la ce are el....
    Am mers nu BFG MT de la samurai pana la GC din 2004.....
    realitatea este ca unele fac mai putin zgomot.realitatea este ca Jimny numai insonoririzat nu este....daca cobori din ML, jimny este o cutie care rezoneaza toata.
    dupa gust si situatie,masina fiecaruia este cea mai buna.

@koais - merge pe autostrada DAR, ce faci in cazul unui accident ,cand intri intr-un tir din spate la 130? cati sunteti pregatiti de asta, cati au experimentat o explozie la 130km?h pe simex resapat? am fost pe strada aia....si era mitsu.

deci hai sa iesim din bula proprie si sa gandim la modul general.Soferul la mitsu este un mic magician al volanului,am scapat, dar senzatie este nasoala......

In rest, vorbim vorbe, fiecare din experienta proprie.
    Koais are un motor mai potent, nu? ilcompari cu ala standard pe care l-ai schimbat la mers? sa ne raportam la adevar.
    poate masina ta este super si a mea stau bucsile sa cada la prima groapa-le mai comparam la mers cu 130? sau motorul lui X in punga, nu ajunge la 100, de unde 120 pe niste gume mai mari?

Era un topic super interesant de urmarit.lasati dreak gumele si viteza, fiecare cu isi asterne asa doarme.
    Se poate cu MT si viteza daca-ti asumi chestii. la resapate, la fel, doar ca-ti asumi mai mult.cu cat iti asumi mai mult, poati avea noroc porcesc, noroc simplu sau ghinion. Cand o faci fara sa intelegi nimic ,doar de moft, se cheama prostie.Si cand esti prost, nu-ti este greu tie, le este greu celorlalti,spune o vorba din batrani....

sa revenim la echipari si la variatiuni.

Nu a spus nimeni daca este ok OME, varinata custom local (Sibiu parca la 1200 lei), sau varianta Ironman (am auzit prin targ ca-i cam rigida si cauzeaza grav la confort)- asta in ideea la o rabla de 3500E din 2001, suspensia-i macar 50% dusa...si trebuie sa intre si rotile alea acolo.

Nu a spus nimeni daca exista varianta LEGALA de a avea rotile de 215 trecute in carte. si cum se face asta pas cu pas.Exista acte de la Importator, baza de date la RAR,cum?

vorbim vorbe.eu pot sa merg cu 100 cu ATV-ul cu niste caramele meg MT....am un amic pe care l-a spulberat unul cu masina la 125 km/h, copil ,ia intors in fata...

sa iesim din cercul asta vicios , va rog mult, oferiti si alte informatii. cu un chit de 10 cm intra si 31.cum mergi sau cat investesti sa mergi maibine este discutia.si cati au facut-o,sunt multumiti, caiti isi permit si vor asta, este alta discutiea...

LE nu am editat greselile gramaticale, imi cer scuze acum, dar le las asa.SUnt din graba.
    Last edited by RZV; 26th April 2017 at 12:04.
    Dacă de Óntelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.
    Dream It, Do It, Live It....

Citat Postat original de RZV Vizualizare Mesaj
    Se poate cu MT si viteza daca-ti asumi chestii. la resapate, la fel, doar ca-ti asumi mai mult.cu cat iti asumi mai mult, poati avea noroc porcesc, noroc simplu sau ghinion. Cand o faci fara sa intelegi nimic ,doar de moft, se cheama prostie.Si cand esti prost, nu-ti este greu tie, le este greu celorlalti,spune o vorba din batrani....
    Bine punctat

Si da, am uitat cit de bine NU e antifonat Jimny, de se aud si pietricele care sar din roti si lovesc in caroserie.
    Suzuki Jimny 1.3i 2004

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Data Inscriere
    Jul 2009
    Masina
    Veche

Citat Postat original de RZV Vizualizare Mesaj
    @all nimeni nu vede situatia de ansamblu,fiecare se rezuma la el,la masina lui,si la ce are el....
    Am mers nu BFG MT de la samurai pana la GC din 2004.....

Ai avut Jimny? ai avut Jimny modificat? Ai avut pe Jimny-ul tau alte anvelope? Ce dimensiuni si profil? Daca nu, de ce iti dai cu parerea?
    @koais - merge pe autostrada DAR, ce faci in cazul unui accident ,cand intri intr-un tir din spate la 130? cati sunteti pregatiti de asta, cati au experimentat o explozie la 130km?h pe simex resapat? am fost pe strada aia....si era mitsu.

deci hai sa iesim din bula proprie si sa gandim la modul general.Soferul la mitsu este un mic magician al volanului,am scapat, dar senzatie este nasoala......

In rest, vorbim vorbe, fiecare din experienta proprie.

Doar din experienta proprie de masina intretinuta, in mintile ei si cu modificari de care sunt constient de care efecte pot vorbi. Fiecare asimileaza informatiile si actioneaza din prisma propriei evaluari, suntem direct si singuri raspunzatori de faptele noastre. In plus, nu am spus nimanui ce trebuie sa faca/modifice la masina lui. Mi-am impartasit experienta

Koais are un motor mai potent, nu? ilcompari cu ala standard pe care l-ai schimbat la mers? sa ne raportam la adevar.
    poate masina ta este super si a mea stau bucsile sa cada la prima groapa-le mai comparam la mers cu 130? sau motorul lui X in punga, nu ajunge la 100, de unde 120 pe niste gume mai mari?

Iar nu citesti tot si iti dai cu parerea aiurea. 215 aveam cu motorul de 1.3 si atingeam 130 pe autostrada. Nu m-am simtit niciodata in pericol.
    Anvelopele nu erau resapate, presiunea era cea corecta, iar indicele de viteza era superior vitezei de rulare. Cu motorul actual folosesc 225 80 16 .
    Era un topic super interesant de urmarit.lasati dreak gumele si viteza, fiecare cu isi asterne asa doarme.

sa revenim la echipari si la variatiuni.

Nu a spus nimeni daca este ok OME, varinata custom local (Sibiu parca la 1200 lei), sau varianta Ironman (am auzit prin targ ca-i cam rigida si cauzeaza grav la confort)- asta in ideea la o rabla de 3500E din 2001, suspensia-i macar 50% dusa...si trebuie sa intre si rotile alea acolo.

OME nu am avut, de sibiu nici nu stiam pana acum, de Ironman pot spune ca sunt relativ rigide, ruginesc repede si arcurile se lasa repede.
    Dar mai bine lasam omul sa vorbeasca si sa intrebe, iar nor raspundem punctual.
    Nu a spus nimeni daca exista varianta LEGALA de a avea rotile de 215 trecute in carte. si cum se face asta pas cu pas.Exista acte de la Importator, baza de date la RAR,cum?

Nu a intrebat nimeni. Intrebi tu?
    vorbim vorbe.eu pot sa merg cu 100 cu ATV-ul cu niste caramele meg MT....am un amic pe care l-a spulberat unul cu masina la 125 km/h, copil ,ia intors in fata...

Fiecare face ce si cat il duce capul. Legea selectiei naturale cateodata functioneaza
    sa iesim din cercul asta vicios , va rog mult, oferiti si alte informatii. cu un chit de 10 cm intra si 31.cum mergi sau cat investesti sa mergi maibine este discutia.si cati au facut-o,sunt multumiti, caiti isi permit si vor asta, este alta discutiea...

Iar vorbesti din carti de tarot. Cu "chit de 10 cm" nu iti intra 31".
    LE nu am editat greselile gramaticale, imi cer scuze acum, dar le las asa.SUnt din graba.
    4 caractere
    Last edited by koais; 26th April 2017 at 16:13.
    Nemo me impune lacessit !

Data Inscriere
    Jan 2008
    Varsta
    37
    Masina
    Nu am , merg pe jos ...

Bre ... eu te stiam nene destupat.ma bag ca vreau jimny . daca te simti muscat de cur, sa stii ca-i in capul tau si atat.
    In plus, credeam ca faptul ca ne cunoastem putin, ca am profitat de cele 2-3 intalniri in timp, ne face sa spunem lucrurilor pe nume,nu sa dai raspunsurile alea.

In cazul in care vrei sa imparti ceva cunostinte, pune mana si da detalii.aici te rog chiar frumos. si da, am gasit dar nu-mi place, ce-mi place este prea scump, asa ca stau cu 80% din suma disponibila si astept sa moara baba din DE si iau rabla mearsa la piata...aia care vreau eu, motiv pentru care ma informez.

daca tu crezi ca mersul cu MT se discuta doar pt jimny, ia la recitit postul, inceputul,linistit, la o bere si cu capul limpede.Poate ai altceva pe cap si vrei sa refutezi la mine .
    Nu am avut , am mers destul.vrei poze? sau ma crezi pe cuvant? eram putin acru...215 , decapotabil, caramele crapate, Grecia 40C.... 9 zile.am mers doar decapotat si cu muci,altfel nu stateai in masina.
    De zdranganit,de curent si de caramele....suspensia aproape ca nu mai era.....15E/zi..... senzatie ,mai vreau unul.motiv pt care imi pierd timpul pe aici...
    Altele am mai avut,sa nu ne masuram cardanul ca nu este cazul.suficient de multe cu MT, destule personale, altele doar pt etape,campionat prostii din astea pt masurat cardane in lungime , grosime sau tarie.... poti sa incerci, nu ma intereseaza sa fiu cel mai bun.poti fi tu cel mai cunoscator daca vrei sau cel mai cum iti doresti.Dar m-am simtit luat la pulan gratis.

revenind, cum treci rotile in talon?

care suspensie de unde si de ce?

sa stie tot tugulanul ca eu personal as putea sa ajung la diversi sa ma informez,dar credeam ca tu trecand pe acolo ai chef de impartasit nu de muit...

pupici
    Dacă de Óntelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Data Inscriere
    Jul 2009
    Masina
    Veche

Fratiwere, ai scos capul la strumelang la mine, nu puteam sa nu il frig cu bricheta. Asa, de bro-love. Hai stil jotem!

La noi in tara gasesti foarte greu informatii si alea putine despre modificari corecte la Jimny, pentru ca exista, pe zi ce trece, mai putine platforme de discutii tehnice. Majoritatea nu impartasesc informatii utile deoarece incearca sa le valorifice. Dar eu muncesc 12 ore pe zi in cu totul alt domeniu si nu am timp de biznis. Modificarile mi le documentez temeinic, dupa care apelez la oameni priceputi/sau nu pentru implementare. Tepele service-urilor sunt intrecute la numar doar de modificarile facute dupa ureche, repede si eftin.
    Eu am vorbit si vorbesc mult, ma documentez masiv pe site-urile din Australia si UK. Sunt oameni foarte deschisi si chiar daca cu asta se ocupa, te ajuta cu sfaturi si experienta. Minitehnicus mi-a sugerat forumurile din Rusia. Nu stiu chilirica si nu prea ma descurc cu google translate sa inteleg, dar din putinul pe care l-am dibuit, gasesc foarte multe asemanari cu cele din tarile anglofone.
    Pentru piese, am luat din state, ca doar stii ca ti-am adus si tie, sau UK. Din Romania vreau foarte mult sa cumpar, dar preturile sunt prohibitive. Nu prea ai de unde sa alegi furnizorii si ei profita de asta.

Dupa mai mute incercari pe propria piele cu reusite si esuari, as putea sa recomand urmatoarele imbunatatiri si as putea sa dau cateva sfaturi in ceea ce priveste achizitia unui Jimny SH:

1. Cumperi Jimny: De preferat benzina. In ordine trebuie sa te uiti la Rugina, motor, transmisie. Rugina e pacatoasa rau, rau de tot. Cauta una fara. Daca ar fi sa cumpar un Jimny acum m-as duce in sudul Italiei sau chiar pana in Spania sa il cumpar. Numai sa fie fara rugina. Daca are, nu scapi de ea, oricat de multi bani ai baga in ea. Merita sa pierzi 1000 de eur, nuami sa o iei fara rugina. In momentul de fata, nu exista un Jimny bun fara 5000 de eur. Mai jos te va costa 3000 eur sa o aduci de la 3.5 la 5000 de eur ca si valoare.

2. Prima imbunatatire, fara a considera ce vrei sa faci cu ea, off-road sau oras, este un upgrade la motor. Motorul de 1.3 e bun, usor, aluminiu, f greu de stricat... pana incerci 1.6. Ideal este sa ii pui 1.8 de liana, cum fac australienii. Cuplu cat cuprinde si fiabilitate. Dar nu gasesti si te costa 3k sa il cumperi si aduci de acolo. Tu decizi. Apoi nu gasesti piese de schimb, pentru ca M18A nu s-a vandut in Europa. Mai popular este M16A, G16A, de pe Vitara, Liana, Baleno, Swift si altele. In functie de ECU, vezi ce motor se potriveste. Eu aveam M13A non vvt, s-a potrivit de pe liana din acelasi an. Il gasesti greu, mai mult pe e-bay din UK, dar il gasesti. Se potriveste la fix, intr-o zi faci schimbul. E aproape plug&play. Pana si locatiile de montaj sunt prevazute pe caroseria de Jimny. Asta pentru ca M16A s-a montat pe un nr. limitat de Jimny un AU. Pentru ca a existat M16A pe Jimny undeva pe glob, pana si la RAR-ul nostru retardat ti-l poate omologa pe bune. Dar ai nevoie de o ambitie prosteasca, documente, proiect, extrem de multa rabdare si ca si costuri te ajunge undeva la 3k eur doar omologarea. Eu astept zile mai bune sa il omologhez.
    Avantaje: Cuplu la turatie joasa, consum redus cu 10-15% si flexibilitate. Admisia si evacuarea au ramas de 1.3. Poate voi schimba admisia in viitor, dar... e ultima pe lista, diferenta ne fiind notabila cred. Este dealtfel singura modificare dupa care am doar impresii bune. Altii am vazut ca au marit evacuarea dupa serpisori... Irelevant sa se auda "tare" daca nu si trage mai tare.

De aici trecem la modificari destinate off-road-ului:

3. Anvelope 215x75x15 merg pe Jimny cu suspensia stock. AT sau MT, nu copii simex. Pe jantele stock, care sunt ET +5, fara flanse, doar cu un mic retus din bara fata, in functie de model. Subliniez suspensie stock, nu suspensie stock lasata. Anvelope de dimensiuni mai mari se pot omologa prin procedee romanesti. Eu astept sa ma stabilesc la niste marimi si mi le voi trece in carte. Pentru orice marime mai mare, trebuie inaltare si decupare. Nu se poate doar inaltare. Ca exemplu, la +2" ironman, si 215x75x15 cu 30mm flanse, am taiat bin bara fata, overfendere, praguri si bara spate.

4. Suspensie: cel mai popular si cu modificari minime este kitul de 2". Mai exista de 1" si 1.5". Kit-ul poate veni de la un brand sau facut din combinatii. Australienii pun arcurile de jimny din fata in spate, arcuri de GV in fata si cauta amortizoare pana gasesc ceva ce se potriveste. Este varianta de buget. Functioneaza dar nu este comfortabila pe sosea si cam instabila. Daca arcurile sunt noi, te duci la un lift de 3.5" si iti trebuie sa mai modifici si altele. Posibil sa ai nevoie de ceva flanse la arcurile spate si prelungitoare la amortizoare. Bucsi cu unghi de corectie, Panhard reglabil, flanse la cardane, alte furtune de frana sau repozitionare si altele. Tot ce trece de 2" e cu cantec. De aici o gramada de riscuri/consecinte printre care si "death wabble". La 2" tot 215 o sa ii pui, dar poti sa o mai latesti un pic cu jante modificate sau flanse.
    Mai exista body-lift sau flanse la arcuri si prelungitoare la amortizoare. Eu nu le agreez si este doar o parere personala. Dpmdv, daca ai list, dar nu ai si flex, esti mall crawler si riscul de a o pune pe o parte in teren creste.

Tips: ansamblul anvelopa+janta la acelasi diametru R15 vs R16, va fi mai usor in cazul jantelor pe 16"

5. Anvelope: AT sau MT, in functie de preferinta. Eu sunt extrem de multumit ce BFG AT KO2 pt strada, zapada si offroad usor. Motorul si transmisia stock va duce maxim anvelope de 215x75x15 cu un efort decent. Mai sus urci panta cu a 3-a. Si aici ma refer pe asfalt. Mai sus trebuie schimbate rapoartele. Se pot pune rapoarte de vvt la non-vvt, cutie de trasfer de automata la manuala, CT de samurai cu tot felul de rapoarte, dar cu modificari si buget semnificative. Nu repet deoarece exita un topic cu o discutie foarte detailata data de Minitehnicus. Se gaseste usor la o cautare. Un upgrade la sistemul de franare este recomandat din acest punct in sus. Pentru noroi Simex sau resapate in functie de buget si inaltare. Anvelope mai mari de 215 necesita si un suport de roata de rezerva fixat in sasiu cu balama. Altfel iti vor cadea balamalele si se va stramba tabla.

6. Blocant: ARB e tata lor. Bun, fiabil, elegant il pui cand vrei, gasesti piese de schimb si costa cat un Jimny SH de UK. Merita banii, daca ii ai. Eu nu am avut, am mers pe autodeblocant Lockright. Eu cred ca este un compromis bun. Mai exista si copii ARB, blocante pemanente sau blocante cu actionare electrica. Nu stiu cum sunt si nu ma intereseaza. Daca o sa crape ce am, strang bani si imi iau ARB.

7. Troliu: Cu cat mai usor, cu atat mai bine, neaparat cablu sintetic. Alegeti-va o firma ce se aduce in Romania si la care exista piese deschimb pe piata. Dc as avea buget mi-as lua warn. Dar nu am, asa ca Jimny are o chinezarie. Se intelege bine cu ea vad.

8. Bari metalice fata-spate, praguri metalice. Toate prinse in sasiu cu ajutorul fixatorilor cu suruburi, nu sudura. Fiecare dintre ele trebuie sa poata suporta high-lift-ului. Toate sunt ilegale, atrag atentia autoritatilor, ingreuneaza masina si nu pot fi omologate.

9. Snorkel: Jimny este o masina cu motor preponderent pe benzina, benzina si apa nu sunt prieteni buni. Am snorkel pt ca asa am luat-o. Eu nu mi-as pune si nu as intra in apa. Cu sau fara, nu e bine sa il bagi in apa.

10. Accesorii safari gen portbagaj, cort, umbrar, canistre, suport canistre, suport roate de rezerva, s.a.m.d.

Jimny este o masina usoara si trebuie pastrata ca atare. Orice modificare ii aduce un aport de greutate ce trebuie suplinit altfel. Nu uitati de upgrade la sistemul de franare. Este o masina care vine cu saboti pe spate.
    Jimny este o masina usoara ceea ce implica o tabla f subtire, netratata temeinic. Cu un sasiu usor, din tabla subtire, netratat temeinic. Toate modificarile trebuie sa tina cont de aceste aspecte. Riscul de a stramba sasiul doar pentru ca punctul de acorare nu a fost alex corespunzator sau ramforsat e mare.

Cred ca mai sunt multe de zis, dar e 1 noapte si nu mai pot. Nb!
    Nemo me impune lacessit !

Data Inscriere
    Jan 2008
    Varsta
    37
    Masina
    Nu am , merg pe jos ...

Eeeeeee. Asa poveste de la posesor patit,mai rar. Si cu chef de impartasit.
    ca sa parafrazez: I still jotem mai mult acu' te dreak...

Am bifat rugina multa , bugetul incerc sa fie cat mai subtire...daca nu ma incadrez vira la Vitara.inca as vrea Jimnilica .parca puntile alea mici x 2 imi dau mai multa incredere...

rugina si bugetul sunt doua chestii care pun in umbra rau Jimny.
    restul sunt chestii de bun simt si necesitate de la posesor la posesor. inca 2000E in 2 ani la o masina buna fara necesitati majore, pentru diverse upgrade offroad ar fi bine sa fie disponibili ,ma gandesc poate chiar necesari....
    eu ma gandeam sincer la un 5000 intins pe cei doi ani inclusiv achizitia.
    Mai nou, tind sa-ti dau dreptate cu sumele.

mutumesc pentru lamuriri.

Data Inscriere
    Jul 2015
    Varsta
    35
    Masina
    Daihatsu Feroza F300 1.6i 1993

Salut, eu am achizitionat acum 2 ani un Jimny 99' fara gram de rugina si in stare perfecta la partea mecanica, bineanteles stock ,la 3000 euro ,de la un samsar din Mures, l-am tinut doar 18 luni si inafara de revizie masina nu a avut nici cea mai mica problema.(mint iarna la temperaturi sub zero facea probleme releul de semnalizare,dar l-am rezolvat DIY, si probleme la o balama de la haion rezolvata cu 50 ron). Am vandut-o de prost ce sunt ..., acum am o feroza care din pct de vedere mecanic este 10+, putina rugina, dar ma gandesc serios din nou la un jimny dupa 2008 chiar nou. Cand am luat jimny, nu aveam deloc experienta in achizitionarea de masini asa mai speciale si am vazut-o pe olx, mi-a placut si am trimis un omulet cu platforma sa o ia, cred ca am fost eu cu coditza de masina era STAS!!!
    Morala este ca gasesti si jimny la 3000 euro in stare ok.

Data Inscriere
    Jun 2016
    Varsta
    27
    Masina
    Suzuki Jimny 1.3

Si eu sunt multumit de achizitia masinii mele. Desi am abuzat-o a rezistat destul de bine. Cu putina grija in exploatare se putea merge doar cu reviziile ca si costuri de mententanta/reparatii. Rugina nu prea este, cel putin nu ceva care sa fie o problema.

Dar, ca sa revin la topicul initial, poate cineva sa imi spuna la cat sa ma astept ca si costuri pentru montarea unui blocant ARB. Inteleg ca este vorba de costul blocantului, cel al compresorului, dar nu stiu ce mai trebuie in afara de aceste piese si nu stiu la cat sa ma astept ca manopera. Daca poate cineva sa ma ajute sa imi fac o idee despre costul estimat pentru aceasta operatiune ar fi excelent.

Inca o data, va multumesc tuturor care au contribuit, desi o parte dintre informatii le cunosteam, este foarte de ajutor aceasta discutie pentru mine, si e posibil sa ajute si pe alti posesori de Jimny.

Data Inscriere
    Jul 2010
    Varsta
    43
    Masina
    Suzuki Samurai

Citat Postat original de adi_1 Vizualizare Mesaj
    poate cineva sa imi spuna la cat sa ma astept ca si costuri pentru montarea unui blocant ARB. Inteleg ca este vorba de costul blocantului, cel al compresorului, dar nu stiu ce mai trebuie in afara de aceste piese si nu stiu la cat sa ma astept ca manopera.
    Blocantul ARB pentru puntea spate Jimny are codul RD208, costa intre 800-1000 euro, in functie de cheful de reduceri al vanzatorului.
    Vine la pachet cu instalatia electrica si instalatia pneumatica, mai putin compresorul.

Compresorul ARB costa intre 150-200 euro, modelul doar pentru actionarea blocantului.
    Se poate folosi orice alt compresor de debit redus, care face presiunea de 6bar.
    Eu de ex. folosesc un compresor dintr-un kit de pana. Merge perfect si nu sughita.

Manopera de montaj este de 100-150 euro pentru montajul blocantului in grup sau 200-300 euro toata lucrarea.
    Suzuki Samurai
    Suzuki Jimny
    Dacia DoubleCab 4x4

Data Inscriere
    Jun 2016
    Varsta
    27
    Masina
    Suzuki Jimny 1.3

Multumesc foarte mult. Un raspuns mai bun si mai complet decat speram ca voi primi.
    Ramane sa ma joc cu ea anul asta pe teren, si spre toamna o sa stiu daca am nevoie de aceasta investitie sau nu. Incep sa pun si bani de-o parte.

Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123