Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Cutie automata cu probleme


catasebi

Postări Recomandate

Buna. Pun si eu intrebarea ce ma macina, aici. Nu vreau sa fac alt topic. Sau un moderator sa o mute unde crede de cuviinta. Dupa ce am venit de la o iesire cu mult noroi, am dus-o la spalat, am insistat la baiat ( cu o bere ) sa dea bine bine pe dedesupt. De atunci, schimba mai greu vitezele. Se tureaza mai mult si la panta in jos pana trece in viteza superioara. Si simt o mica smucitura cand schimba. Cineva zicea ca a intrat ceva apa pe la mufe si nu ii da semnal de la motor la cutie sa schimbe. Inainte schimba de nici nu o simteai... Voi ce parere aveti? E vb de Surf 3.0 td
Sezi bland, ca-s din Maramu' !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cutie automata cu probleme

 

Pai si ai verificat varianta cu apa la mufe (e cea mai logica), desfa cuplele si inspecteaza vizual de ceva urme de apa, curata cu ceva spray de contacte si eventual daca iti par contactele oxidate, curata si mecanic. Totodata verifica si cuplele de la calculatorul de cutie sa fie in regula si acolo. Daca nu ii trece asa, verifica uleiul din cutie sa nu fi intrat in ulei niscai apa....daca gasesti apa... de urgenta schimbat uleiul mers un pic cu el si schimbat din nou (ca sa cureti instalatia). Si apoi mai vezi! Bafta !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cutie automata cu probleme

 

Si nu in ultimul rad, verifica uleiul din cutie. Vezi ce nivel el sau chiar schimba-l daca nu a fost schimbat demult sau daca cumva a intrat apa in cutie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cutie automata cu probleme

 

Mersi frumos colegii. S-aU verificat mufele si intr-adevar era format condens. Le-am curatat bine, am dat cu spray pt contacte electrice si acuma schimba perfect. Vezi ca nici spalatu asta nu trebuie exagerat pe dedesupt. Uleiul e in limite, oricum urmeaza schimburile si in functie de starea filtrului o sa fie schimbat si el.

Editat de Astral
Sezi bland, ca-s din Maramu' !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...
Inainte de a investi intr-un Hilux pe care mi-l doream automat, am vorbit cu un prieten care e director pe la o reprezentanta Toyota. Eu vroiam un Hilux dupa 2012, ei nu aveau, dar l-am intrebat daca sa imi iau manuala sau automata. El mi-a raspuns ca sa-mi iau de care imi place si ca nu au avut nici un fel de probleme cu automatele. Deci.... am bagat la cap de la tine.... atentie cu spalatul pe dedesubt :))))) Editat de matteo_tgv
Importator oficial Toyota Land Cruiser Seria 70 actuala, Euro 6, inmatriculabila. Detalii pe https://www.landcruiser70.ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare