Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Lipsa faza scurta stanga la Patrol


opinion

Postări Recomandate

Salutare

Am si eu o problema la Patrol, nu am faza scurta pe stanga, si nu stiu ce sa ii mai fac. Siguranta e buna. In plus am mai observat ca daca scot becul, vin 12V la mufa. Daca conectez becul tensiunea dispare. Becul e bun, si am mai incercat cu inca 2 becuri si tot asa face.

Are cineva vreo idee?

Multam.

Too much of a good thing can be wonderful.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lipsa faza scurta stanga la Patrol

 

Contactele din suportul de bec sa le verifici, de multe ori intra apa si se corodeaza.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lipsa faza scurta stanga la Patrol

 

Undeva, pe circuit, la conexiuni, este contact prost.

Verifica prezenta tensiunii, cu o lampa de control (nu voltmetru, lampa asigura putina sarcina, curent mai mare ca voltmetrul, sau indicatorul cu led) la fiecare din contactele soclului de bec, pe rand, fata de fiecare din bornele bateriei, astfel iti vei da seama pe care polaritate ai contacul slab. Ulterior, parcurgi circuitul respectiv, pas cu pas, din conexiune in conexiune, ..., pentru a gasi contactul slab.

Editat de AXP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lipsa faza scurta stanga la Patrol

 

Am verificat cu lampa de control, vine curent, se aprinde martorul din lampa. Am pus un bec de pozitie de dacie din ala vechi, nu se mai aprinde, nu vine destul pe plus, minus din mufa cu plus de la baterie, bec aprins, plus din mufa cu masa de la baterie, bec stins. Am demontat blocul de lumini, maine dca am timp ii fac o varificare amanuntita. Mu

tam de sfaturi, va tin la curent cu peogresul.

Too much of a good thing can be wonderful.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lipsa faza scurta stanga la Patrol

 

Salutare

Pentru ca ma roade ca nu reusesc sa identific cauza, si nu vreau sa duc masina la electrician (inca), mai am o nelamurire cu care sper sa ma ajutati. Am gasit pe undeva schema electrica a patrolului si acolo imi arata ce si cum la comutator:

Untitled.png.ba3eee2cf26d6aac7130e04c8ebdfb70.png

Partea cu cifrele de pe linii am inteles-o, la fel si off/1st/2nd. Problema e ca nu reusesc nicicum sa imi dau seama ce e cu coloanele A,B,C. In schema mufei sunt numai pozitiile cu cifre notate.

Untitled1.png.51c869ef994c2675b549f96d354e4154.png

Pozitiile 1,2,3 sunt pentru semnalizare.

 

Are cineva vreo idee despre cum ar trebui sa interpretez datele?

 

Multam.

Too much of a good thing can be wonderful.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lipsa faza scurta stanga la Patrol

 

Parerea mea este ca ai o problema de contact imperfect la masa. Ia un fir si leaga masa becului direct la baterie, vezi ce se intampla. Desigur banuiesc ca ai verificat contactele din soclul becului.

Cu schema de mai sus, ma gandesc ca liniutele sunt punti intre borne, deci in anumite pozitii sunt mai multe punti intre aceleasi borne.

E mare lucru sa gasesti un electrician care sa inteleaga instalatia si sa-ti repare masina fara sa-ti dea toate firele afara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lipsa faza scurta stanga la Patrol

 

Gata, partial i-am dat de cap.

Asa cum zicea DSabau de anu trecut de cand am problema, si cum a spus si Flow ceva mai sus e minunatul bloc de lumini care nu mai merge in parametrii.

Ramane discutia legata de pozele de mai sus, tot as vrea sa stium ce si cum, nu cred ca e complet ce zicea avolocaru, deoarece pe faza lunga arata de 2 ori legatura intre aceiasi pini, odata pe A si o data pe C, deci daca cineva stie ce si cum il rog sa scrie acilea ca poate mai prinde bine la cineva.

Cum sunt e foarte norocos din fire, Madi nu are modelul asta de bloc de lumini, doar mai noi, care bineinteles ca nu se potrivesc, asa ca urmeaza un anunt la mica publicitate.

Wend fain sa aveti.

Too much of a good thing can be wonderful.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lipsa faza scurta stanga la Patrol

 

Vezi ca blocul de lumini il poti repara. Aceiasi problema am avut si eu acum 6 ani si l-am reparat. Nu este greu daca esti atent. Oricum aveai de gand sa-l schimbi/sa-l arunci asa ca poti experimenta. Vezi ca in interiorul blocului de lumini o sa gasesti niste lamele care sunt actionate de catre maneta (prin rotire). Una dintre lamele (lamele sunt otelite) datorita vechimii nu mai face contact/s-a deformat. Va trebui cu mare atentie ca acea lamela sa o curbezi putin cu o surubelnita mica (de ceasornicar). Ai sa intelegi mecanismul daca desfaci blocul de lumini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lipsa faza scurta stanga la Patrol

 

Cifrele de pe liniile tabelului reprezinta numerotarea pinilor din conector.

Grupele capetelor de coloana, OFF, 1, 2, reprezinta cele 3 pozitii rotative, ale manetei comutatorului, adica inchis, ..., lumini de pozitie, ..., lumini de pozitie si far.

Capetele de coloana, A,B,C, reprezinta cele trei pozitii in profunzime a manetei comutatorului, ..., A=faza lunga, B=faza scurta, C="claxon" lumini.

Cerculetele, unite cu acele linii, in intersectiile tabelului, simbolizeaza inchiderea contactelor comutatorului, intre pini corespunzatori.

Spre exemplu pinii 5-6 se inchid (faza lunga), cu rotativul pe oricare din pozitiile oprit (off), sau pozitie (1), sau faruri (2), profundorul in pozitia C (puls) "claxon" lumini. Pinii 5-6 se mai inchid cu rotativul pe 2 (faruri) si profundorul pe A (faza lunga), trecut pe B (faza scurta) se inchide contactul intre pinii 5-7.

Sper ca am reusit sa ma fac inteles.

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lipsa faza scurta stanga la Patrol

 

Elucidat!

Mai ca bag mana in foc ca blocul de lumini de tip mai nou se potriveste cu minime modificari cu cel vechi. Pare ca difera doar mufa, nu-mi dau seama la prinderea de volan cum arata...

Editat de avolocaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lipsa faza scurta stanga la Patrol

 

Multam AXP, este exact de ce am nevoie. Astept dupa un raspuns de la cineva care dezmembreaza Y60, deoarece e clar ca am o problema la lamelele din interior. Acum daca pun blocul inapoi, se aprinde instant faza scurta pe dreapta. Ramane sa vad ce solutie adopt daca nu gasesc sh. Nou pretul e nejustificat de mare in EU, mai mult de 500 lei. La arabi ar fi 35$ plus vreo 60lei transportul, sau as mai avea varianta modificarii in care sa inlocuiesc blocul de lumini cu 2 comutatoare pentru faze.

O zi faina

Too much of a good thing can be wonderful.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti sugerez un mod de "reparatie" , fara sa inlocuiesti blocul de lumini.

Un grup de contacte 5-6-7, deservesc o parte (stanga sau dreapta), iar celalalt grup de contacte, 8-9-10, deservesc cealalta parte

In acest moment, presupun ca ai functional unul din ele, care conform ceea ce spui, cel ce deserveste partea dreapta. Cumpara patru relee auto ("de far"), pe care le legi cu partea de comanda (bobinele) de partea functionala a blocului de lumini, iar partea de comutatie (contactele), distinct fiecare, pe cate un element de far (faza scurta stanga, faza scurta dreapta, faza lunga stanga, faza lunga dreapta) cu cate o siguranta de 10A inseriata, alimentate de pe un circuit nou creat. Astfel o sa ai instalatia functionala, fara sa mai inlocuiesti blocul de lumini, si totodata cu un "upgrade" prin relee, care nu o sa mai distruga niciodata blocul de lumini. Blocurile de lumini mai noi, nu mai au doua grupe de contacte, au doar un singur grup de contacte, cu care comanda doua relee, unul pentru faza scurta (stanga+dreapta) si unul pentru faza lunga (stanga+dreapta).

 

Mai jos, un exemplu cu 2 relee:

IMG_3667.JPG.09bb41c5f4e12d98c0e94bae46d4072e.JPG

Editat de Astral
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lipsa faza scurta stanga la Patrol

 

Multam AXP

Exact solutia cu relee mi-a fost sugerata si de soimu. In functie de raspunsul pe care il primesc azi legat de comutatorul sh, o sa vad cum procedez, dar in principiu voi schimba oricum instalatia pe varianta cu relee.

Dau o cafa cu proxima ocazie.

Too much of a good thing can be wonderful.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare