Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Suspensie 2" sau 4" pentru HDJ 80 ?


grizzlee

Postări Recomandate

Hello

 

Sunt in procesul de inviere a unui Toyota HDJ80 si trebuie sa ii schimb suspensiile. Masina e destul de inalta in standard si nu sunt inca hotarat ce suspensie sa iau.

La suspensia de 2" stiu ca nu mai e necesara nici o modificare , la 4" trebuie schimbate si bare panhard/tendoane/furtune frana? Ma uitam la OME, iar diferenta de pret intre un kit Nitrocharger de 4" si unul de 2" nu e asa de mare. Diferenta ar aparea in restul pieselor ce trebuiesc schimbate.

La Ironman, un kit intreg de 4" costa in jur de 1800 eur.

 

Poate cineva sa imi spuna ce piese trebuie sa mai schimb suplimentar la un kit de 4" ? As vrea sa imi fac o idee despre costuri. Bugetul meu e de max 1500 eur la intreaga operatie si nu sunt dispus sa platesc mai mult.

Se merita sa pun 4" sau ajunge 2"? Sunt curios daca e cineva pe forum care are un kit de 4" instalat, sa imi dea un feedback. Pe de o parte as vrea sa fie inalta in teren, dar pe de alta parte vreau sa ajung sa scot bagajele din portbagaj, fara sa trebuiasca sa ma sui complet in masina. Am 170 inaltime si nici acum nu ajung pana in capatul portbagajului.

 

Rotile vor fi 35x12.5 R15 si masina va merge cam 50-50 strada si offroad.

 

Mersi fain

Seba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suspensie 2" sau 4"

 

.... chiar daca e Toyota ... pretul de 1800 / 2000 euro e pe acolo... pb insa este ca la 4" devine mult mai instabila pe sosea si in curbe, deci ar trebui sa calculezi bine ce vrei sa faci.

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Suspensie 2" sau 4" pentru HDJ 80 ?

 

Pentru 4' iti trebuie obligatoriu si caster correction plates, nu sunt suficiente bucsele de corectie, altfel iti va fi imposibil sa o ti pe sosea, precum si cardane cu cruci duble. Opritoare de cursa montate sub tampoanele originale sunt deasemenea necesare pentru 4' si 35-uri.

35-urile pe sosea sunt foarte scarboase :grin:, 33 sunt perfecte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suspensie 2" sau 4" pentru HDJ 80 ?

 

Cum trage masina ta ? Ai suficienta putere pentru 35 ? Pe asfalt nu e stres dar in teren ?

Trebuie sa te gandesti bine ce fel de off road o sa faci cu masina. Daca ai de accesat zone cu verticale mari si esti in panta tot timpul , atunci poate 2 inch ar fi mai intelept. Daca nu vor intra 35-uri , si vrei musai , tai cu flexul. Ideea e sa nu fie foarte cocotata masina pe zone mereu in panta eventual si cu inclinatie laterala , ca atunci liftul mare nu ii foarte bun. Daca faci off road pe zone mai plate , mlastinoase , eventual cu treceri prin rauri , noroaie adanci si puturoase :wink: atunci poate ca mai bun e +4.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suspensie 2" sau 4" pentru HDJ 80 ?

 

Hello

 

Sunt in procesul de inviere a unui Toyota HDJ80 si trebuie sa ii schimb suspensiile. Masina e destul de inalta in standard si nu sunt inca hotarat ce suspensie sa iau.

La suspensia de 2" stiu ca nu mai e necesara nici o modificare , la 4" trebuie schimbate si bare panhard/tendoane/furtune frana? Ma uitam la OME, iar diferenta de pret intre un kit Nitrocharger de 4" si unul de 2" nu e asa de mare. Diferenta ar aparea in restul pieselor ce trebuiesc schimbate.

La Ironman, un kit intreg de 4" costa in jur de 1800 eur.

 

....,

 

 

Practic, ti-ai dat raspunsul singur, iar eu nu vin decat sa-ti confirm ca, din toate cele scrise pe acest forum, inaltarea de doar 2" este varianta optima si pe care au ales-o, in final, toti cei cu 80 si nu numai.....:h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Suspensie 2" sau 4" pentru HDJ 80 ?

 

Mersi pentru raspunusuri. Problema mea e ca nu ajung pana in capatul portbagajului. Nefiind inalt, trebuie sa ma sui in masina daca pun ceva in capat. Usile astea orizontale nu sunt o idee asa de buna.

 

Voiam sa stiu si ce inseamna ca si costuri un lift mai mare, e clar mai interesant. Pe masina asta, rotile de 33 nici nu par mari.

Prea mult offroad nu o sa faca masina, e un autobuz. Nu prea merge cu el la noroaie.

Cred ca raman la 2" :)

 

Ce imi place, e ca impreuna cu niste roti de 33 si cutia automata, se misca ca o masina de strada. Incredibil de nervoasa pentru asa un tonaj.

Editat de grizzlee
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suspensie 2" sau 4" pentru HDJ 80 ?

 

Mersi pentru raspunusuri. Problema mea e ca nu ajung pana in capatul portbagajului. Nefiind inalt, trebuie sa ma sui in masina daca pun ceva in capat. Usile astea orizontale nu sunt o idee asa de buna.

.

 

Vezi daca nu ai crescut mai mult ?

Usile alea orizontale sunt o idee foarte buna , nu buna , ca eu am 1,93 si urasc masinile cu usa ce se ridica pentru ca trebuie sa lucru la portbagaj aplecat :ha:. Pe langa asta 99 % din masinile de teren folosesc solutia constructiva cu usi si nu cu haion.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suspensie 2" sau 4" pentru HDJ 80 ?

 

 

Prea mult offroad nu o sa faca masina, e un autobuz. Nu prea merge cu el la noroaie.

Cred ca raman la 2" :)

 

.

 

Stii din experienta ca nu merge la noroaie sau vorbesti din auzite ? Sa stii ca , conceptul de off road contine muuuuuuuuult mai multe situatii posibile in teren pe langa noroi.

Erau pe aici niste baieti care au bagat o tura de offroad de cateva mii de km si din ce am vazut nu au gazit gram de noroi :wink:.

Da in fine, mai vezi , te mai documentezi ...

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suspensie 2" sau 4" pentru HDJ 80 ?

 

Problema mea e ca nu ajung pana in capatul portbagajului. Nefiind inalt, trebuie sa ma sui in masina daca pun ceva in capat. Usile astea orizontale nu sunt o idee asa de buna.

 

Solutia cu usi tip ambulanta, ca la HZJ80/105 e mult mai convenabila, in opinia mea. Volumul 'portbagajului' este acelasi ca la HDJ, dar se poate ajunge cu usurinta pana in spatele scaunelor.

 

Prea mult offroad nu o sa faca masina, e un autobuz. Nu prea merge cu el la noroaie.

Merge (daca te lasa inima si buzunarul), doar ca masina e foarte mare si grea si trebuie permanent sa tii cont de asta :).

exista 10 tipuri de oameni: cei care inteleg binar si ceilalti.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suspensie 2" sau 4" pentru HDJ 80 ?

 

Nu vreau sa o fac integral de offroad pentru ca:

- nu are blocanti fata-spate deocamdata

- o sa fie vopsita integral si nu vreau sa ii dau polish de pomi

- nu are nici un troliu sau alte gadgeturi montate

- nu cred ca am sa ii pun deocamdata profil simex ci mai degraba ceva mix sosea/noroi

 

@Irod: date fiind conditiile de mai sus e cam greu sa scoti asa o masina daca ramane blocata prin padure sau noroaie + ca in zona noastra nu sunt multe masini cu care sa iesi si sunt poate 2 masini in total.

Editat de grizzlee
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suspensie 2" sau 4" pentru HDJ 80 ?

 

Asta e altceva :wink: , da nu spune ca HDJ 80 nu e pt asa ceva.

Daca nu e echipata si nu vrei sa o zgarii nici Patrolu sau Wranglerul nu au ce cauta.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare