Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Probleme lant reductor Jimny


paul_ionut1

Postări Recomandate

Buna seara!

Am un jimny 1.3 M13A 82cp si dupa cateva luni de la achizitionare a cedat lantul din reductor.Va rog sa ma ajutati cu cateva informatii:

1.Unde gasesc un lant si pinioane sh? (nou este 3800 lei)

2.Credeti ca este recomandat sa schimb reductorul cu totul?

3.Unde gasesc un reductor care sa functioneze in parametri optimi?

Multumesc anticipat.O seara frumoasa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme lant reductor Jimny

 

Buna seara!

Am un jimny 1.3 M13A 82cp si dupa cateva luni de la achizitionare a cedat lantul din reductor.Va rog sa ma ajutati cu cateva informatii:

1.Unde gasesc un lant si pinioane sh? (nou este 3800 lei)

2.Credeti ca este recomandat sa schimb reductorul cu totul?

3.Unde gasesc un reductor care sa functioneze in parametri optimi?

Multumesc anticipat.O seara frumoasa

 

un lant nou costa in jur de 1500lei.

pinioanele este bine sa le schimbi dar nu obligatoriu.

nimeni nu iti poate garanta ca unui reductor achizitionat SH, nu o sa-i caraie lantul la 2 luni dupa ce l-ai montat pe masina.

 

am intalnit masini care au 100k km si haraie si masini care la 200k km nu au ceasta problema.

 

lantul este o piesa consumabila, dar depinde foarte mult de intretinere si de utilizare.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme lant reductor Jimny

 

Multumesc frumos pentru promtitudine. Am gresit un pic: lantul este 1500 dar pinioanele sunt scumpe: 2500 lei. De ce este recomandat sa le schimb la pachet: lant si pinioane? Se strica repede daca nu sunt schimbate impreuna?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme lant reductor Jimny

 

Multumesc frumos pentru promtitudine. Am gresit un pic: lantul este 1500 dar pinioanele sunt scumpe: 2500 lei. De ce este recomandat sa le schimb la pachet: lant si pinioane? Se strica repede daca nu sunt schimbate impreuna?

 

pinioanele costa:

29111-81A00 = 650lei

29232-81A00 = 750lei

 

de unde ai preturile alea?

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme lant reductor Jimny

 

http://www.jimny4x4.ro/store/cutia-de-transfer.html?page=all

Asta este siteul. Si de la Radacini auto moto am primit un pret asemanator.Mersi inca o data

 

Pinioanele alea sunt "de tuning", +25%

Cele originale costa cat ti-am spus in mesajul precedent.

 

Iar despre meseriasii de la Radacini, numai de bine.

Sunt atat de capabili ca atunci cand l-am cerut oferta, nu au identificat corect piesele si codurile lor.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme lant reductor Jimny

 

De ce este recomandat sa le schimb la pachet: lant si pinioane? Se strica repede daca nu sunt schimbate impreuna?

 

E cam la fel cu lantul si pinionul de la motocicleta: trebuie sa se uzeze impreuna. Eu unul as face schimbarea completa, mai ales daca reductorul a mers fara ulei sau cu uleiul neschimbat.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 luni mai târziu...

Re: Probleme lant reductor Jimny

 

Buna seara. Imi cer scuze de intarziere (cateva luni:grin:)

Problema a fost rezolvata prin inlocuirea reductorului cu unul sh. Totul functioneaza perfect. Multumesc frumos de ajutor si de raspunsurile acordate. :tk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Re: Probleme lant reductor Jimny

 

Recent am avut si eu probleme cu lantul reductorului electric,trosnea sub aceleratie moderata/ maxima.

Problema s-a rezolvat , am comandat lantul ( cost 1380 ron)se pot inlocui si cele doua pinioane dar nu neaparat!

Desi am fost sfatuit sa iau un reductor sh ,nu am facut asta , nu sti cat va tine cel sh .

Masina merge foarte bine acum si se simte foarte legata la capitul transmisie( nu se mai simt socuri la accelerare si decelerare, schimbat trepte)

Reparatia mi-am facut-o singur si nu a fost usor,sunt foarte multe aspecte de care trebuie tinut cont , insa am gasit un tutorial de la ,, trail gear" care ofera pas cu pas procesul de inlocuire.

Mentionez ca am experienta medie ,nefiind mecanic!

Gasiti la adresa asta un pdf despre inlocuirea pinioanelor stock cu cele tunning 25% , procesul cuprinde si inlocuire lant.Bafta! Pentru alte info da-ti PM

http://www.trail-gear.com/product/5323/jimny-electric-t-case-gears

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare