Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfat potrivire jante pentru LC 200


mufasa

Postări Recomandate

Re: Sfat potrivire jante

 

Teoretic ar trebui sa mearga, daca si gaura centrala are dimensiunea corespunzatoare. Cel mai bine pui una pe masina, daca ai posibilitatea.

Nu cu gaura imi fac probleme :ha:

Banuiesc ca 7,5 in loc de 8 nu-i big deal, dar cu ETul nu-mi e clar daca nu-s probleme cu etrierii. Cum dracu sa incerc una ... se aduc la comanda ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat potrivire jante

 

Pai tot teoretic, nu ar trebui sa fie probleme nici cu ET-ul, de la +60 la +35 inseamna ca stau "mai in afara". Dar conteaza si "designul"... Trebuia sa zici ca vin doar pe comanda, si ca nu le-ai pipait ("am gasit" poate insemna orice, asta nu e forum de paranormali care iti citesc gandurile).

Cat despre gaura centrala, poti sa-ti faci totusi griji, pentru ca pot sa difere, pentru aceleasi dimensiuni si numar de prezoane. Mi-a vandut mie cineva, cand eram incepator, niste jante despre care se jura ca merg pe Pajero, fiind 6x139,7, doar ca la proba pe Pajero Sport, pauza, gaura centrala era mai mica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat potrivire jante

 

Nu e vorba numai de ET, e vorba si de forma jantei.

 

7.5J = 19.5 cm, ET 38 inseamna ca flansa de prindere a rotilor este la 6cm de exterior si la 14 cm de interior

8.0J = 20.3 cm ET 60 inseamna ca flansa de prindere a rotilor este la 4cm de exterior si la 16 cm de interior

 

Mai e povestea cu gaura centrala si forma de acolo (ptr asta exista strugar in caz ca nu se potriveste)

 

Teoretic ar putea sa se potriveasca, practic ar trebui sa pui una pe masina atat pe fata cat si pe spate.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat potrivire jante

 

Asa am sa fac, am sa le iau doar daca mi le da pe "probate si pe luate".

Asta e alta anomalia la noi fata de tarile avansate. Acolo te duci la vanzatorul de roti, ii arati masina si ii zici ca vrei roti pentru ea profilul x. La noi de obicei vanzatorul stie mai putin decat un cumparator cu cunostiinte medii. Ultimul cu care am vorbit la telefon ma intreba daca LC este Toyota :dr3

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat potrivire jante

 

Daca cauciucul este 285/ (cum scrie in tabel) ei iti da o recomandare minima de janta .

La o anvelopa de 11inchi ( si un pic) latime e corecta o janta de 8 sau 8.5 cum zic ei

Dar asta nu inseamna ca nu merge si 7.5

si

colegu nu a zis ce anvelope are!

Am in curte un englez si un american

:F

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat potrivire jante

 

Nu stiu cat de relevant este acel tabel. Este util acolo ca se specifica gaura centrala ...110.

 

Pe Patrol de exemplu se pot pune jante 6,7,8,9 sau 10J fara a se regasi in acel tabel.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat potrivire jante

 

Tabelul ala arata ce este OEM pentru masina, dar asta nu inseamna ca nu ar putea sa mearga si altceva apropiat. De exemplu acelasi site (l-am folosit si eu) da 3 dimensiuni de gume, tot cele OEM. Toate 285, 65/17, 60/18 si 50/20. Adica intre 31,5" si 32". Gumele nu le-am luat inca, le caut. As vrea sa pun gume mai mari ca sa mai adaug ceva la garda si am verificat, merg max. 33" fara modificari si fara sa atinga nicaieri. Pe 17" sau pe 18".

Numai ca la momentul asta am oferte de jante de 18" si gume 285/70/17 ! Deci caut acum jante pe 17" sau gume pe 18".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat potrivire jante

 

Vezi ca gume pe 18 mai gasesti ...mai baga o fisa la "gogule"! :grin:

Normal ca gasesc, dar as fi vrut S/T Maxx 285/65 si astea desi se fabrica la noi nu exista. La fel cu 275/65. Gasesc la noi 275/70, dar deja vorbim de 33,4" si desi pe forumuri in US si Australia majoritatea care au pus d-astea zic ca nu freaca, am gasit si vreo 2 care zic ca freaca. Sunt cam la limita si parca nu-mi vine sa le pun. Cel mai bine imi vin 285/70/17 (32,8") dar greu cu jantele. Am gasit jante pe 8x17 doar la WSP in Italia in rest nimic. Sa vad daca pot sa le iau de acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat potrivire jante

 

Ce marime la jante ati recomanda pentru gume de 35, mai exact 35/12.5 R15, janta trebuie sa fie 5x130 adica pentru Mercedes G, am cautat 35-uri pe 16 dar nu prea am gasit profiluri MT si la bani decenti. Ca marime ma refer la J, am vazut ca in alte parti recomandarile variaza intre J8 si J10, eu sincer as prefera 8... dar poate nu e bine. De asemenea vreau sa pun aceeasi intrebare pentru 33/10.5 R15 si 33/12.5 R15

Mercedes G Wolf 461 300GD

Nissan Terrano II R20 2.7 TDi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat potrivire jante pentru LC 200

 

Cei de la Cooper recomanda, pentru caciucurile cu dimensiunea de 33(35)x12.5R15, jante cu J intre 8.5"-11".

IMG_3611.thumb.PNG.c52c9633d92b2572330be94e10728e22.PNG

Editat de AXP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat potrivire jante pentru LC 200

 

Scuze, am gresit postand aici, nu am vazut ca topicul se referea exact la LC200, crezusem ca e ceva general, dar multumesc oricum pt raspuns.

Editat de bogus

Mercedes G Wolf 461 300GD

Nissan Terrano II R20 2.7 TDi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat potrivire jante

 

Ce marime la jante ati recomanda pentru gume de 35, mai exact 35/12.5 R15, janta trebuie sa fie 5x130 adica pentru Mercedes G, am cautat 35-uri pe 16 dar nu prea am gasit profiluri MT si la bani decenti. Ca marime ma refer la J, am vazut ca in alte parti recomandarile variaza intre J8 si J10, eu sincer as prefera 8... dar poate nu e bine. De asemenea vreau sa pun aceeasi intrebare pentru 33/10.5 R15 si 33/12.5 R15

Habar n-am, dar dupa Argali-ul ala ma gandesc ca-ti trebuie la vanatoare ... ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare