GTC Auto Shop
Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Afisez rezultatele 11 la 14 din 14

Data Inscriere
    Dec 2008
    Varsta
    37

Implicit Re: Lipsa faza scurta stanga la Patrol

Elucidat!
    Mai ca bag mana in foc ca blocul de lumini de tip mai nou se potriveste cu minime modificari cu cel vechi. Pare ca difera doar mufa, nu-mi dau seama la prinderea de volan cum arata...
    Last edited by avolocaru; 16th July 2017 at 09:04.

Data Inscriere
    Aug 2010
    Varsta
    47
    Masina
    Nissan Patrol Y60

Multam AXP, este exact de ce am nevoie. Astept dupa un raspuns de la cineva care dezmembreaza Y60, deoarece e clar ca am o problema la lamelele din interior. Acum daca pun blocul inapoi, se aprinde instant faza scurta pe dreapta. Ramane sa vad ce solutie adopt daca nu gasesc sh. Nou pretul e nejustificat de mare in EU, mai mult de 500 lei. La arabi ar fi 35$ plus vreo 60lei transportul, sau as mai avea varianta modificarii in care sa inlocuiesc blocul de lumini cu 2 comutatoare pentru faze.
    O zi faina
    Too much of a good thing can be wonderful.

Data Inscriere
    Feb 2015
    Varsta
    49
    Masina
    LC J7, ML320, Mitsubishi Outlander.

Implicit

Iti sugerez un mod de "reparatie" , fara sa inlocuiesti blocul de lumini.
    Un grup de contacte 5-6-7, deservesc o parte (stanga sau dreapta), iar celalalt grup de contacte, 8-9-10, deservesc cealalta parte
    In acest moment, presupun ca ai functional unul din ele, care conform ceea ce spui, cel ce deserveste partea dreapta. Cumpara patru relee auto ("de far"), pe care le legi cu partea de comanda (bobinele) de partea functionala a blocului de lumini, iar partea de comutatie (contactele), distinct fiecare, pe cate un element de far (faza scurta stanga, faza scurta dreapta, faza lunga stanga, faza lunga dreapta) cu cate o siguranta de 10A inseriata, alimentate de pe un circuit nou creat. Astfel o sa ai instalatia functionala, fara sa mai inlocuiesti blocul de lumini, si totodata cu un "upgrade" prin relee, care nu o sa mai distruga niciodata blocul de lumini. Blocurile de lumini mai noi, nu mai au doua grupe de contacte, au doar un singur grup de contacte, cu care comanda doua relee, unul pentru faza scurta (stanga+dreapta) si unul pentru faza lunga (stanga+dreapta).

Mai jos, un exemplu cu 2 relee:
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	IMG_3667.JPG‎ 
Views:	14 
Size:	39.1 KB 
ID:	280697  
    Last edited by Astral; 16th July 2017 at 17:44.

Data Inscriere
    Aug 2010
    Varsta
    47
    Masina
    Nissan Patrol Y60

Multam AXP
    Exact solutia cu relee mi-a fost sugerata si de soimu. In functie de raspunsul pe care il primesc azi legat de comutatorul sh, o sa vad cum procedez, dar in principiu voi schimba oricum instalatia pe varianta cu relee.
    Dau o cafa cu proxima ocazie.
    Too much of a good thing can be wonderful.

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12