Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Confirmare coduri piese necesare revizie totala rulmenti + simeringuri si garnituri roata


adi_1

Postări Recomandate

Dupa cum spune si titlul, vreau sa fac revizie a rotii stanga-fata a masinii. La dreapta am facut (la service, ca eram plecat prin tara) cand a cedat rulmentul kingpin de jos, anul trecut. Vreau sa mi se confirme ca astea sunt piesele corecte pentru comanda:

 

Suzuki 09265-15006 Bearings (x2)

Suzuki 09283-26016 Oil Seal

45120-81A02 Swivel Seal

 

Stiu ca mai trebuie 100 ml vaselina ceva mai speciala, dar nu am codul de produs original si nici idee ce ar trebui sa caut daca cumpar alt brand. Poate ma ajuta cineva, sa imi recomande ceva ce merge folosit.

 

As dori sa stiu daca cele mentionate mai sus sunt toate cele necesare sau imi scapa ceva. Franele au fost deja rezolvate, dupa asta o sa mai am de facut franele pe spate, si termin cu rotile.

Editat de adi_1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Confirmare coduri piese necesare revizie totala rulmenti + simeringuri si garnituri roata

 

Codurile pentru rulmenti sint 30302. Asta il gasesti la orice producator, totusi iti recomand SKF si nu chinezarii.

 

Codul pentru semering e ala dat de tine si are cotele 26 x 38 x 9. Asa il gasesti la orice producator. Vazi ca exista niste semeringuri care au o intaritura metalica si nu permit planetarei sa se sprijine in buza semeringului si sa deformeze iremediabil semeringul. Daca gasesti ia din alea, diferenta de pret e neglijabila oricum.

 

Codul pentru garniturile de protectie e cel dat de tine si eu l-am gasit doar pe original si e destul de scump.

 

Stiu ca manualul spune 100 ml de vaselina, insa practica arata un pic altceva. Rulmentii de jos vor rugini cu o viteza incredibila chiar daca folosesti vaselina waterproof. Eu prefer sa pun cit de multa vaselina pot. Nu zic ca asa e corect, dar am observat ca rulmentii tin mai mult.

 

Hint: e de preferat sa schimbi garniturile de protectie de fiecare data cind umblii la homocinetica. Altfel, curind vei umbla din nou. Nu ma intreba de unde stiu :wink:

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Confirmare coduri piese necesare revizie totala rulmenti + simeringuri si garnituri roata

 

45120-81A02 a fost inlocuit de 45120-81A04.

 

un tub de vaselina de 400ml iti ajunge la o revizie de punte.

 

urmeaza cu strictete procedura de montare din manualul de service.

 

nu uita sa folosesti silicon acolo unde este specificat.

 

o sa ai nevoie si de diluant/dizolvant pentru a curata combinatia de vaselina cu ulei si rugina pe care o sa o gasesti la fata locului.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Confirmare coduri piese necesare revizie totala rulmenti + simeringuri si garnituri roata

 

Rezolvat situatia. Apa nu era inauntru, dar nici vaselina nu prea mai era. Insa era destula incat mecanicii ce au schimbat data trecuta rulmentii sa uite acolo o bucata sparta din cercul exterior al rulmentului anterior. Zic anterior pentru ca din cei montati nici unul nu era spart, cel de jos avea putina ruhina fina si putin joc. Cel de sus aproape ca cei noi. Am oscilat intre a il schimba sau nu si pana la urma l-am schimbat.

Bun, in interiorul oalei aceea, bucata de metal a facut putin dezastru, zgarieturi adanci, marginea posterioara mancata cu vreo 5 mm pe o lungime de cativa cm spre partea de jos. Nimic care sa afecteze totusi siguranta ori lucrul angrenajelor din interior.

Am realizat ca si la germani se poate face treaba de mantuiala in service. Si ca imi putea bloca/restrictiona directia aceea bucata de metal, si puea fi mai rau.

Acum parca am alta masina, volanul se invarte aproape singur, si sunt aproape sigur ca si vibratiile din coloana de directie au disparut. Nu pot fi sigur deoarece ploua torential si nu am avut unde sa prind la 80kmph in seara asta. Dar verific maine.

Va multumesc pentru ajutor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Confirmare coduri piese necesare revizie totala rulmenti + simeringuri si garnituri roata

 

Insa era destula incat mecanicii ce au schimbat data trecuta rulmentii sa uite acolo o bucata sparta din cercul exterior al rulmentului anterior. Zic anterior pentru ca din cei montati nici unul nu era spart, cel de jos avea putina ruhina fina si putin joc. Cel de sus aproape ca cei noi.

 

Nici nemtii nu mai sint ce au fost :uameni

 

In mod normal, cind se schimba rulmentii, se curata tot interiorul homocineticii de vaselina veche. Aparent in cazul tau s-a sarit peste etapa asta.

Insa, daca rulmentul s-a spart in locatie, inseamna ca s-a intimplat ceva grav:

- fie masina a fost neglijata total

- fie a avut un accident pe partea respectiva

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Confirmare coduri piese necesare revizie totala rulmenti + simeringuri si garnituri roata

 

Este foarte corect si logic sa cureti totul si sa ungi inainte de remontare. E clar ca s-a sarit peste aceasta etapa, la mine cum am dat prima data cu carpa a cazut bucata de metal. Nu ar fi semne ca a fost neglijata ori lovita masina, insa e clar ca s-a lucrat cu forta si fara cap. Inclusiv simeringul interior de la planetara era distrus la montare, raschetat pe o parte, cu surplusul ramas agatat la suprafata si inelul de metal interior strambat in toate directiile. E posibil sa il fii spart chiar la demontare. La fel de posibil este ca proprietarul sa fii vandut masina tocmai pentru ca dupa aceasta proasta interventie a inceput sa tremure in mers si s-a ingreunat directia. Iar eu nestiind cum trebuie sa se comporte directia si nevazand semne exterioare care sa indice vreo problema am considerat normal comportamentul. Faptul ca toata lumea se plange de death wobble la jimny nu a ajutat..

Asa ca, oricine are death wobble la jimny, recomand revizie totala la ambele roti ale puntii fata. Se poate testasi empiric daca exista o problema la rulmentii kingpin, cu roata montata si masina ridicata de la sol, se verifica daca exista joc pe directia verticala (sus-jos), dar mentionez ca in cazul in care rulmentul de jos are o problema (uzura si joc), dar este ruginit, cel mai probabil nu veti simti nimic.

Mai se poate demonta roata si articulatia ce o leaga cu mecanismul de directie si se plimba incet butucul stanga-dreapta. Miscarea trebuie sa fie lina, si sa nu necesite multa forta. Si fara variatii pe verticala pe toata cursa. E bine sa va orientati si la ambele roti, ar trebui sa se miste la fel de usor la ambele, daca ceva e diferit la una poate indica o problema.

Unsoarea cursa pe la garnitura din spatele rotii, de la nuca, ori mizerie excesiva imbacsita pe aceasta este de asemenea un indicator al problemelor prezente in interior.

 

Sper sa ajute pe cineva. As fi vrut sa cunosc si eu aceste informatii, as fi ajuns sa remediez problema mai repede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Confirmare coduri piese necesare revizie totala rulmenti + simeringuri si garnituri roata

 

Semeringurile de planetara fata la câți km se schimbă intr-un regim non offroud?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Confirmare coduri piese necesare revizie totala rulmenti + simeringuri si garnituri roata

 

Semeringurile se schimba atunci cind cedeaza, de regula uleiul din grup ajunge in homcinetica si apoi pe roata.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Confirmare coduri piese necesare revizie totala rulmenti + simeringuri si garnituri roata

 

Si eu cred ca trebuie sa completez in grupul fata. A inceput sa curga si la roata cealalta, ma ocup de revizie si acolo saptamana viitoare. A fost facuta in service in urma cu 2-3 ani, dar eu stiu ce urmeaza sa gasesc si acolo..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Confirmare coduri piese necesare revizie totala rulmenti + simeringuri si garnituri roata

 

Viata semeringului depinde de suprafata sferica pe care ruleaza .Cu cat suprafata este mai proasta cu atat viata lui e mai scurta.Daca ai apucat sa scapi niste apa in interior suprafata respectiva se compromite repede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Confirmare coduri piese necesare revizie totala rulmenti + simeringuri si garnituri roata

 

Va salut din nou. Mi s-a rupt un surub de la etrier in suportul de etrier si as avea nevoie urgenta (azi 8 august, cel tarziu maine) de un etrier cu tot cu suport (de jimny) in bucuresti sau imprejurimi.

Daca ma poate ajuta cineva as fi foarte recunoscator. Imi trebuie etrier de dreapta, dar de fapt imi trebuie suportul si un surub pentru etrier, asa ca daca suportul este compatibil de pe stanga pe dreapta ma descurc si cu etrier de stanga.

Contracost, evident.

 

S-a rezolvat. Multumesc.

Editat de adi_1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare