GTC Auto Shop
Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123
Afisez rezultatele 21 la 24 din 24

Data Inscriere
    Jan 2011
    Varsta
    36

Implicit Re: Readucere la viata Frontera B Sport 2.2 16v

Felicitari ... ai demontat mai putin decat mine , e o performanta sa scoti bordul fara sa demontezi volanul. Panoul climei e casant, e adevarat ... dar totusi cum naiba ai reusit sa-l rupi in 2? (singura lui chichita e sa scoti inainte cele trei cleme ce tin cablurile aerotermei ... oricum ai postat dupa ce l-ai rupt)
    Opel Frontera B, 2.2 Diesel, 4 usi

Data Inscriere
    May 2017
    Varsta
    35

Da, a fost ceva de lucru, acel panou s-a rupt foarte usor, cand am tras sa-l scot sa am acces la cabluri efectiv s-a facut tandari. Am cumparat altu care nu este chiar identic si pare sa fie facut din material mai bun. Noroc ca tara este plina acum de frontera dezmembrate, nu stiu de unde vom face rost de piese in viitor ( o perioada buna va ramane la mine, am depasit demult investitiile in piese fata de pretul de achizitie) si cum vom putea plati taxele catre stat pentru a le putea mentine inmatriculate.

Va rog sa-mi dati sfaturi deoarece ceasurile de bord nu functoneaza tot timpul. Sunt momente cand nu functioneaza nimic, aprind farurile si de obicei incep sa functioneze indicatoarele. Vitezometrul nu prea functioneaza si indicatorul nivelul de benzina de ce mai multe ori indica ca si cum rezervorul ar fi plin. Cand nu functioneaza vitezometrul nu inregistreaza nici km parcursi. Cam astea ar fi simptomele, sa ma apuc sa le repar ? Detin aparatura necesara si am putine cunostinte de eletronica.
    Last edited by Offroadrs; 29th October 2017 at 22:30.

Data Inscriere
    Jan 2011
    Varsta
    36

Trebuie reparate, asa se comporta 99% din ceasurile de Frontera B. Se demonteaza ceasurile (acum sti cum), dupa care se dezmembreaza pana ajungi cu placa electronica in mana ... Astfel:
    1. Se demonteaza vizorul transparent si carcasa sa (e prins in clipsuri), dupa care
    2. Se extrag acele indicatoare (se rasuceste si se trage de ele ... recomand sa faci o poza cu pozitionarea lor inainte de a le scoate, pentru a le putea remonta corect pe pozitie, recomand folosirea unor manusi chirurgicale noi pentru a nu pata cu grasime folia printata)
    3. Se dezlipeste cu grija si rabdare folia printata (acum vezi placa electronica)
    4. Se indeparteaza protectia din plastic transparent pe care era lipita folia printata (clipsuri)
    5. Se scoate placa electronica (clipsuri)

Se refac toate lipiturile de pe placa (practic se reincalzesc), mai putin cele din jurul cipului de pe placa si cele ale ecranului de afisaj. Se refac inclusiv lamelele unde se cupleaza mufa pe placa (la lamele unii recomanda curatarea completa a fludorului astfel incat contactul mufei se va face direct pe suportul de cupru imprimat pe placa ... eu asa am facut si e ok). Recomand o statie cu aer cald ... e mai usor ... cu pauze pentru a nu supraincalzii intreaga placa ... sau un pistol de lipit cu ansa foarte mica ... dar faci peri albi pana termini.

Pentru ca la tine functionarea e conditionata de lumini aprinse, cred ca scapi de probleme doar refacand lipiturile de pe lamelele de contact ale mufei (sigur au aparut acolo niste gropite in fludor). Operatiunea poate sa nu functioneze din prima (va trebui sa repeti pasii), uneori pot exista si alte probleme ... de genul unor piese defecte pe placa, se urmareste traseul si se inlocuiesc ... dar sa nu mergem atat de departe ...

Se monteaza la loc in ordine inversa.

Daca am uitat ceva rog colegii sa completeze.

PS: daca indicatorul de combustibil functioneaza, dar indica eronat ... problema nu este in ceasuri.
    Last edited by Flavicx; 30th October 2017 at 09:37.

Data Inscriere
    Jan 2011
    Varsta
    36

Am uitat un mic surubel care tine placa in dreptul cuplajului pentru mufa.

Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123