GTC Auto Shop
Pagina 5 din 5 PrimulPrimul 12345
Afisez rezultatele 41 la 43 din 43

Data Inscriere
    Aug 2007
    Varsta
    41
    Masina
    Toyota LJ70

Implicit Re: Amortizoare : OME versus Terrain Tamer

Pune ballast -300Kg in spate - se lasa masina dar nu ai problem in cei 500Km.
    M Pajero MK I - 2.3TD - 86
    T Land Cruiser LJ 70 - 2,4TD - 92

Data Inscriere
    Oct 2016
    Varsta
    46
    Masina
    Y61

Citat Postat original de Yonutz Vizualizare Mesaj
    Salutare,
    Daca faci o masuratoare de la buza jantei de jos pana la aripa iti pot spune cam cam ai inaltat-o. In mod cert iti trebuie kitul de coborare cutie.
    Arcurile de le-ai luat vor fi foarte rigide (extrem de rigide) fara greutate pe carlig.
    De la jeanta jos pana la aripa este 86cm.
    Am pus kit de 12mm si merge fara vibrati fara zgomot

Ben

Data Inscriere
    Oct 2016
    Varsta
    46
    Masina
    Y61

Citat Postat original de cos Vizualizare Mesaj
    Poti , dar crucile se duc repede si e foarte posibil sa mai rupi un tampon din cauza vibratiilor asociate ( si partial induse ) de sarcina si viteza .
    Cum adica n-ai kitul de coborare cutie ? Se gaseste relativ usor si la indemana . Ca ar trebui mai mult decat cei 12 mm e alta discutie , dar chiar si cei 12 mm ajuta ( de fapt e limita la care nu modifici nimic pe la timonerie , de asta s-a impus 10-12 mm chiar daca e insuficient ) .

Daca n-ai , cere ... mai am taiate pe undeva , chiar as gasi si suruburi la ele daca scotocesc prin rafturi .
    Am facut eu placile 4 placi de 6mm grosime, merge fara vibratii.
    Am incercat si offroad in padure in 4x4 mode, merge fara probleme.
    Suspensie fb, 80km/h pe un drum de piatra splat de ploi.
    Sunt multumit de suspensie. Cand o sa fac offroad adevarat atunci cred ca o sa fie prea dura, dar am luat masina pt munca si nu offroad extrem.
    daca scot lemnele din padure imi ajunge :)
    Oricum fata(4x4) nu o folosesc deloc, unghiul in fata este relativ OK, am pus alte bucse off center pe tiranti si cred ca unghiul la cardan este mai bun in fata decat in spate.

MLRul imi bate unul in Auto mode, daca il pun pe Lock merge fara zgomot. L- am demontat, spalat cu motorina , cred ca avea pilitura in el, nu sa schimbat nimic, asa o sa ramana pana nu termin cu munca la casa , de abia astept sa incep cu sablarea si dupa acea ma ocup si de MLR

Am folosit masina in 4x4 doar cand am montat MLR si acum, nu mai mult de 30 min in total.

Merci pt sfat la toti,

Ben

Pagina 5 din 5 PrimulPrimul 12345