Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Ce ET trebuie sa aiba jantele ca sa nu atinga etrierii ? Patrol Y60


milan 1971

Postări Recomandate

Salut,

un domn amabil sa ma lumineze si pe mine.

Am cumparat second-hand 4 jante de tabla in configuratia 7JJx15 Et.-12.

Sambata am vrut sa schimb jantele existente pe masina cu cele de mai sus pomenite.

Surpriza,la 40 de grade afara sa dea jos 4 anvelope sa le monteze pe noile jante sa le montexe pe masina si sa observ ca nu sunt bune si ca agata in etrieri si masina nu se misca de pe loc sa inebunesc si nu alta!

La loc comanda si se executa manevra in sens invers,ufff,bani x 2,nervi, caldura...etc.

Mentionez ca jantele actuale de pe masina cele care sunt ok sunt de aluminiu si singurele lucruri scrise pe ele sunt 7jjx15,nu tu firma nimic altceva.

Asa ca intrebarea mea ar fi: ce Et. trebuie sa fie ca sa nu mai agate in etrieri.

Multumesc....

Milan Cornel

Fencing coach C.S.A.Steaua Bucuresti

tel.0733.735.444

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: timp si bani cheltuiti aiurea

 

Jantele pot avea acealsi ET dar cu o sectiune total diferita - un canal central mai adanc ( cauza probabila pentru care nu se potrivesc , in cazul prezentat mai sus ) sau mai plat , de multe ori chiar asimetric . Se pare ca jantele care nu se potrivesc sunt cu santul central mai adanc , chiar daca sunt tot 7JJx15 . Pe Y60 intra jantede 15Ț cu ET de la +15 la - ... mult minus ( unii au incercat si cu -100 ) ... dar ET negativ nu are importanta in discutie ci mai mult ar trebui luata in atentie problema sectiunii centrale ( santul de pe mijlocul jantei ) la acelasi diametru . In cazul tau , ai nimerit jante cu santul central mai adanc si talerul central mic , cum erau pe vremuri la Pajero MK1 .

Pentru acelasi diametru de montarea a unei anvelope se pot gasi o mare varietate de sectiuni .

 

Majoritatea jantelor de aliaj usor nu au santul central adanc precum cele de tabla .

 

Admitem ca Y60 are etrierii normali cu care l-a fabricat Nissan , nu de BMW ( sau alte modificari la discuri/etrier ) .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: timp si bani cheltuiti aiurea

 

Cu aceeași problema si nervi m-am confruntat si eu. Am cumpărat 4 jante de aliaj pe 15 si nu am reușit sa le montez deoarece loveau in etrieri. Am trecut la altele de tabla tot pe 15 dar au intrat la fix, cred ca au rămas vreo 3 mm pana la etrier. Partea buna e ca acum nu mai rămâne noroiul prin in interiorul jantei ca nu are unde :grin:

Ca sa fi sigur ar fi de preferat jante de tabla si ET negativ si nu o sa fie probleme ori sa nu mai cumperi fara proba sau altele pe 16...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: timp si bani cheltuiti aiurea

 

Mersi cos si Razvan95,

situatie naspa am ramas cu jante care nu-mi trebuiesc.

Altadata am sa le probez inainte sa le cumpar.

Milan Cornel

Fencing coach C.S.A.Steaua Bucuresti

tel.0733.735.444

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: timp si bani cheltuiti aiurea

 

Nu recomand, dar nu "mere" pilit un pic din etrieri. Am mai facut asta la un autoturism, am ras putin coltul etrierilor fata si au intrat jantele. Stiu ca e tiganie, dar...

don't worry, be happy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce ET trebuie sa aiba jantele ca sa nu atinga etrierii ? Patrol Y60

 

Poti pune o poza cu tipul ala de janta? Informatia ar trebui sa ajute si pe altii. La Y60 cam toate jantele pe 15 ar trebui sa mearga (asa cum a zis si cos). Singura problema la patrol e GAURA CENTRALA de obicei ...la majoritatea japonezelor e 108mm si la Patrol 110mm.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce ET trebuie sa aiba jantele ca sa nu atinga etrierii ? Patrol Y60

 

De intrat pe gaura din mijloc intra dar atinge etrierii

Jantele sunt Mangels pe 15'' 7jj Et-12

IMG_4203.thumb.JPG.532f4f44cf6ed062f6c2e123876b788a.JPG

Editat de milan 1971

Milan Cornel

Fencing coach C.S.A.Steaua Bucuresti

tel.0733.735.444

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce ET trebuie sa aiba jantele ca sa nu atinga etrierii ? Patrol Y60

 

Asa cum ti-am zis si in privat par a fi jante de L200 modelul vechi.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare