Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Wastegate actuator turbo td 5


TheoB

Postări Recomandate

Salut,

 

Am actuatorul turbo blocat, si nu reusesc sa il gasesc fara turbina. Am intrebat si la cateva firme care repara turbo, si bineinteles nu au mai vazut LR.....

 

Am gasit diverse metode de deblocat cu WD40, sau idei similare, dar as vrea o solutie chiar rezistenata.

 

Stie cineva unde se poate gasi piesa sau un service de turbine care sa il poata repara, preferabil in Bucuresti

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: west gate actuator turbo td 5

 

Parerea mea ca o reparatie la ala nu ajuta daca cine o face nu are piesele originale si ma indoiesc sa aiba... ai deconectat bratul actuatorului de la clapeta si e blocat asa? sau cum l-ai verificat? ... de cumparat doar de aici: http://www.ebay.co.uk/itm/Land-Rover-Defender-Discovery-TD5-Waste-Gate-Actuator-for-Turbo-/252863494529

 

Daca reusesti sa trimiti pe cineva la mine iti dau unul functional si nu prea vechi(2 ani) ieftin ca eu mi-am pus din ala upgradat de la Forge dar nu am timp sa umblu eu sa-l trimit

 

pana atunci baga niste wd40 pe gaura si misca-l pe lungimea cursei de cateva ori apoi sufla cu aer comprimat, vezi ca arcul e destul de tare, nu se misca foarte usor, trebuie ceva forta

Editat de sierrafery

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Wastegate actuator turbo td 5

 

Salut,

 

Multumesc de raspuns, din acate nu am pe nimeni in Arad. :(

 

Da, am dat bratul jos, am blocat turbina pe inchis si a inceput sa traga.

 

Care e diferenta intre cel de pe ebay si Forge exceptand pretul de la 40 la 117?

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Wastegate actuator turbo td 5

 

Se poate face comanda la curier sa il ridice direct de acasa de la Fery pe costul destinatarului si cu plata ramburs cu livrarea banilor la expeditor acasa.

Bafta!

 

Sper ca nu m-am bagat ca musca in lapte. :)

Editat de Alexey86

Cu stima, Alexey.

Nissan Patrol Y61 SWB - Pif

http://www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Wastegate actuator turbo td 5

 

Salut,

 

Multumesc de raspuns, din acate nu am pe nimeni in Arad. :(

 

Da, am dat bratul jos, am blocat turbina pe inchis si a inceput sa traga.

 

Care e diferenta intre cel de pe ebay si Forge exceptand pretul de la 40 la 117?

 

Multumesc

Diferenta e reala cea relevata in descrierea Forge 100% si asta o pot garanta personal din proprie experienta, ce nu scrie e ca are o cursa mai liniara imbunatatind raspunsul pedalei la turatii mici..asta in cazul in care managementul lucreaza corect, pt ca daca e vreo pierdere sau lipsa de "boost" care poate fi din varii motive altele decat cele legate de wastegate nici mama actuatoarelor n-o sa faca diferenta iar daca a tau a inceput sa traga cu bratul decuplat dar nu intra in overboost oricum nu e in regula... e nevoie de investigatii mai complexe

Editat de sierrafery

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Wastegate actuator turbo td 5

 

pt overboost mai suspect e modulatorul, ia furtunasul care intra in partea de jos a modulatorului si conecteaza-l la actuator sau alt furtun potrivit direct de la intercooler la actuator, xaca asa e OK modulatorul e de vina ca nu ajunge presiune in valva sa deschida wastegateul

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare