GTC Auto Shop
Pagina 3 din 11 PrimulPrimul 12345678910 ... UltimaUltima
Afisez rezultatele 21 la 30 din 103

Discutie: Patrolica Ruginica

Data Inscriere
    Oct 2016
    Varsta
    46
    Masina
    Y61

Implicit Re: Patrolica Ruginica

Click image for larger version. 

Name:	DSC01513.JPG 
Views:	25 
Size:	741.3 KB 
ID:	281663Click image for larger version. 

Name:	DSC01518.JPG 
Views:	23 
Size:	724.4 KB 
ID:	281664Click image for larger version. 

Name:	DSC01520.JPG 
Views:	21 
Size:	819.3 KB 
ID:	281665Click image for larger version. 

Name:	DSC01516.JPG 
Views:	21 
Size:	507.2 KB 
ID:	281666
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	DSC01511.JPG‎ 
Views:	23 
Size:	557.1 KB 
ID:	281662  

Data Inscriere
    Feb 2009
    Varsta
    44

Si eu am incercat marea cu degetul si de fiecare data am reusit doar sa ma conving ca nu pot decat sa pregatesc temeinic piesele - caroserie , sasiu , punti , diverse - si cu ele pregatite ( caroseria pe brancarda de 1metru inaltime , sasiul pe rotisor , puntile pe tripozi , filetele mansonate cu cate un capat de furtun/cep de lemn etc etc seria acoperita cu o placuta sudata ) am chemat autoplatforma si le-am dus frumusel la sablare cu nisip la o turnatorie . Platit ce e de platit la transport dus/intors si la sablare si vazut de treaba mai departe , acum vezi si de ce .

Sigur , la piese relativ mici ar fi super sa am o instalatie de sablare proprie dar chiar si asa ... am pus etrierii si alte alea in galeti si le-am dus si pe ele la sablat , pare aiurea si in pierdere de bani si timp ... dar nu ...

Masticul rezista la sablare , trebuie curatat cu rabdare , de multe ori sub mastic este rugina . Preferata mea e dalta de 14 mm , care multe locasuri de broasca in usile de lemn a scobit dar acum face treaba buna la curat masticul , uneori ajutata cu un ciocan de cauciuc . cu felxul te grabesti dar cam fugi spre inapoi ...

Inhibitorul care nu are cu ce reactiona ( ex tabla curata , sablata ) se usuca pe piesa ca un lac de calitate inferioara si nu protejeaza in continuare , fiind doar muci uscati fara sa reactioneze - valabil la Chelade si Kelfos , la Fertan nu-mi mai aduc aminte acum . La sablarea cu nisip ramane pe piesa o oarecare salinitate dar nu suficient pentru a rectiona cu convertorul de rugina , imi imaginez ca la sablarea cu sfere metalice ramane si mai putina contaminare pe suprafata , deci si mai putin cu ce poate reactiona convertorul , deci aplicarea lui poate fi o risipa de resurse - daca zici ca Fertan pare sa reactioneze si cu metalul proaspat sablat e imbucurator ... dar nu sa se usuce si sa ramana un film negru/brun cum e fertanul ci un strat ( de convertor de rugina ) care a rectionat .
    ... sa fim corecti pana la capat !
    Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Data Inscriere
    Oct 2016
    Varsta
    46
    Masina
    Y61

[QUOTE=cos;1096107]Si eu am incercat marea cu degetul

O sa incerc sa il pun astazi in cateva locuri si dupa ce ma intorc din vacanta o sa vad cum arata, mai ales daca face priza pe metal curat, ca nu vreau sa imi cada toate straturile de vopsea care le aplic.

Acum 2 saptamani incerc sa uit de toate si sa enjoy vacanta,

Ben

Data Inscriere
    Oct 2016
    Varsta
    46
    Masina
    Y61

Gata cu vacantele.
    Astazi am dat cu fertan
    Caroseria dupa sablare data cu fertan,
    Click image for larger version. 

Name:	fertandupa111.jpg 
Views:	35 
Size:	593.8 KB 
ID:	282134Click image for larger version. 

Name:	fertandupa11.jpg 
Views:	42 
Size:	512.3 KB 
ID:	282133Click image for larger version. 

Name:	fertandupa1.jpg 
Views:	39 
Size:	430.3 KB 
ID:	282132
    dupa parerea mea un rust converter este obligatoriu chiar dupa sablare, partea ruginita sa facut neagra direct dupa aplicare, partea unde nu a fost rugina dar a fost sablata a ramas mai deschisa la culoare.
    Am facut si partea din fata.
    Urmeaza aripile din spate, nu imi prea convine pt ca am alte aripi dar toate lovite, o sa ma chinuiesc, chiar ma gandesc sa ma duc luni la un servis, ce este bun ca dupa ce pun inlargitoarele de plastic nu o sa se vada nimic.
    Important sa opresc rugina, scuze sa o incetinesc.

Ben

Data Inscriere
    Feb 2009
    Varsta
    44

Pai daca tot vezipe unde inca mai ai rugina ( Fertan acum actioneaza si ca revelator , indicand zonele inca ramase cu rugina pe ele ) pune si sableaza , daca tot te-ai invatat... ... n-o lasa sa traiasca , rugina e parsiva ...
    Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Data Inscriere
    Oct 2016
    Varsta
    46
    Masina
    Y61

Citat Postat original de cos Vizualizare Mesaj
    Pai daca tot vezipe unde inca mai ai rugina ( Fertan acum actioneaza si ca revelator , indicand zonele inca ramase cu rugina pe ele ) pune si sableaza , daca tot te-ai invatat... ... n-o lasa sa traiasca , rugina e parsiva ...
    Nu am ce sa sablez Cos,
    tabla era sablata, arata ca si aluminiul sau tabla zincata, nu se vedea rugina deloc, dar stiu ca era rugina dinainte de sablare acolo, si in locurile unde era rugina inainte de sablare, fertan sa facut negru.
    Dupa parerea mea rugina tot nu a fost scoasa chiar daca nu era visibila.
    De acea cred ca o sablare nu scoate rugina din metal 100%
    Nu mai am cum sa sablez, gauresc toata tabla.
    Singurul lucru sper ca fertan sa isi faca treaba asa cum si spune reclama.
    Ben

Data Inscriere
    Aug 2009
    Varsta
    49
    Masina
    2 x Y61 3.0: SWB 2000, LWB 2005

Colega, fa cum spune cos.
    Daca ai dat cu fertan-kelfos-rahat impaiat, pune mana si sableaza sau curata din nou, apoi grund-vopsea etc.
    Din experienta iti spun ca aceste "convertoare" sunt niste mizerii, daca nu cureti ce reveleaza ele.
    Cine crede ca aplica doar aceste minuni chimice si apoi poate dormi linistit se inseala. Grav.
    Cīnd te-ai nascut, tu ai plīns iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel īncīt, cīnd vei muri, toti sa plīnga, iar tu sa zīmbesti.

Data Inscriere
    Feb 2009
    Varsta
    44

Rugina se poate scoate prin sablare , daca sablarea a fost bine facuta . Singura care nu poate fi indepartata este coroziunea din microfisurile din jurul sudurilor in puncte , rezultate in urma solicitarilor elastice . E foarte interesant cum pe tabla impecabil sablata inhibitorul ramane transparent dupa uscare pentru ca nu are cu ce reactiona exceptand aureola de microfisuri din jurul punctelor de sudura - la tablele de la caroserie . Vorbim tot de caroseria de Nissan , Patrol ... de dragul exactitatii ca am observat si alte caroserii .
    In ce am vazut in pozele de mai sus nu e cazul , convertorul de rugina a revelat probleme mai mari ca suprafata decat aureolele de microfisurare ( si care nu pot fi combatute prin metode simple , as discuta cu placere un schimb de pareri cand s-ar putea ) . Ar trebui indepartata problema prin sablare pentru ca in spatele filmului de convertor inca poate exista destula rugina in diverse stadii .
    Last edited by cos; 5th September 2017 at 20:03.

Data Inscriere
    Oct 2016
    Varsta
    46
    Masina
    Y61

[QUOTE=cos;1097110]Rugina se poate scoate prin sablare

OK, o sablez inca odata unde este negru de la Fertan, sper sa nu iasa tot negru dupa a 2a sablare.
    Ben

Data Inscriere
    Feb 2009
    Varsta
    44

Un batran din tineretile mele zicea o vorba care m-a prins pe restul vietii : fa treaba buna sa n-aiba cilentul ce KKt manca !...