Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Achizitie Duster versus Grand Vitara versus altele


nimic

Postări Recomandate

Re: Achizitie Duster versus Grand Vitara

 

Drumurile pe care urmeaza sa mearga masina sunt groaznice (DJ plombat grosolan), campurile patriei noastre si ceva drumuri nationale si rareori europene. Ma gandesc ca o sa schimb destul de des bielete antiruliu si tot felul de bucse. In familie mai exista un Focus 1 turnier la care de asemenea, relativ des, se schimba bieletele antiruliu din aceeasi cauza.

Practic aici e intrebarea:

Duster benzina 4x4 nou+rabla+oferta Dacia zilele astea = 13500 euro

sau

Vitara benzina 4x4 cu rabla = 15000 euro (e cam inghesuita la interior)

sau

CRV benzina sh Germania = 10000-12000 euro (https://www.mobile.de/ro/Automobil/Honda-CR-V-Elegance-2.0-i-VTEC-inkl.Gratis/vhc:car,cnt:de,ms1:11000_5_,frn:2010,prx:11000,ful:petrol/pg:vipcar/247913558.html; https://www.mobile.de/ro/Automobil/Honda-CR-V-2.0i-4x4-Comfort-Edition/vhc:car,cnt:de,ms1:11000_5_,frn:2010,prx:13000,ful:petrol,dmg:false/pg:vipcar/247578662.html)

 

CRV-ul e doar un exemplu, fiindca unii posesori vorbesc despre fiabilitatea ei, dar poate fi foarte bine si RAV 4 (am reprezentanta in oras), Subaru Forester, Outlander.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 54
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Achizitie Duster versus Grand Vitara

 

Salutare,

 

Apăi daca vrei masina practica, costuri intretinere decente si garantia adusa de o masina noua meri liniștit pe Duster. Nu e super la nimic dar raportul calitate pret si practicalitatea a făcut sa se vanda in draci prin europa de vest unde teoretic oamenii sunt mai pretentiosi si nu se uita doar la ieftin.

Vrei chestii si rafinament in plus e ok daca vrei si poți sa platesti pentru ele.

Japonezele SH de care zici or fi ok, dar nu sunt noi... Vrei nu vrei mai bagi bani in ele. Clar alte functii, confort si gadgeturi dar din ce spuneai tu iti trebe masina de munca in primul rand.

 

Spor

 

Robert

Editat de Astral
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie Duster versus Grand Vitara

 

Salutare,

 

Apăi daca vrei masina practica, costuri intretinere decente si garantia adusa de o masina noua meri liniștit pe Duster. Nu e super la nimic dar raportul calitate pret si practicalitatea a făcut sa se vanda in draci prin europa de vest unde teoretic oamenii sunt mai pretentiosi si nu se uita doar la ieftin.

Vrei chestii si rafinament in plus e ok daca vrei si poți sa platesti pentru ele.

Japonezele SH de care zici or fi ok, dar nu sunt noi... Vrei nu vrei mai bagi bani in ele. Clar alte functii, confort si gadgeturi dar din ce spuneai tu iti trebe masina de munca in primul rand.

 

Spor

 

Robert

 

Am avut fix aceeasi problema pt masina de tavalit, muncit.

M-am ales cu un Duster si merita fiecare banut.Intretinere, consum,fiabilitate. Al meu era de deja tavalit dar o surescitare generala a costat mai putin decat cauciucurile pt Jeep,de exemplu ......deci merita.

O singura problema am : scaunele, la drum intins sint niste mizerii. pentru primii 100-200km nu se simt. dupa doua zile de stat la volan,este alta discutie.

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie Duster versus Grand Vitara

 

Multumesc foarte mult pentru incurajari. Am auzit multe pareri despre faptul ca nu-ti gasesti o pozitie de condus acceptabila. Chiar atat de incomode sa fie scaunele? E valabila treaba si pentru Duster 2?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie Duster versus Grand Vitara

 

Buna. Imi permit sa intervin si eu in topic, doar pt o parere legata de scaune. Pt 200-300 E, sunt niste baieti aici pe forum ( au banner sus ), care iti pun niste scaune recaro de zici ca esti in monopost de F1. Bafta

Sezi bland, ca-s din Maramu' !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie Duster versus Grand Vitara

 

Buna. Imi permit sa intervin si eu in topic, doar pt o parere legata de scaune. Pt 200-300 E, sunt niste baieti aici pe forum ( au banner sus ), care iti pun niste scaune recaro de zici ca esti in monopost de F1. Bafta

 

 

 

Scaune Recaro pe Duster? Cred ca glumesti. Masina e de munca totusi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie Duster versus Grand Vitara

 

Scaunele nu-s chiar atat de rele, desi n-ar fi stricat un suport lombar (reglabil). Mai deranjant e lipsa reglajului volanului pe adancime (pentru mine, cu picioare lungi).

Poti inchiria un duster 1-2 zile daca te lasa portofelul, sa te lamuresti cat de cat cu masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 săptămâni mai târziu...

Re: Achizitie Duster versus Grand Vitara

 

220 -230 E /bucata oferta la GTC.... pretul este la bucata nu la set...

O alta varianta de luat in seama sunt dezmembrarile , cele mari, pe principiul vazut-placut-cumparat. ~200E pereche scaune sport de pe un Seat Leon cupra cred ca erau... super ok, cu alcantara ...nu am mai studiat prinderile,dar pareau ok si realizabil ca swap la prima vedere.Din pacate la dezmembrari treb sa fii si putin norocos, sa ai timp de balaurit ,banii in buzunar si sa te si pricepi un pic sa intelegi din prima cum merge treaba cu prinderile.Dar este o varianta demna de luat in seama.Eu am renuntat dupa ce a doua zi au spus ca nu le mai au....(prea ieftine , sau chiar le-au vandut)

 

ma batea un gand,dar Dusterul ramane la mine pt munca si tavalit 2-3 ore zilnic.De nevoie merge ,si a mers si in concediu,nu este chiar asa de rau....ca doar nu mergi 1500km legati cu el.....sau 5 zile din 7 non stop.

 

chestie de moft

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie Duster versus Grand Vitara

 

et voila.... unii este mai avansati si cat traiesti inveti.

 

cu un 200 E ai scaune de audi A4, comode,de gasit intre 100-150 doua bucati plus adaptoarele.

 

nimic nu este imposibil pt romanii hotarati :g

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie Duster versus Grand Vitara

 

S-a lansat, nu se stie exact cand apare pe sosele. O intrebare la un dealer nu cred ca strica.

O sa iti duca bugetul spre limita lui superioara, dar macar e tigaie noua, cu garantie. Sau poate reusesti sa obti un pret bun pentru un Duster 1 PH2 (faceliftul) la lichidare de stoc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Achizitie Duster versus Grand Vitara

 

Eu ca posesor de Duster din 2010 (sunt la al doilea deja :-) ) pt noi, in Romania il recomand.

Echipat corespunzator este surprinzator de capabil in offroad, asa cum s-a mai spus aici este ieftin la intretinere, are dimensiuni decente si este foarte coNfortabil atat in off cat si pe asfalt

Editat de Astral
coNfort.....cu M este in engleza !
Duster PH1 4x4 1.5 dci 2011
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie Duster versus Grand Vitara

 

Dupa lungi analize si documentari am ajuns la concluzia ca ori iau Duster nou, ori SH. O alta masina a mai intrat in optiunile mele dar nu sunt destul de lamurit legat de fiabilitatea acestui model, chiar daca unii spun ca nu are ce sa se strice. Este vorba de Honda HRV varianta 4x4 pe benzina motorul VTEC, iar ca pret undeva la maxim 5000 euro cu tot ce inseamna acte si transport adusa din afara. Mi s-a parut mai spatioasa decat Grand Vitara.

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie Duster versus Grand Vitara

 

Sunt decis 99% ca masina sa fie Duster pe benzina dar inca nu sunt convins daca sa aleg varianta 4x4. Maine ma duc sa vad masina la Dacia. Nu stiu daca imi va fi cu adevarat de folos comparativ cu costurile de exploatare. Pana acum m-am descurcat cu un Kangoo.

1% a ramas pentru CRV 2.0 Benzina SH maxim 13000 euro adusa de afara, chiar daca ma contrazic singur cu motorul de 2.0, 1%=1 pitic pe creier. Desi exista buget de diesel nu cred ca merita la 15-20 000 km/an.

Editat de nimic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie Duster versus Grand Vitara

 

Hai că noi ne dam de ceasul morții... sfaturi... și tu cauți un turism, de fapt. Mișto. Acilișea e forum.club4x4.ro adicatelea de pasionați de 4x4.

Editat de iulianul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie Duster versus Grand Vitara

 

Hai că noi ne dam de ceasul morții... sfaturi... și tu cauți un turism, de fapt. Mișto. Acilișea e forum.club4x4.ro adicatelea de pasionați de 4x4.

 

Am ajuns la concluzia ca diferenta de 2-3L/100km pt un bezinar 4x4 fata de o masina 2x4 face diferenta intre a sta pe sosea si a testa si ceva teren off-road la nevoie.

Nu e nevoie sa ne suparam pe toata lumea care cauta un turism pe un forum 4x4. Poate e mai bine asa. Suntem mai experimentati, deci putem sa oferim sfaturi mai bune pentru o eventuala achizitie. :be

 

Sfatul final e ca masina mai buna decat un 4x4 in orice conditii de utilizare nu exista :D

 

PS: Daca 4x4 nu e, nimic nu e :ha:

~ Silence is a gift ~

~ Learn to value its essence ~

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare