GTC Auto Shop
Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Afisez rezultatele 11 la 16 din 16

Data Inscriere
    Jul 2009
    Varsta
    45
    Masina
    carless

Implicit Re: Zgomot ciudat la cuplarea reductorului

Citat Postat original de lee99 Vizualizare Mesaj
    Oameni buni,am spus si ma repet : - cuplarea in Low am facut-o stationand iar cutia era in N
    Scuze, mi-a scapat postarea ta in care ai dat explicatii suplimentare. In cazul asta, eu personal cred ca e dusa cutia de transfer.

Citat Postat original de ssrli Vizualizare Mesaj
    Conform manualului, ar trebui sa fii in miscare la viteza foarte mica atunci cand cuplezi 4Low.
    La Mitsubishi scrie ca se cupleaza in Low stand pe loc, si ma gandeam ca e universala recomandarea.
    Esenţa stranie a prostiei nu este doar să nu ştii, ci să nu vrei să ştii... atunci cānd aceasta este cu putinţă.

Data Inscriere
    Aug 2008
    Varsta
    42
    Masina
    Opel Frontera X22XE/1996

Poate ca batranelul ala n-a citit manualul de utilizare si a facut muci cutia de viteza si cea de transfer, desi n-a facut decat 130.000 km. In N si pe loc nu trebuia sa scoata niciun zgomot ...
    Parerea mea e sa te orientezi la alta masina
    4x4MANIA is where we are !!!

Data Inscriere
    Nov 2007
    Varsta
    43

Oameni buni, nu are nimic masina daca mai caraie putin.
    Trecerea din Hi in Lo nu o faci cu pauza in N, o faci direct ca si cand nu ar exista N.

La mine caraie si credeti-ma ca am tras de cutia aia de transfer , nu are nimic cutia. Explicatia data de @ssli e chiar foarte logica.

Testul cutiei de transfer il faci in sarcina mare, nu cand schimbi din H in L , vezi daca scapa lantul.

Si oricum ar fi chiar aia e cea mai de gasit piesa-ansamblu si usor de reparat. Io prefer o masina cu motorul in mintile ei, dar sa caraie transferul , dacat transfer impecabil dar motor care pisa, tuseste, etc.
    Last edited by Astral; 10th August 2017 at 23:09.
    XJ '96 2.5i, WJ '00 4.7

Data Inscriere
    Nov 2008
    Varsta
    29
    Masina
    '02 WG CRD

Citat Postat original de stelea Vizualizare Mesaj
    Poate ca batranelul ala n-a citit manualul de utilizare si a facut muci cutia de viteza si cea de transfer, desi n-a facut decat 130.000 km. In N si pe loc nu trebuia sa scoata niciun zgomot ...
    Parerea mea e sa te orientezi la alta masina
    Nu-s chiar din mamaliga facute la nici o masina:
    La WG, chiar la inceput, aveam probleme cu un injector si se oprea motorul in sarcina mare. Am patit-o in oras, si am vrut sa pun cutia in N, dar nu am fost atent si am mers pana in P. A sunat oribil si s-a oprit brusc cand am incetinit sub 10km/h. Ulterior cand am desfacut cutia pentru reconditionare m-am uitat la sistemul de blocare si nu avea nici o urma pe el. Carligul de blocare si axul lui ok, pinionul de blocare ok...
    '02 WG CRD - EGR delete
    '94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Data Inscriere
    Aug 2008
    Varsta
    42
    Masina
    Opel Frontera X22XE/1996

Daca tot m-am bagat in discutie, desi nici n-am condus vreodata un Jeep (doar unul d-ala cu motor si cutie de mercedes, dar e altceva), poate ma lamuriti si pe mine un pic cum functioneaza cutia de transfer (din intamplare am una demontata de 5,2).
    In N si pe loc, se invarte ceva in cutia de transfer?
    Last edited by Astral; 12th August 2017 at 20:40.
    4x4MANIA is where we are !!!

Data Inscriere
    Aug 2009
    Varsta
    49
    Masina
    2 x Y61 3.0: SWB 2000, LWB 2005

Citat Postat original de stelea Vizualizare Mesaj
    Daca tot m-am bagat in discutie, desi nici n-am condus vreodata un Jeep (doar unul d-ala cu motor si cutie de mercedes, dar e altceva), poate ma lamuriti si pe mine un pic cum functioneaza cutia de transfer (din intamplare am una demontata de 5,2).
    In N si pe loc, se invarte ceva in cutia de transfer?

La cutia de transfer part-time, cu 2H-4H-N-4L, cu levierul in pozitia N, masina pe loc si cutia de viteze intr-o treapta oarecare, se invarte doar arborele de intrare, exact ca la o cutie de viteze manuala cu levierul la punctul mort.
    Cīnd te-ai nascut, tu ai plīns iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel īncīt, cīnd vei muri, toti sa plīnga, iar tu sa zīmbesti.

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12