Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Cuplaj pe mic pajero MK3 motor 3.2 cutie manuala


magnum98

Postări Recomandate

Salut sunt nou pe forum si imi cer scuze daca s-a mai vorbit despre subiectul acesta dar eu nu am gasit.

Am ceva probleme cu al meu pajero MK3 motor 3.2 cutie manuala

Nu vrea sa se cupleze pe mic nici cum, beculetele nu raman aprinse in bord palpaie incontinuu, iar sub masina cand ar trebui sa se cupleze ar trebui sa se auda un bazait la mine cand dau pe mic se aude mai mult acel bazait

Am fost si la reprezentata in sibiu unde au dat din umeri ca nu stiu ce sa ii faca

Va rog care au intampinat aceata problema sa ma ajute eventual la ce as putea sa ma uit eventual si cu un numar de telefon al unui mecanic bun din jurul Sibiului

Multumesc!

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cuplaj pe mic

 

salutare,

 

si eu am avut ceva similar insa fara zgomote, tot ce am facut a fost sa urmez pas cu pas ce a scris baiatul asta in linkul de mai jos:

 

- http://4wd.blogeasy.com/article.view.run?articleID=318776

 

In cazul meu una din cele doua electrovalve pe care le gasesti in partea stanga pe contra aripa ( usor sub far) cum deschizi capota era crapata si pierdea vaccum.

 

 

uite si aici ceva interesant pt tine: http://forum.club4x4.ro/showthread.php?67217-Problema-tractiune-V60-3-2-did

 

spor.

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cuplaj pe mic pajero MK3 motor 3.2 cutie manuala

 

Merci frumos de raspuns o sa iau pe rand ce scrie pe topicul ala!

Referitor la zgomotul acela ma refer la zgomotul care se aude din cutia de transfer cand cupleaza acel zumzait sau nu stiu cum sa ii zic,cand cuplez fata pe mare se aude odata si se cupleaza si raman beculetele din bord aprinse,iar cand dau sa cuplez pe mic se aude odata si dupa acea mai face de cateva ori.si beculetele palpaie in bord.

Am si desfacut capacul de la cutie si sunt niste tije eu cand cuplez pe mic ar trebui tija aia sa ramana dar o trage inapoi, la mine parca nu mai are putere sa impinga si o trage inapoi.

Scuzati pentru exprimare sper sa fi explicat cat de cat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cuplaj pe mic pajero MK3 motor 3.2 cutie manuala

 

la mine se aude un zumzait apoi urmat de un poc indiferent ca as cupla pe Low sau High. Cand blochez spatele se aude doar un zumzait din diferential si atat.

Daca nu-i dai de cap singurel va trebui sa gasesti pe cineva sa te ajuta, iar acel cineva trebuie sa stie care cum sta treaba.

 

eventual poti sa pui niste poze si o sa incercam sa comparam cu ce gasesc la mine, poate asa ii mai usor, zic si eu.

 

spor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cuplaj pe mic pajero MK3 motor 3.2 cutie manuala

 

Eu as vreau sa gasesc pe cineva am fost chiar si la reprezentanta in sibiu si au spus ca ei au deschis sediu in 2006 si masina mea ii din 2001 si nu au manuale pentru al meu poftim raspuns a stat 3 zile acolo si au zis ca au verificat tot dar nu stiu ce sa ii faca profesionisti.

Acum in weekend o sa imi bag un pic nasul si o sa revin cu ceva poze evenual o filmare sa vad ce gasesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incerc sa incarc poze cu masina :D

SI as avea o intreabare deocamdata nu functioneaza acel buton de langa incalzire si nu stiu ce face ma ajuta cineva?

 

Daca tot sunt la probleme cu ea, m-am apucat de modificari deocamdata i-am pus niste flase de 5 cm si acum vreau so inalt, mi-am cumparat kit de inaltare de poliamida de 5 cm afecteaza cumva ceva ca inalt caroseria asa ma refer la cutie sau la alte chesti

Multumesc :D

19357663_1710183302344179_961865450_n.jpg.ebf66a41c07b4ee29eeb166162bcbca2.jpg

19389679_1710183392344170_1411595494_n.jpg.5c91f72337353e50b0bbac9106605c85.jpg

19397706_1710183415677501_1479375095_n.jpg.818a33b1aa46c0e67158c602b5df2ec5.jpg

19357747_1710190762343433_69778005_n.jpg.217b0c88fd2889f06826cf83db0ddaf7.jpg

19369763_1710190639010112_1886791328_n.jpg.7bb5e111ba8d57e93f8b2466a38e6ed4.jpg

Editat de Tavi D.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cuplaj pe mic pajero MK3 motor 3.2 cutie manuala

 

butonul ala eu nu il am pe a mea, deci nu stiu ce insemna, ca presupunere poate sa fie ceva cu asistenta la coborare... un alt coleg poate sa ne ajute si sa ma corecteze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cuplaj pe mic pajero MK3 motor 3.2 cutie manuala

 

Daca tot sunt la probleme cu ea, m-am apucat de modificari deocamdata i-am pus niste flase de 5 cm si acum vreau so inalt, mi-am cumparat kit de inaltare de poliamida de 5 cm afecteaza cumva ceva ca inalt caroseria asa ma refer la cutie sau la alte chesti

Multumesc :D

 

la modelul asta un lift de +5 ii suficient insa nu din flanse adaugata sub arcuri vei avea un comportament ciudat si o tinuta de drum un pic dezecilibrata. Eu am optat pt kitul de inaltare de la IronMan arcuri amortizoare.

 

Despre flanse: modelul asta ii mai sensibil pe rulmenti, eu am optat pt flanse de 3, din cate stiu se schimba mult "centrii de greutate" in interiorul rulmentior si de aici poate rezulta o uzura prematura si crede-ma ca nu sunt ieftini.

 

eu zic inainte sa te apuci sa faci modificari pe ea sa te interesezi si sa mai citesti posturilor altor colegi, pentru ca totul se rezuma la bani si MK3 nu e chiar o masina ieftina de intretinut.

 

spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cuplaj pe mic pajero MK3 motor 3.2 cutie manuala

 

butonul ala eu nu il am pe a mea, deci nu stiu ce insemna, ca presupunere poate sa fie ceva cu asistenta la coborare... un alt coleg poate sa ne ajute si sa ma corecteze.

Incalzire scaune fata, antena electrica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cuplaj pe mic pajero MK3 motor 3.2 cutie manuala

 

Incalzire scaune fata, antena electrica.

 

mai de graba antena electrica, incalzirea in scaune la pajero ii individuala, iar semnele/indicatorii sunt destul de intuitivi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare