Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Amortizoare : OME versus Terrain Tamer


Ben 07

Postări Recomandate

Re: OME versus Terrain Tamer

 

Nu mai risca cu besici de plastic mai ales ca pe acolo pe unde bagam dihaniile umbla "serpii din lemn" care oricand se pot intoarce sa muste din besica dar pan' la urma am mai experimentat butuc de lemn in loc de arc rupt legat cu chingi (un fel de suspensie forestiera :ha:) asa ca orice e posibil...

 

Am mai vazut la un moment dat unii care au experimentat mingii de tenis in interiorul arcului care actionau exact ca o perna de aer ...cu mentiunea ca din cand in cand mai dadeau la incrucisari cate un as in padure.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: OME versus Terrain Tamer

 

Hmmm, ceea ce citesc ca faci cu masina aia si la cati bani te pregatesti sa dai pe kitul de suspensie, as zice ca mai bine puneai un kit de suspensie pe perne de aer, ofera avantajul ca suporta sarcini f mari si in plus iti poti regla inaltimea masinii sau asieta ( orizontalitatea) indiferent de sarcina pe carlig.

Nu prea cred ca ai travel la punte, adica esti limitat pe incrucisarea de punti ... dar in rest ar prezenta numai avantaje.

 

Buna Luigi si Yonutz, merci mult pt posturi.

Dupa cum sa mai mentionat suspensia o alegi in functie cum si unde folosesti masina.

 

 

99,9% masina o folosesc cu remorca si 50% din astia 99% remorca supraincarcata si cu 500kg extra greutate pe puntea din fata, pozitia este ca la un avion care decoleaza:):):) cum ai mentionat Luigi.

Suspensia pe aer a fost idea nr 1 care am avut-o dar nu am gasit nimic la un pret mai convenabil.

Luigi le ce pret se gasesc si unde ? Nu uita ca sunt in Franta.

Masina nu mai este rulabila, cu 90km pe autostrada am prins niste gropi micute si aproape am pierdut controlul, mai mult de 70km/h nu pot sa merg, trebuie sa fac ceva si trebuie sa fiu atent pt ca nu este pt o zi , odata cumparata este a mea.

Am avut mai multe discutii cu Febi , ei produc airsprings pt masini si camioane, incepand la un pret de 30EU, deci diferenta foarte mare fata de ce vinde Boss, airbag sau alti.

Problema a fost ca nu am avut nici o referenata ce produs vreau, mai ales dimensiuni.

http://trucks.febi-parts.com/article.php?lang=GB

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: OME versus Terrain Tamer

 

1.am incercat eu solutia cu pernele de aer in arc ,

 

Din cate am vorbit cel mai mic diametru este de 166 cm, arcurile la patrol sun de 140 mm, deci nu merge in arc trebuie direct pe sasiu cum este in poza care ai postat-o

Daca mi-ai da ceva repere ce fel de dimensiuni sa cumpar atunci as cumpara de la febi.

Nu fac offroad doar munca in padure :):), ( cateodata este mai dur dacat offroad, dar asta este)

 

Ben

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: OME versus Terrain Tamer

 

Buna Luigi si Yonutz, merci mult pt posturi.

Dupa cum sa mai mentionat suspensia o alegi in functie cum si unde folosesti masina.

 

 

99,9% masina o folosesc cu remorca si 50% din astia 99% remorca supraincarcata si cu 500kg extra greutate pe puntea din fata, pozitia este ca la un avion care decoleaza:):):) cum ai mentionat Luigi.

Suspensia pe aer a fost idea nr 1 care am avut-o dar nu am gasit nimic la un pret mai convenabil.

Luigi le ce pret se gasesc si unde ? Nu uita ca sunt in Franta.

Masina nu mai este rulabila, cu 90km pe autostrada am prins niste gropi micute si aproape am pierdut controlul, mai mult de 70km/h nu pot sa merg, trebuie sa fac ceva si trebuie sa fiu atent pt ca nu este pt o zi , odata cumparata este a mea.

Am avut mai multe discutii cu Febi , ei produc airsprings pt masini si camioane, incepand la un pret de 30EU, deci diferenta foarte mare fata de ce vinde Boss, airbag sau alti.

Problema a fost ca nu am avut nici o referenata ce produs vreau, mai ales dimensiuni.

http://trucks.febi-parts.com/article.php?lang=GB

 

Nu te pot ajuta cu dimensiunile solicitate , pozele puse sunt ale "fratilor" australieni , ei vand asemenea kituri dedicate Nissan Patrol , ready to install ... Daca ai nevoie de dimensiuni de pe masina stok, sau inaltata , le fac si transmit cu placere. Daca ai un catalog febi , pot sa imi bat capul sa alegem impreuna ceea ce ti-ar potrivi

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: OME versus Terrain Tamer

 

Salut,

catalog febi nu am dar o sa il download de pe net.

Am treaba 1-2 saptamani cu betoane, dupa acea ma uit pe masina si catalog, cand cred ca am gasit ceva o sa te intreb ce parere ai.

Eu cred ca cu niste airsprings pt camionete se poate face ceva, bineinteles ca trebuie sa ai posibilitati sa le adaptezi la masina, sudura, gaurit, etc.

Din propria experienta din trecut costurile sunt cu 50% mai mici, dar poti sa o dai si in bara, adica toata chestia sa nu functioneze, dar placearea de a face lucrurile astea ramane oricum:)

 

 

Mersi pt ajutor,

Ben

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: OME versus Terrain Tamer

 

http://trucks.febi-parts.com/article.php acesta este webul, alegi, camioane sau masini si dupa aceea scri piesa de care ai nevoie, airspring de exemplu.

 

Nu pot sa ma uit la masina dar cred ca asta din poza ar merge airsprings101268.thumb.jpg.f59f6f87390d6bf965687bbf75bcce66.jpg

 

Cred ca nu are loc intre sasiu si caroserie, dar facut un suport si prins pe punte, trebuie sa trec tot catalogul pt ca nu sti nr de la piesa si nici dimensiunile nu sunt bine trecute, trebuie sa deschizi fiecare poza la fiecare articol

 

Ben

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: OME versus Terrain Tamer

 

salut Luigi,

am vorbit cu febi reprezentanta lor in Franta, iti vine sa crezi sau nu dar nu au fost in stare sa imi spuna ce greutate suporta airsprings ale lor, la ce presiune trebuie umflate, etc.

O incompetenta totala, mi-au spus ca ei doar le vand.

Le- am spus ca nu este nici o problema ca o sa caut airsprings de la alt producator.

IN fine am lasat-o balta.

Am platit la terrain tamer 1319 EU, in spate +500 kg si fata +150 kg, +5cm lift.

Piesele trebuie sa vina pe luni( maine).

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: OME versus Terrain Tamer

 

BUna,

aici sunt cateva poze cu suspensia, in sfrsit a ajuns, a fost promisa pe luni si a ajuns abia joi, dar nu mam stresat.

 

Din start se vede ca este mai puternica decat suspensia standard, sa fiu sincer ma asteptat sa fie si mai masiva.

telescoapele credeam ca o sa fie aiba o rezistenta si mai mare la shock, dar fac comparatia cu masinile standard si nu cred ca este aceleasi ucru, important sa fie buna si sa tina mult.

Daca va intereseaza mai multe detali pot sa masor raspund pana nu este montata inca.

 

 

Cel mai rau este ca la masina mea nu se desface nimic totul se rupe chiar daca am dat cu W40.

O sa imi plang zilele cand o sa ii fac demontarea/sablarea.

Si trebuie sa o fac cad de rapid posibil, as anula si concediul dar sotia o sa ma spnzure daca aude.

O sa fac poze si dupa ce instalez totul pe masina

DSC01309.thumb.JPG.5098ad3587204133b7147ebd574e5d98.JPGDSC01310.thumb.JPG.18f157abfa5791188264f575f3fb76c1.JPG

 

Ben

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Amortizoare : OME versus Terrain Tamer

 

Buna, mam trezit cu un lift de 8 cm din cauza ca am cumparat suspensie +500 kg pe spate si +150 kg pe fata.

Acum face zgomot cand apas ambreajul.

O sa ii fac o coborare de cutie de viteza.

 

Sunt 101cm de la sol pana la aripa, suspensia veche a fost complet moarta, deci nici nu stiu sigur cat este un lift de 5cm.

Masina merge super pe autostrada, suspensie foarte stabila, offroad nici nu am incercat, sa nu stric cardanul sau ceva la cutie.

Cum am spus suspensia veche a fost moarta deci aceasta fiind noua trebuie sa fie mai buna.

Daca ati fi mai aproape cei ce au testat deja, OME, Iron si altele ati putea conduce si masina mea doar sa faceti o diferentiere intre aceste suspensi.

 

salutari la toti,

Ben

 

DSC01323.thumb.JPG.970f13060582e72e672aa1774f1b9ab7.JPGDSC01322.thumb.JPG.48f477dd1cfdad06b441c088c06770f9.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Amortizoare : OME versus Terrain Tamer

 

Salutare,

Daca faci o masuratoare de la buza jantei de jos pana la aripa iti pot spune cam cam ai inaltat-o. In mod cert iti trebuie kitul de coborare cutie.

Arcurile de le-ai luat vor fi foarte rigide (extrem de rigide) fara greutate pe carlig.

Editat de Astral
JANTE, nu jenti, nu genti sau alte vuitoane ! La naiba, suntem pe un forum auto, totusi !!!

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Amortizoare : OME versus Terrain Tamer

 

Salut Ionutz,

da aceleasi lucru mi-au spus si cei de de la terrain tamer, ei au recomandat un +300 kg in spate.

+500kg recomanda la cei care isi monteaza permanent cuti/caravane de dorm in ele sau chesti de genul acesta unde este macar un 250KG tot timpul pe masina.

Acum o sa vad.

 

Masina dupa cum sti o folosesc pe autostrada cu remorca deci o sa fie in majoritatea cazurilor ok, in padure tot cu remorca dupa lemne, deci tot cu greutate, am o remorca facuta de mine si rotile sunt complet in spatele remorci, jumatate din greutate vine pe masina jumatate pe puntea remorci.

 

Experienta o sa imi spuna ce sa cumpar data viitoare.

Ben

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Amortizoare : OME versus Terrain Tamer

 

Baieti o intrebare rapida.

Pot sa circul cu patrolul 500km fara sa ii pun kit de cobarare la cutie?

Trebuie sa fac un drum de germania doar pe autostrada cu remorca dupa mine, inapoi o sa am 2 t incarcat deci o sa fie mai jos putin.

masina face zgomot la fiecare accelerare si incetinire mai brusca, am facut deja 200km am incercat sa tin viteza constanta sa nu faca zgomot la cutie.Este posibilitate sa stric ceva ? sau sa se uzeaza mult cardanele sau cutia daca circul 500km.

Deci fara discutie ca vreau sa ii pun kit de cobarare dar nu il am acum aici.

 

Multumesc, pt raspuns

Ben

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Amortizoare : OME versus Terrain Tamer

 

Poti , dar crucile se duc repede si e foarte posibil sa mai rupi un tampon din cauza vibratiilor asociate ( si partial induse ) de sarcina si viteza .

Cum adica n-ai kitul de coborare cutie ? Se gaseste relativ usor si la indemana . Ca ar trebui mai mult decat cei 12 mm e alta discutie , dar chiar si cei 12 mm ajuta ( de fapt e limita la care nu modifici nimic pe la timonerie , de asta s-a impus 10-12 mm chiar daca e insuficient ) .

 

Daca n-ai , cere ... mai am taiate pe undeva , chiar as gasi si suruburi la ele daca scotocesc prin rafturi .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Amortizoare : OME versus Terrain Tamer

 

Mda...si cobori si cobori cutiile, si ajuti cardanul spate, dar vai mama lui cel de fata:grin:

Cat mama lor sa cobori cutiile fara sa cobori si motorul?

Daca ma insel, scuze, dar mi-a venit asa acuma in scurt, si daca n-o scuipam se imputea in mine:wink:

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Amortizoare : OME versus Terrain Tamer

 

Spatele e ala principal ... permanent solicitat .... fata oricum e naspa unghiul si stock , n-ai ce-i face ( exceptie cruce dubla dar adio durabilitate ) insa nu e folosit la viteze mari si sarcini mari ( din fericire ) .

 

Motorul e pe tampoane flexibile care nu fac probleme , coborarea cu 16 mm e suportata cu mult succes la orice Patrol fara modificari la motor .

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Amortizoare : OME versus Terrain Tamer

 

Salutare,

Daca faci o masuratoare de la buza jantei de jos pana la aripa iti pot spune cam cam ai inaltat-o. In mod cert iti trebuie kitul de coborare cutie.

Arcurile de le-ai luat vor fi foarte rigide (extrem de rigide) fara greutate pe carlig.

 

De la jeanta jos pana la aripa este 86cm.

Am pus kit de 12mm si merge fara vibrati fara zgomot

 

Ben

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Amortizoare : OME versus Terrain Tamer

 

Poti , dar crucile se duc repede si e foarte posibil sa mai rupi un tampon din cauza vibratiilor asociate ( si partial induse ) de sarcina si viteza .

Cum adica n-ai kitul de coborare cutie ? Se gaseste relativ usor si la indemana . Ca ar trebui mai mult decat cei 12 mm e alta discutie , dar chiar si cei 12 mm ajuta ( de fapt e limita la care nu modifici nimic pe la timonerie , de asta s-a impus 10-12 mm chiar daca e insuficient ) .

 

Daca n-ai , cere ... mai am taiate pe undeva , chiar as gasi si suruburi la ele daca scotocesc prin rafturi .

 

Am facut eu placile 4 placi de 6mm grosime, merge fara vibratii.

Am incercat si offroad in padure in 4x4 mode, merge fara probleme.

Suspensie fb, 80km/h pe un drum de piatra splat de ploi.

Sunt multumit de suspensie. Cand o sa fac offroad adevarat atunci cred ca o sa fie prea dura, dar am luat masina pt munca si nu offroad extrem.

daca scot lemnele din padure imi ajunge :)

Oricum fata(4x4) nu o folosesc deloc, unghiul in fata este relativ OK, am pus alte bucse off center pe tiranti si cred ca unghiul la cardan este mai bun in fata decat in spate.

 

MLRul imi bate unul in Auto mode, daca il pun pe Lock merge fara zgomot. L- am demontat, spalat cu motorina , cred ca avea pilitura in el, nu sa schimbat nimic, asa o sa ramana pana nu termin cu munca la casa , de abia astept sa incep cu sablarea si dupa acea ma ocup si de MLR

 

Am folosit masina in 4x4 doar cand am montat MLR si acum, nu mai mult de 30 min in total.

 

Merci pt sfat la toti,

 

Ben

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare