GTC Auto Shop
Pagina 18 din 18 PrimulPrimul ... 81112131415161718
Afisez rezultatele 171 la 174 din 174

Discutie: Patrolica Ruginica

Data Inscriere
    Oct 2016
    Varsta
    47
    Masina
    Y61

Implicit Re: Patrolica Ruginica

Citat Postat original de ssrli Vizualizare Mesaj
    Cu 3+ tone in spate SI cauciucuri mult mai mari decat standard, nu vad prea bine rezultatul unei franari de urgenta.
    Da, nici acum cu rotile originale nu este 100% eficienta sa fiu sincer, bine inteles stiind ce greutate am in spate previn din timp oprirea, viteza in curbe, etc, etc, dar frnare in urgenta este definitiv ceva ce nu pot face in limitele legale din cauza ca masina nu a fost facuta din start pt asa ceva, acum daca mai pun si roti de 35''sau 37'' bineinteles ca nu o sa fie mai bine.

Cand o sa ajung la capitolul acesta si o sa vad ca lucrurile nu sunt OK o sa schimb discurile, franele si JANTELE, sau combinatie din astea, bineinteles ca nu o sa ma las omorat sau sa omor eu pe cineva.
    Partea a 2a este ca nu tot timpul o sa pun 3t in spate,ce este illegal oricum.
    Estimarile mele sunt tot timpul eronate, de obicei ajung tot timpul la pret cu 30-50% mai mult, dar odata pus pe un drum continui aventura, la fel ca si cu sablatul,, acum imi vine sa rad dar atunci nu mai stiam ce sa fac de durere la picioare si praf peste tot, rugina pe beton, etc, te bagi in hora asa ca joci pana la sfrsit.
    Nu cred ca sunt multi aici care baga bani in masinile astea si fac profit din ele, poate cei care vand piesele, dar la noi proprietari de masini este vorba doar despre cat pierzi.
    Cel putin asa vad eu lucrurile.

Ben
    Last edited by Astral; 15th January 2018 at 21:38. Motiv: JANTA/JANTE.....nu jenti, genti sau alte vuitoane ! Suntem pe un forum auto, totusi...!!!

Data Inscriere
    Oct 2016
    Varsta
    47
    Masina
    Y61

Buna baietii,
    a mai tras cineva lemne din padure cu troliu electric??
    Am tractor de 120CP cu troliu, dar nu mai fac asa multe lemne, doar 40-50 steres, aprox 60m3, incerc sa ma debarasez de tractor.
    La transport Patrolica este mult mai eficient, mai rapid de 3x si cantitatea de lemne aproape aceleasi, la patrol remorca foarte joasa, la tractor inalta, tractorul trage si 20 t doar ca in padure nu poti avea remorca mare pt ca nu este loc. Nu mai vorbesc la consum patrol este de 3x mai eficient, in fine multe plusuri si doar cateva minusuri cu patrolica, dar daca ai grija te descurci mult mai rapid, mai usor si mai ieftin cu patrolica.

Ramane problema troliului, fara dubiu ca cele mecanice sunt cele mai simple si eficiente, dupa acea cele hydraulice si la urma cele electrice.
    Daca as avea de ales as alege cel mecanic dar nu am unde sa il atasez la patrol, hydraulic se mai poate dar trebuie sa montez o pompa si sa adaptez angrenajul, deci mai mult de munca si mai multi bani.
    Cel electric este usor de instalat, dar imi este frica ca doar dupa 3-4 ore de munca a si plecat la reciclare.

Daca a experimentat cineva sa imi spuna, anul acesta ma descurc cu tractorul, dar de anul viitor trebuie sa gasesc o solutie.

Ben

Data Inscriere
    Feb 2009
    Varsta
    45

Cred ca de fapt ar trebui o masina de munca si Patrolul sa ramana de transport , altfel in cativa ani va necesita iar o revizie capitala . In functie de cum muncesti cu el , te poate tine mult sau poate doi ani ...
    Prima alegere la troliu ar fi hidraulic . Fiabil , se protejeaza singur la suprasarcina , compact , usor de comandat si chiar de telecomandat .
    Unele masini de Suedia ( cred ... ) aveau PTO pe cutia de 2.8 . O pompa pe una din curele nu e o optiune , se suprasolicita capatul mic al vilbrochenului ... duce un alternator de 3 CP dar in nici un caz o pompa de 6 CP ( versiunea mai mica a unui troliu , cam mic daca e de munca ca va fi lent sau slab , pentru a nu inbatrani cu degetul pe buton ar fi bun un troliu de 10 CP ) . Asta daca ar fi sa fie instalat pe sasiul masinii , care va necesita ranforsare ( la prinderea tendnului fata se va fisura langa sasiu , la panhard se deformeaza si se rupe - desi e suficient de bine dimensionat pentru utilizare normala daca tragi altfel decat axial va ceda primul suportul de pe sasiu ) , tendoane si bare panhard mai rezistente ( cu bucse din ... din altceva mai ceva decat ce e acum ) . Poate ca un troliu independent cu motor termic te ajuta mai mult decat unul fix , il poti duce acolo unde masina ar ajunge mai greu .
    ... sa fim corecti pana la capat !
    Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Data Inscriere
    Oct 2016
    Varsta
    47
    Masina
    Y61

Citat Postat original de cos Vizualizare Mesaj
    Cred ca de fapt ar trebui o masina de munca si Patrolul sa ramana de transport , altfel in cativa ani va necesita iar o revizie capitala . In functie de cum muncesti cu el , te poate tine mult sau poate doi ani ...
    ar ajunge mai greu .
    Mersi Cos de info.
    Este clar ca este extra uzura pt patrolica si de obicei tot timpul sunt la limita sau putin peste, deci dupa cum spui poate cu economie acum dar multi bani pt revizie si reparatie in cativa ani.
    In padure am rupt, abuzat si stricat multe lucruri.
    Am avut si un TRM4000 dar nu a mers bine, prea mare, prea greu, prea inalt, tractorul sa mentinut foarte bine, toti fac lemnele cu tractor si probabil este un motiv pt asta.
    Foarte scurt, 4.2 m lungime totala, foarte mare vizibilitate, roti masive, viteza mica foarte utila printre copaci.
    O sa vad, dar nu as mai vrea sa tin tractorul.
    O sa incerc probabil cu hydraulica pt ca oricum am nevoie de un troliu.

Mersi pt info.

Click image for larger version. 

Name:	trmfiat.jpg 
Views:	4 
Size:	83.4 KB 
ID:	285930Click image for larger version. 

Name:	trm.jpg 
Views:	3 
Size:	28.5 KB 
ID:	285931