GTC Auto Shop
Pagina 4 din 5 PrimulPrimul 12345 UltimaUltima
Afisez rezultatele 31 la 40 din 43

Data Inscriere
    Oct 2016
    Varsta
    46
    Masina
    Y61

Implicit Re: OME versus Terrain Tamer

http://trucks.febi-parts.com/article.php acesta este webul, alegi, camioane sau masini si dupa aceea scri piesa de care ai nevoie, airspring de exemplu.

Nu pot sa ma uit la masina dar cred ca asta din poza ar merge Click image for larger version. 

Name:	airsprings101268.jpg 
Views:	19 
Size:	84.8 KB 
ID:	279409

Cred ca nu are loc intre sasiu si caroserie, dar facut un suport si prins pe punte, trebuie sa trec tot catalogul pt ca nu sti nr de la piesa si nici dimensiunile nu sunt bine trecute, trebuie sa deschizi fiecare poza la fiecare articol

Ben

Data Inscriere
    Oct 2016
    Varsta
    46
    Masina
    Y61

salut Luigi,
    am vorbit cu febi reprezentanta lor in Franta, iti vine sa crezi sau nu dar nu au fost in stare sa imi spuna ce greutate suporta airsprings ale lor, la ce presiune trebuie umflate, etc.
    O incompetenta totala, mi-au spus ca ei doar le vand.
    Le- am spus ca nu este nici o problema ca o sa caut airsprings de la alt producator.
    IN fine am lasat-o balta.
    Am platit la terrain tamer 1319 EU, in spate +500 kg si fata +150 kg, +5cm lift.
    Piesele trebuie sa vina pe luni( maine).
    Last edited by Astral; 27th June 2017 at 23:30.

Data Inscriere
    Oct 2016
    Varsta
    46
    Masina
    Y61

BUna,
    aici sunt cateva poze cu suspensia, in sfrsit a ajuns, a fost promisa pe luni si a ajuns abia joi, dar nu mam stresat.

Din start se vede ca este mai puternica decat suspensia standard, sa fiu sincer ma asteptat sa fie si mai masiva.
    telescoapele credeam ca o sa fie aiba o rezistenta si mai mare la shock, dar fac comparatia cu masinile standard si nu cred ca este aceleasi ucru, important sa fie buna si sa tina mult.
    Daca va intereseaza mai multe detali pot sa masor raspund pana nu este montata inca.

Cel mai rau este ca la masina mea nu se desface nimic totul se rupe chiar daca am dat cu W40.
    O sa imi plang zilele cand o sa ii fac demontarea/sablarea.
    Si trebuie sa o fac cad de rapid posibil, as anula si concediul dar sotia o sa ma spnzure daca aude.
    O sa fac poze si dupa ce instalez totul pe masina
    Click image for larger version. 

Name:	DSC01309.JPG 
Views:	26 
Size:	313.2 KB 
ID:	280189Click image for larger version. 

Name:	DSC01310.JPG 
Views:	23 
Size:	339.5 KB 
ID:	280188

Ben

Data Inscriere
    Oct 2016
    Varsta
    46
    Masina
    Y61

Implicit Re: Amortizoare : OME versus Terrain Tamer

Buna, mam trezit cu un lift de 8 cm din cauza ca am cumparat suspensie +500 kg pe spate si +150 kg pe fata.
    Acum face zgomot cand apas ambreajul.
    O sa ii fac o coborare de cutie de viteza.

Sunt 101cm de la sol pana la aripa, suspensia veche a fost complet moarta, deci nici nu stiu sigur cat este un lift de 5cm.
    Masina merge super pe autostrada, suspensie foarte stabila, offroad nici nu am incercat, sa nu stric cardanul sau ceva la cutie.
    Cum am spus suspensia veche a fost moarta deci aceasta fiind noua trebuie sa fie mai buna.
    Daca ati fi mai aproape cei ce au testat deja, OME, Iron si altele ati putea conduce si masina mea doar sa faceti o diferentiere intre aceste suspensi.

salutari la toti,
    Ben

Click image for larger version. 

Name:	DSC01323.JPG 
Views:	8 
Size:	476.7 KB 
ID:	280385Click image for larger version. 

Name:	DSC01322.JPG 
Views:	17 
Size:	595.1 KB 
ID:	280386

Data Inscriere
    Nov 2007
    Varsta
    41
    Masina
    Nissan Patrol Y60.

Salutare,
    Daca faci o masuratoare de la buza jantei de jos pana la aripa iti pot spune cam cam ai inaltat-o. In mod cert iti trebuie kitul de coborare cutie.
    Arcurile de le-ai luat vor fi foarte rigide (extrem de rigide) fara greutate pe carlig.
    Last edited by Astral; 13th July 2017 at 18:50. Motiv: JANTE, nu jenti, nu genti sau alte vuitoane ! La naiba, suntem pe un forum auto, totusi !!!
    consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Data Inscriere
    Oct 2016
    Varsta
    46
    Masina
    Y61

Salut Ionutz,
    da aceleasi lucru mi-au spus si cei de de la terrain tamer, ei au recomandat un +300 kg in spate.
    +500kg recomanda la cei care isi monteaza permanent cuti/caravane de dorm in ele sau chesti de genul acesta unde este macar un 250KG tot timpul pe masina.
    Acum o sa vad.

Masina dupa cum sti o folosesc pe autostrada cu remorca deci o sa fie in majoritatea cazurilor ok, in padure tot cu remorca dupa lemne, deci tot cu greutate, am o remorca facuta de mine si rotile sunt complet in spatele remorci, jumatate din greutate vine pe masina jumatate pe puntea remorci.

Experienta o sa imi spuna ce sa cumpar data viitoare.
    Ben

Data Inscriere
    Oct 2016
    Varsta
    46
    Masina
    Y61

Baieti o intrebare rapida.
    Pot sa circul cu patrolul 500km fara sa ii pun kit de cobarare la cutie?
    Trebuie sa fac un drum de germania doar pe autostrada cu remorca dupa mine, inapoi o sa am 2 t incarcat deci o sa fie mai jos putin.
    masina face zgomot la fiecare accelerare si incetinire mai brusca, am facut deja 200km am incercat sa tin viteza constanta sa nu faca zgomot la cutie.Este posibilitate sa stric ceva ? sau sa se uzeaza mult cardanele sau cutia daca circul 500km.
    Deci fara discutie ca vreau sa ii pun kit de cobarare dar nu il am acum aici.

Multumesc, pt raspuns
    Ben

Data Inscriere
    Feb 2009
    Varsta
    44

Poti , dar crucile se duc repede si e foarte posibil sa mai rupi un tampon din cauza vibratiilor asociate ( si partial induse ) de sarcina si viteza .
    Cum adica n-ai kitul de coborare cutie ? Se gaseste relativ usor si la indemana . Ca ar trebui mai mult decat cei 12 mm e alta discutie , dar chiar si cei 12 mm ajuta ( de fapt e limita la care nu modifici nimic pe la timonerie , de asta s-a impus 10-12 mm chiar daca e insuficient ) .

Daca n-ai , cere ... mai am taiate pe undeva , chiar as gasi si suruburi la ele daca scotocesc prin rafturi .
    ... sa fim corecti pana la capat !
    Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Data Inscriere
    Aug 2009
    Varsta
    49
    Masina
    2 x Y61 3.0: SWB 2000, LWB 2005

Mda...si cobori si cobori cutiile, si ajuti cardanul spate, dar vai mama lui cel de fata
    Cat mama lor sa cobori cutiile fara sa cobori si motorul?
    Daca ma insel, scuze, dar mi-a venit asa acuma in scurt, si daca n-o scuipam se imputea in mine
    Cīnd te-ai nascut, tu ai plīns iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel īncīt, cīnd vei muri, toti sa plīnga, iar tu sa zīmbesti.

Data Inscriere
    Feb 2009
    Varsta
    44

Spatele e ala principal ... permanent solicitat .... fata oricum e naspa unghiul si stock , n-ai ce-i face ( exceptie cruce dubla dar adio durabilitate ) insa nu e folosit la viteze mari si sarcini mari ( din fericire ) .

Motorul e pe tampoane flexibile care nu fac probleme , coborarea cu 16 mm e suportata cu mult succes la orice Patrol fara modificari la motor .
    Last edited by cos; 17th July 2017 at 23:56.
    ... sa fim corecti pana la capat !
    Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !