Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Ajutor situatie enervanta cu relanti buclucas TJ 2.4


MihaiK

Postări Recomandate

Buna ziua, in ultima vreme Jeep-ul meu (2.4 si cutie manuala in 5) a dezvoltat un comportament ingrijorator care ma supara.

Sa va dau un exemplu: fac manevre sa parchez lateral si accelerez usor sa intru in locul de parcare, dupa ce am intrat calc ambreiajul si las acceleratia si motorul se tureaza singur pana pe la 2000 rpm. Daca pisc putin acceleratia isi revine si coboara la turatia de relanti.

Dau sa ies din parcare. Virez rotile si accelerez in treapta 1 usor. Daca calc ambreiajul si las acceleratia iarasi se tureaza pana la 2000 de ture. Pisc acceleratia si isi revine.

Insa cateodata in aceste situatii nu ramane blocat la 2000 rpm ci scade la turatia de relanti ~900 rpm si apoi urca la 1200 rpm, iarasi scade la 900 si urca iar la 1200, osciland in felul acesta pana cand eu pisc acceleratia.

 

Ce am verificat:

- cablul dintre pedala de acceleratie si clapeta nu e prea intins, este usor larg deci nu e de acolo.

- cand misc clapeta cu motorul oprit nu se simte ca ar agata.

 

Poate arcul nu o aduce inapoi pe pozitie dupa eliberarea pedalei. Asta ar explica accelerarea la 2000 dar nu si oscilarea.

 

Va rog pe aceasta cale sa ma ajutati cu niste sfaturi inainte sa ma duc la cine stie ce service sa isi bata aia joc de mine ca "asa face toate dom'le".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor situatie enervanta cu relanti buclucas TJ 2.4

 

Multumesc Luigi pentru raspuns.

Am verificat azi furtunele si ce mai este prin zona si totul e ok.

In legatura cu aerul fals nu am verificat nimic deoarece nu stiu unde este "senzorul de aer" ca debitmetru/MAF nu are masina asta.

 

Am facut o poza la compartimentul motor poate deduce cineva pe unde ar fi "senzorul de aer" astfel ca sa pot vedea daca nu cumva trage aer inaintea acestui senzor.

 

Inca ceva. Merita sa ma apuc ea dau jos IAC-ul (motorasul de relanti) sa il curat? Oscilatiile relantiului ar putea veni de aici?

 

Ps. In poza se vede clar ca intre clapeta de acceleratie si cutia filtrului de aer nu este nici un debitmetru de aer.

 

Multumesc

image.thumb.jpg.a6fdc46f517faef960228df122b2a6c5.jpg

Editat de MihaiK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor situatie enervanta cu relanti buclucas TJ 2.4

 

Merita sa ma apuc ea dau jos IAC-ul (motorasul de relanti) sa il curat? Oscilatiile relantiului ar putea veni de aici?

Da, da.

Chiar poti face proba si cu altul daca ai de unde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor situatie enervanta cu relanti buclucas TJ 2.4

 

Eu aveam probleme cu ralantiul de la cei doi senzori de O2. I-am schimbat si nu mai face urat. Cel mai bine o pui pe un tester. Nu stiu daca la al tau merge smecheria cu cheia si sa iti arate codurile de eroare pe odometru.

- O | | | | | | | O -

 

- O IIIIIII O -

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor situatie enervanta cu relanti buclucas TJ 2.4

 

@abunea, am facut o legatura. De cateva saptamani aud evacuarea mai tare putin. Cred ca s-a fisurat undeva. Daca s-a fisurat inainte de sonda lambda atunci de acolo-i.

 

Ps. Daca fac testul cu cheia apare doar mesajul "DONE" pe afisaj.

Editat de MihaiK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor situatie enervanta cu relanti buclucas TJ 2.4

 

Partea buna la al tau e ca ai OBD2. Un adaptor din ala din China si o aplicatie pe mobil si gata diagnoza :wink:

 

Al meu e un sistem arhaic, DRB3 si nu gasesc pe nicaieri scanner pt asa ceva.

- O | | | | | | | O -

 

- O IIIIIII O -

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare