Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Presiune turbo fluctuanta la turatii mici - Pajero 2007, 3.2 diesel


MaddoX

Postări Recomandate

Salut

 

In primul rand: Pajero 2007, 3.2 diesel, 118 kW, 115k km, fara DPF din fabrica si cu egr-ul blocat (mecanic si din soft).

Acum problema:

De curand am observat ca boost-ul turbinei oscileaza intre 0-4 psi la turatii mici si mers constant, cateodata imi arata si vacuum, intre 0-8 in/Hg (undeva in jurul valorii de 2000 rpm) Inca nu am montat ceasurile de boost si egt, folosesc aplicatia torque pro. La turatii mai mari, 2500+, presiunea este constanta. Daca turez motorul pe loc (fara sarcina), boost-ul creste doar dupa 2k rpm, pana la turatia respectiva imi arata doar vacuum, tot intre 0-8 in/Hg.

Nu am erori, masina nu scoate fum.

Aveti idee ce anume ar trebui sa verific? Luni ma duc sa testez debitmetrul.

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Presiune turbo fluctuanta la turatii mici - Pajero 2007, 3.2 diesel

 

Salut

 

Am facut azi niste teste: Am verificat boost-ul cu debitmetru deconectat si problema dispare. Acum, la mers constant in turatii mici, presiunea turbinei nu mai oscileaza, ramane constanta. Pe torque pro nu mai am informatii despre EGR, e ca si cum masina ar fi venit din fabrica fara aceasta valva (cu debitmetrul conectat, torque inca mai primeste informatii, EGR-ul se inchide/deschide, dar fiind blocat, nu mai baga gaze arse in admisie)

Vorbind cu niste baieti din Australia, acestia mi-au spus ca pe acest model, debitmetrul este folosit numai pentru controlarea EGR-ului si ca ar trebui sa il las deconectat, definitiv. Am incercat sa ma documentez in aceasta privinta, insa, din pacate, nu am gasit informatii concludente. As da o fuga pana la Mitsubishi, la Tiriac, dar de cate ori am fost acolo, tehnicienii lor nu m-au dat pe spate, cand a venit vorba de operatiuni tehnice mai dificile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Presiune turbo fluctuanta la turatii mici - Pajero 2007, 3.2 diesel

 

Hmm, austalianul acela nu prea stie ce vorbeste, asta e cand vorbesti cu spirite necunoscute, poti da de unul bun (mai rar) dar si mai multe rele ;)

 

Debitmetrul furnizeaza informatii privind debitul de aer vehiculat prin admisie si temperatura acestuia. Aceste informatii impreuna cu cea vis a vis de altitudinea unde functioneaza masina ( senzor de altitudine) ajuta ECU sa calculeze cat aer bagi in capul pistonului pt ca sa dea comanda la calculatorul pompei de injecte sa bage exact cata motorina ii trebuie pt a avea un consum minim si maxim de putere ( motorul sa nu mearga in amestec sarac sau innecat) .

Tot in baza informatiilor primite, ECU piloteaza turbina cu geometrie variabila.

Matali se pare ca ai o aberatie pe pilotarea geometriei variabile dupa ce ai suprimat EGR . Acum , nu prea am fost atent la cele scrise, dar usual blocarea EGR se face prin obturarea galeriei cu o placa metalica , mufa ramane la locul ei si plimba sertarul "ca proasta". Unele motoare se prind de asa ceva si pt asta exista un kit de simulare a EGR , tot de la fratii australieni.

Ar trebui sa te gandesti , asa de unul singur la achizitia unui kit DAWES Valve ( brevetat si utilizat cu succes pe la Australia) , care iti va remedia problememele anterior descrise si chiar vei simti ceva power in plus

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Presiune turbo fluctuanta la turatii mici - Pajero 2007, 3.2 diesel

 

Asa stiam si eu, ca debitmetrul are alt rol, de aceea am pus intrebarea si in alta parte (aici) :)

EGR-ul a fost blocat cu o placa de otel, nu s-a deconectat mufa. Ceea ce mi s-a parut ciudat, este ca in momentul in care deconectez debitmetrul, variatia de presiune dispare. Auzisem de kit-ul DAWES, dar nu stiam exact ce face. Acum, este posibil ca asta sa fie raspunsul problemei pe care o am eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Presiune turbo fluctuanta la turatii mici - Pajero 2007, 3.2 diesel

 

Geometria variabila a turbinei tale intra la lucru dupa 2000 rpm.Torque +ELM 327 = un mare fis.Pune un tester original pentru a citi valorile corecte.

Gandirea corectã vine din experienta. Din nefericire experienta vine din gandirea gresita.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Presiune turbo fluctuanta la turatii mici - Pajero 2007, 3.2 diesel

 

Salut

 

Problema am rezolvat-o azi, dupa ce am montat un rezistor, intre debitmetru si ECU. Acum valva egr ramane inchisa, a.i obturatorul de aer (clapeta de admisie la diesel, nu stiu cum sa-i zic), ramane deschisa tot timpul, iar boost-ul ramane constant si la turatii mai mici.

Teoretic, cu acest modul, se poate bloca egr-ul fara a se mai folosi acele tablite, eu insa nu le-am mai demontat.

Sper sa nu se conisdere reclama, am pus mai jos link catre ebay.uk (de unde l-am luat si eu), poate mai intereseaza si pe altcineva.

 

http://www.ebay.co.uk/itm/EGR-PREVENT-MODULE-MITSUBISHI-SHOGUN-No-Blank-Plate-/172647708479?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Presiune turbo fluctuanta la turatii mici - Pajero 2007, 3.2 diesel

 

Pune o poza cu el montat.

Gandirea corectã vine din experienta. Din nefericire experienta vine din gandirea gresita.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Presiune turbo fluctuanta la turatii mici - Pajero 2007, 3.2 diesel

 

Multumesc.Ieri am comandat si eu una si eram curios cum se monteaza.

Gandirea corectã vine din experienta. Din nefericire experienta vine din gandirea gresita.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare