Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Reparatie cutie de transfer


pmstancu

Postări Recomandate

Salutare tuturor.

Am 7-le în service, reparație cutie de viteze din cauză de sincroane.

Băieții s-au blocat la momentul asamblării cutiei de transfer. Înțeleg, nu sunt pe lângă ei, că nu reușesc să-și dea seama ce e cu pinionul din poza atașată care (chiar dacă era pe acolo la momentul desfacerii) acum pare să nu-și găsească rolul (așa cum l-au montat nu angrenează nimic).

Poate să mă consilieze cineva ce și cum cu pinionul în discuție?

Mulțumesc anticipat.

 

20170707_155628.thumb.jpg.c2e7a31d3a3fdc8fd882e64b8ad4ab20.jpg

AJUNGE!

Bunul simț ar trebui să fie de ”common sense”!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rog asistență

 

ce model de cutie de viteze este? te pot ajuta cu manualul de la cutiile H41,H42,H50,H55F.

LE. Nu cumva este pinionul de la PTO?

 

1779155855_Pagesfromh41-h42-h50-h55f_trans_rm.thumb.jpg.6d300b238d39f16a3b2ac60bf98b0629.jpg

Editat de Alin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rog asistență

 

Din ce vad eu pinionul ala are un alt fel de profil al dintelui, este "drept" si nu inclinat, iar dintele nu este ranforsat spre baza, deci nu are forte mari de angrenare. Daca e cumva cutie automata ar putea fi blocajul de parcare (pozitia P)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rog asistență

 

Mulțam de intervenții, până acum.

Am ajuns la un calculator, intru în manual și încerc să deslușesc. De nu voi reuși, am să insist pentru asistență!

AJUNGE!

Bunul simț ar trebui să fie de ”common sense”!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rog asistență

 

Din ce vad eu pinionul ala are un alt fel de profil al dintelui, este "drept" si nu inclinat, iar dintele nu este ranforsat spre baza, deci nu are forte mari de angrenare. Daca e cumva cutie automata ar putea fi blocajul de parcare (pozitia P)

 

Nu-i, e cutia manuală.

AJUNGE!

Bunul simț ar trebui să fie de ”common sense”!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rog asistență

 

IMG_3634.JPG.a13b3ccff8de73b2e593d3ba9224d64b.JPG

 

In imaginea atasata, este un PTO pentru LC, dupa cum arata profilul dintilor, ..., pinionul exemplificat la inceputul topicului, este pentru angrenarea PTO. In carcasa cutiei, in dreptul pinionului, trebuie sa fie o fereastra cu un capac, ..., care permite montarea PTO.

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rog asistență

 

[ATTACH=CONFIG]280409[/ATTACH]

 

In imaginea atasata, este un PTO pentru LC, dupa cum arata profilul dintilor, ..., pinionul exemplificat la inceputul topicului, este pentru angrenarea PTO. In carcasa cutiei, in dreptul pinionului, trebuie sa fie o fereastra cu un capac, ..., care permite montarea PTO.

 

Mulțam de sfat, cam la aceeași concluzie ajunsesem și eu după studierea cărții, dar nu-mi era imaginea completă fără ceea ce mi-ai trimis tu. Acum este clar, pinionul este pregătire pentru cuplarea power take-off-ului.

Mulțumesc încă o dată pentru ajutor, mi-am mai clarificat un aspect.

 

Topic închis, mulțumesc tuturor, din nou!

AJUNGE!

Bunul simț ar trebui să fie de ”common sense”!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare