GTC Auto Shop
Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimaUltima
Afisez rezultatele 11 la 20 din 36

Data Inscriere
    Dec 2012
    Masina
    Honda CR-V 2.0 150 CP

Implicit Re: Caut informatii despre Grand Vitara dupa 2005

Citat Postat original de nickhope Vizualizare Mesaj
    Lamuriti-ma totusi, va rog, care sunt avantajele unui 4x4 permanent ? Atunci cand ai nevoie, da, dar permanent ? La prima vedere asta inseamna uzura inutila la mai multe componente si un consum mai mare de combustibil.
    Iti spun eu una: siguranta mai mare pe drum cu zapada! Si apoi e o placere cand pleci din intersectie in coasta pe ud si sa traga toate rotile.
    Last edited by rdk84; 20th June 2017 at 05:27.

Data Inscriere
    Oct 2016
    Varsta
    36
    Masina
    Vokswagen Golf MK3 Break, 1.8 - 8v, 55KW; Suzuki Vitara 2.0 16v SWB 98KW(Bursucul)

Citat Postat original de nickhope Vizualizare Mesaj
    Lamuriti-ma totusi, va rog, care sunt avantajele unui 4x4 permanent ? Atunci cand ai nevoie, da, dar permanent ? La prima vedere asta inseamna uzura inutila la mai multe componente si un consum mai mare de combustibil.
    Intr-adevar un 4x4 permanent implica uzura mai mare a unor componente si consum mai mare(decat aceeasi masina cu tractiune spate)
    Principalul avantaj al unui sistem 4x4 permanent, este ca se poate rula in teren mixt (asfalt, zapad, noroi) oricand si la orice viteza, sistemul permanent variind automat distributia momentului catre cele doua punti in functie de necesitati. Fata de sistemul clasic in care cutia de transfer imparte momentul fie catre una din punti(spate sau fata) fie egal 50% - 50% intre cele doua punti ( caz in care rularea pe suprafete mixte ne fiind recomandata, iar viteza de croaziera diminuandu-se considerabil). Un sistem 4x4 nepermanent care poate rula si la viteze mari este sistemul SuperSelect de la Mitsubishi care are un diferential central, pe langa cutie de transfer si reductor.

Data Inscriere
    Jul 2010
    Varsta
    43
    Masina
    Suzuki Samurai

Citat Postat original de iGeox Vizualizare Mesaj
    Un sistem 4x4 nepermanent care poate rula si la viteze mari este sistemul SuperSelect de la Mitsubishi care are un diferential central, pe langa cutie de transfer si reductor.
    Desi Mitsubishi a inventat apa calda prin sistemul SuperSelect, cutia de transfer de GrandVitara (dupa 2005) are aceeasi constructie, cu diferential central (intre axa fata si cea spate) blocabil.

Exista si unele versiuni de motorizari care nu au diferential central ci un LSD, dar majoritatea sunt cu diferential.
    Last edited by minitehnicusro; 20th June 2017 at 14:39.
    Suzuki Samurai
    Suzuki Jimny
    Dacia DoubleCab 4x4

Data Inscriere
    Oct 2016
    Varsta
    36
    Masina
    Vokswagen Golf MK3 Break, 1.8 - 8v, 55KW; Suzuki Vitara 2.0 16v SWB 98KW(Bursucul)

Citat Postat original de minitehnicusro Vizualizare Mesaj
    Desi Mitsubishi a inventat apa calda prin sistemul SuperSelect, cutia de transfer de GrandVitara (dupa 2005) are aceeasi constructie, cu diferential central (intre axa fata si cea spate) blocabil.

Exista si unele versiuni de motorizari care nu au diferential central ci un LSD, dar majoritatea sunt cu diferential.
    Masini cu diferential central sunt multe(in principiu toate care au 16 permanent), am dat doar un exemplu foarte cunoscut si sincer nici nu stiu cine a inventat sistemul asta variabil (daca nu ma insel audi quatro)
    Din cate stiu eu si LSD tot un diferential este si daca este intercalat intre cutia de transfer si cele 2 punti eu zic ca tot central s-ar numi. Daca nu ar fi dif central atunci cum se face transferul catre cele 2 punti variabil? Adica LSD-ul ala unde e instalat si cum lucreaza? Sper sa nu va suparati, intreb pentru a intelege.

Data Inscriere
    Jul 2010
    Varsta
    43
    Masina
    Suzuki Samurai

Nu m-am exprimat stiintific.
    "LSD-ul" este de fapt un vasco cuplaj, nu are mecanism diferential propriuzis.

Este acelsi VCU ca la SuperSelect, VW Syncro, Freelander si toate sistemele 4x4 de strada de la Suzuki.

In cazul cutiei de transfer de GrandVitara MK2, VCU este un modul identic dimensional cu diferentialul central, fabrica monteaza ori modulul cu diferential ori VCU dupa cum cere piata.
    Suzuki Samurai
    Suzuki Jimny
    Dacia DoubleCab 4x4

Data Inscriere
    Dec 2012
    Masina
    Honda CR-V 2.0 150 CP

Citat Postat original de minitehnicusro Vizualizare Mesaj
    In cazul cutiei de transfer de GrandVitara MK2, VCU este un modul identic dimensional cu diferentialul central, fabrica monteaza ori modulul cu diferential ori VCU dupa cum cere piata.
    Ai idee cum se pot deosebi? Chiar ma intereseaza subiectul.

Data Inscriere
    Sep 2013
    Varsta
    47
    Masina
    Suzuki Grand Vitara 1.6

Devin din ce in ce mai interesat de o GrandVitara dupa 2005, varianta 3 usi. Am fost posesor de Vitara 2.0 pe benzina folosita ca a II-a masina de iesit in teren insa as vrea sa trec la un SUV masina de zi cu zi utilizat doar ocazional pe drumuri forestiere (fara pretentii de off road autentic). As fi tentat in continuare de o masina cu reductor.

Din cate am citit pe net pe Grand Vitara dupa 2005 reductorul nu mai exista decat pe motorizarea 1.9 motorina, varianta 1.6 pe benzina nu mai are reductor.
    Exista aici vreun posesor care poate confirma acest lucru ? Cum se comporta varianta pe benzina fara reductor ?

Data Inscriere
    Jul 2008
    Varsta
    40

Long time no see, cum se zice.

Studiez si eu modelul asta, vreau in 4 usi si benzina. Mi-am vandut GV 2001 1.6 pt ca vreau un 4x4 cu 4 usi si AC. Initial, desi ma irita lipsa reductorului, am cascat ochii dupa Freelander pentru ca se incadreaza in cele 2 criterii urmarite si mai are si un sistem traction control f.f. smeker (am testat, m-a impresionat). Totusi, negasind unul in mintile lui (asta este ceva foarte aprope de imposibil), am inceput sa ma uit, inapoi, dupa un GV 2.0 cu AC. Si asa am dat peste mai noul GV3 (2006-2008).

Am constatat ca toate cele in 4 usi (1.9 diesel, 2.0 bezina, 2.4 benzina) au acel "robinet" N-4H-4H Lock-4L Lock. Adica au inlocuit maneta cea pitica (virgula) cu robinetul si au mai adaugat un mod 4x4 permanent cu toate diferentialele deschise (asta chiar e misto!). Cele in 3 usi nu au acel robinet ceea ce inseamna ca nu au reductor si diferential central blocabil manual (or avea vreun fel de vascocuplaj ca si Freelander-ul, il cred pe Minitehnicus pt. ca l-am mai crezut odata si tare bine am facut atunci).

Eu imi pun un pic altfel de intrebari:

1. Cat de fiabil e noul sistem selector pe robinet? Si cat de fiabila este mai noua GV3 fata de GV1 si GV2 care au fost chiar foarte fiabile?

2. Care sau cum este raportul de reductie, se simte ceva ca lumea? (la GV1 si GV2 era slabutz dar, sa zicem, rezonabil daca nu te dadeai prea tare la creatie)

3. La GV3 exista LSD-uri aftermarket? (inteleg ca stock nu s-au produs -- la GV2 am suferit de faptul ca nu se gaseau LSD-uri iar minunile alea de autoDEblocante erau tare ciudate pe asfalt, am evitat)

Daca stie cineva sa ma lamureasca, beri dau...
    Last edited by matteo_tgv; 13th July 2017 at 00:10.

Data Inscriere
    Mar 2009
    Masina
    caut.......

Si cele in doua usi au acei robineti!
    Numai cele cu motor de 1,6 sunt 4x4 fara reductor si blocanti!
    http://www.suzuguide.com/suzuki-445.html
    Mai ! dar nu va convine chiar nimic?!

Data Inscriere
    Jul 2008
    Varsta
    40

Interesanta e chestia aia Braketraction control. Aia pare sa fie traction control, de fapt. Nu stiam ca exista asa ceva pe GV. O fi standard sau doar pe unele versiuni? Stie cineva?

When the transfer switch (if equipped) is turned to the “4L LOCK” position, braketraction control can be activated. Braketraction control brakes the spinning wheel to distribute drive power to the other wheels for increased climbing ability or for better performance on a rolling hill or a slippery surface.
    Last edited by matteo_tgv; 13th July 2017 at 09:33.