Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Range Rover P38 2.5 DSE


dragos.lzz

Postări Recomandate

Re: Range Rover P38 2.5 DSE

 

Ok acum, exista niste diferente pe partea electrica intre modele mai vechi si mai noi de aia e bine de stiut din prima ... sper sa nu fie nevoie

 

Și eu sper la fel. Oricum am un prieten la dezmembrări aproape de mine și au și un P38 la fel ca al meu, are cam toate piesele, deci aș avea de unde să mai fac rost de câte ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Range Rover P38 2.5 DSE

 

Unde se afla pritenul cu P38 la dezmembrat? E bine de stiut, poate cine stie, imi trebuie si mie vreo piesulice. Intreb asta deoarece vad in semnatura ta ca esti din Ploiesti. La dezmembrat, P38-uri sunt multe dar prin alte zone ale tarii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Range Rover P38 2.5 DSE

 

Unde se afla pritenul cu P38 la dezmembrat? E bine de stiut, poate cine stie, imi trebuie si mie vreo piesulice. Intreb asta deoarece vad in semnatura ta ca esti din Ploiesti. La dezmembrat, P38-uri sunt multe dar prin alte zone ale tarii.

 

Exact la gara de nord, e o carcasă de camion în curte. P38-ul are aceeași culoare ca cea a mașinii tale, dacă nu mă înșel. Seamănă puțin cu un British Racing Green. Mașina e 4.6 HSE cu volan pe stânga și tabla arată super bine. Ți-aș trimite un print screen cu harta dar nu pot să încarc poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Range Rover P38 2.5 DSE

 

Se pot incarca poze, salvezi poza in photobucket sau postimage sau alta aplicatie onllne asemanatoare si inserezi linkul direct(URL) al pozei in facilitatea "insert image" din bara de sus din mijloc (a 5-a de la stanga la dreapta) ..debifezi casuta cu virgula

Editat de sierrafery

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Range Rover P38 2.5 DSE

 

Exact la gara de nord, e o carcasă de camion în curte. P38-ul are aceeași culoare ca cea a mașinii tale, dacă nu mă înșel. Seamănă puțin cu un British Racing Green. Mașina e 4.6 HSE cu volan pe stânga și tabla arată super bine. Ți-aș trimite un print screen cu harta dar nu pot să încarc poze.

 

Ok, multumesc Dragos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Range Rover P38 2.5 DSE

 

Mulțumesc pentru sfaturi! Am reușit să o ridic astăzi, funcționează bine, în afară de faptul că nu mă lasă să selectez din cele 4 poziții ale suspensiei pe cea care indică autostrada. E o problemă la mine ? În rest merge bine, nu scapă aer. Și mai am o problemă, am observat acum că îi lipsește ceva de la cutia de transfer. Nu pot acum să atașez poză dar încerc să o pun aici mai târziu.

 

 

 

Modul autostrada îl poți seta doar dacă treci pe setare manuala. In stanga butonului de activare a pilotului automat). Altfel se setează singura dacă mergi la drum întins fără denivelări.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Range Rover P38 2.5 DSE

 

Și eu sper la fel. Oricum am un prieten la dezmembrări aproape de mine și au și un P38 la fel ca al meu, are cam toate piesele, deci aș avea de unde să mai fac rost de câte ceva.

 

Nu exista diferenta intre modelele pana în '99. ' 99 a fost an de tranziție la P38. S-Au făcut unele modificari predominant pe parte de electrica. Pe parte de mecanica...majoritatea pieselor sunt la fel, chiar dacă diferă unele coduri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Range Rover P38 2.5 DSE

 

Nu exista diferenta intre modelele pana în '99. ' 99 a fost an de tranziție la P38. S-Au făcut unele modificari predominant pe parte de electrica. Pe parte de mecanica...majoritatea pieselor sunt la fel, chiar dacă diferă unele coduri.

 

Am înțeles. Mulțumesc frumos, dacă mai am nevoie de ceva dau un semn.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: Range Rover P38 2.5 DSE

 

Salutare! Nu am mai scris nimic pe aici, momentan masina e suspendata de partea fata pentru ca ii reconditionez grupul. Astept sa imi ajunga rulmentii si o sa fie gata. Mai am o problema in schimb. Chiar daca masina sta pe teren drept, e putin mai coborata de partea stanga fata de cea dreapta, undeva la 3 cm. Stie cineva daca pot sa calibrez cumva inaltimea cu EAS unlock ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Range Rover P38 2.5 DSE

 

Daca deja l-ai instalat ar trebui sa incerci, eu nu am experienta proprie cu programul dar vad ca asa scrie:

 

"The EASunlock software suite comes with the three main functions that any Range Rover owner would need for the EAS subsystem. The software will Reset an EAS fault, Read the Stored EAS faults and Re-calibrate the EAS stored profile heights."

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Range Rover P38 2.5 DSE

 

hai ca sunt si eu nerabdator sa aflu daca reusesti ceva cu EASunlock, ca mi-am comandat si eu de pe ebay...am aceeasi problema: dreapta spate sta mai jos cu 2 cm => stanga fata sta mai sus cu 2cm, deci e dezechilibrata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Range Rover P38 2.5 DSE

 

De reusit am reusit, pot sa schimb valorile, insa chiar daca pun aceleasi valori pe fata, cand masor cu ruleta masina tot stramb sta...

 

Valorile numerice nu sunt relevante ca pot sa difere intre senzori, ridica masina din cricuri sau daca poti pompa din soft pe fiecare roata individual in asa fel incat caroseria sa fie exact orizontala si indiferent de valorile pe care le afiseaza salveaza-le alea ca "target heights"(sau cum o fi la P38) ...atunci ECU memoreaza acele inputuri ca fiind limitele.

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare