Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Geamuri cu retea de dezaburire - cine fabrica in RO ?


cos

Postări Recomandate

Intrebarea a mai fost pusa dar atunci am lasat-o la sertar ca n-am gasit si am facut ce s-a putut ... intre timp intrebarea a revenit ... odata cu ceva geamuri lipsa de la o recuperare cu o chinga de doi bani .. o fapta care parea sa fie buna dar care n-a intarziat sa fie pedepsita ... asa ca nu mai am toate sticlele la masina ... Ca m-am hotarat sa nu mai fac fapte bune duminca ... vorbim altadata ....

 

 

Unde se mai pot face geamuri plane cu retea de dezaburire - rezistente interne sau retea serigrafiata ? ... am inrosit telefonul ... nu am gasit pe nimeni si nicaieri ... in anii din urma mai faceam cate un geam la ceva utilaje agricole dar cum in ultimul timp nu mai sunt cu geamuri plane ci doar bulbucate , nu mai e alta varianta decat originale ...eu caut sa fac un geam plan dar cu dezaburire ...

Editat de Astral

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Geamuri cu retea de dezaburire - cine fabrica in RO ?

 

Incearca la Oldtimer

1479422248_ScreenShot2017-05-30at00_21_05.thumb.png.6788696edfae0a15c3919ac399d53572.png

 

Eu am nevoie de luneta la toyo , dar costul m-a linistit , costa 200 euro luneta si inca 200 matrita , total 400.Daca geamul dumitale e drept , nu e curbat , cred ca poti scapa mai ieftin.Succes.

Pentru un geam plan , securizat , duplex , poti face comanda la atelierul de geamuri-oglinzi din coltul blocului , si cred ca se poate gasi si folie cu rezistenta pentru dezaburire...

 

http://www.frostfighter.com/clear-view-defrosters-about.htm

Editat de Alin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Geamuri cu retea de dezaburire - cine fabrica in RO ?

 

Multumesc de recomadare , cred ca voi renunta la dezaburiea electrica ca nu face nimeni ...

 

Cel mai probabil cand ma voi arunca pe problema il voi face tot un geam securizat . Desi duplexul e mai accesibil si mai ieftin , m-am tot uitat chioras la variantele de duplex si am observat ca folia e fooaaarte subtire si geamurile cam tot asa .... . Culmea e ca imi ramane varianta combinata- duplex cu sticla securizata ... dar , ie scump ...

 

... caz in care , nu renunt ... dar 'momental' ramane in suspensie ... sa mai scap cu mainile libere cateva zile si atunci sa ma adancesc pe problema .... pana atunci , masina sta si cu o frustranta buca' de tabla in locul geamului ...

 

 

 

 

 

... cu cat ma gandesc mai mult cu atat imi pare mai viabila solutia de a ma rezolva singur , cu retea interioara , un duplex/securizat lipit , nu laminat ... la mai putin de o treime de pret ... sub 100 euro .Un geam securizat de 6 mm cu patru colturi rounde si o latura usor semirotunda , 1200 x430/450 mm m-ar costa 250-300 lei ... un duplex din asta de n-are bun decat pretul ... 150 pana la 180 lei ...

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Geamuri cu retea de dezaburire - cine fabrica in RO ?

 

... dupa multe telefoane si mai multe explicatii inutile ....am pus duplex . Cel mai simplu duplex de termopane . Nu dezaburire , nu curbura , nimic ... Singurul avantaj -> pretul . In rest , nimic . Poate pe viitor ceva upgrade dar nu prea ma vad , in acest moment fiind ( probabil , nu cred ca s-a mai inhamat alt decreierat la asta ... ) singurul KY260 Wagon cu haion in rama metalica . Rama o aveam mai demult si azi am rezolvat-o , daca tot ma invarteam aiurea pe la o vopsitorie . Am rezolvat-o asa de rapid si bine ca nu ma pot abtine sa ma laud - am dat cu Chelade pe rama , totul parea splendid ca era cald si bine afara si inauntru umbra ... dupa 3-4 ore am vopsit-o cu fix 90 gr de grund epoxi bicomponent , pana aici super ... am montat geamul in cheder ocazie cu care am belit vopseaua ... ce n-am reusit sa belesc in mod responsabil s-a rezolvat automat singura , besicandu-se cam 50% pentru ca m-am grabit cu vopsirea peste Chelade ( m-am grabit find io foarte ocupat cu bagarea de seama la niste vopsitori si fiind foarte ocupat cu o adunare complicata cu doua cifre - greu al naibii ca erau numai doua ) .

 

In rest , totul super , etans la caroserie cu chedere noi , telescoapele ridica si tin haionul mai bine decat la un Lexus ... de la distanta arata ca un vechi Datsun . De aproape arata ca o mare prostie care va fi sablata si revopsita , dar numai si numai cu ocazia vopsirii maisnii ... pana atunci asa ramane .... fara dezaburire , fara curburi ... fara stergator ... fara ... Daca gaseam o firma unde sa fac geamul identic cu originalul , ma bagam , puneam toate alea ... dar din pacate cam nu prea ... asa ca am indreptat binisor curburile de la rama si unde nu s-a indreptat destul am mai indulcit problema din chederul de la geam ... cu cheder ca nu mergea lipire ... .

 

P.S. un geam securizat custom , cu gauri pentru balamale , manere , telescoape si stergator , matrita custom pentru curbe unde trebuie si drept unde trebuie ... depasea 500 euro ... fara retea de dezaburire . in cazul meu chederele ( doua de etansare cu balon si unul de geam , cu inima ) au fost sub 150 ron , iar geamul duplex 0,5 mp slefuit si dichisit fix 96 lei ... Rama metalica m-a costat odinioara doua duminici de lucru , ceva tabla , ceva profile ... ceva sudoare si niste unghii scurtate/polizate ... . de vopsire si alte alea nu mai zic , nu merita calculate si cand imi amintesc cum s-a facut ma ia intunecimea mintii ...

 

Poate ca dezaburirea o voi face cu suflare de aer cald printr-o grila dedicata ... poate imi voi face un triplex cu retea interioara , pe baza actualului duplex ....candva , dupa ce ma obisnuiesc cu pensia ...

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Geamuri cu retea de dezaburire - cine fabrica in RO ?

 

Cos, pune niste poze sa vedem si noi, ca ne-ai facut curiosi :)

 

Eu am la G luneta plana. Cea veche a fost zgariata si am dus-o la o firma locala aici in Timisoara. Mi-au facut un geam identic cu vreo 100 si ceva de ron. Daca mai era si securizat, se mai adaugau vreo 100 de ron. De asta ma mira preturile care se vehiculeaza pe aici. Nu stiu cum se poate face dezaburirea, dar nu am vazut sa fie rezistente aftermarket.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare