Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Rugina Sasiu


Bobo 291

Postări Recomandate

Salutare baieti, am si eu un Pajero scurt din 1996, problema este ca am rugina si fisuri pe el. Nu vreau sa schimb sasiul, ma gandesc sa curat toata rugina, sa incarc partile curate si sa ii fac cateva intarituri pe tot. Nu va ganditi ca este terminat, sun fisuri de 2-3 cm, si rare. Dar sunt. Cu rugina ma descurc, dar vreun sfat cum sa procedez la intarituri? M-am gandit sa sudez de sus pana jos, pe toate laturile, bucati de fier-beton. Dar iar ma da inapoi faptul ca aparatul de sudura lucreaza asupra fierului si il inmoaie. Idei? Multumesc :2dr
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rugina Sasiu

 

Adaugare profil de cornier pe colturi sau "U" pe partea superioara si inferioara, acoperind cat mai mult din sasiu in zona fisurii (>10 cm). Il ingreunezi putin, este de munca, dar macar va fi "strasnic". Trebuie dezbracat sasiul la piele, apoi curatat de vopsea si rugina, dupa care incepe debitarea pieselor, ca pe puzle. Sudura daca o faci cu un Mig cu argon, nu e mare dauna. Am facut aceeasi lucrare la un sasiu de autoutilitara care cara mini-excavator de 3,5 tone. Pana acum nu s-a rupt si are un an. Dez-avantajul ar fi ca devine prea rigid in locurile unde il ingrosi

 

Daca zudezi exact pe fisura ca solutie definitiva, nu va tine prea mult, doar pana la prima ondulare.

Daca optezi sa schimbi sasiul, vezi ca ai seria pe el si va trebui cumva sa o "muti" pe celalalt sasiu, ceea ce implica iarasi taiere/sudare + pericol legislativ in caz de... stii tu

Editat de Astral
OMU'e inainte de toate!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rugina Sasiu

 

Salutare baieti, am si eu un Pajero scurt din 1996, problema este ca am rugina si fisuri pe el. Nu vreau sa schimb sasiul, ma gandesc sa curat toata rugina, sa incarc partile curate si sa ii fac cateva intarituri pe tot. Nu va ganditi ca este terminat, sun fisuri de 2-3 cm, si rare. Dar sunt. Cu rugina ma descurc, dar vreun sfat cum sa procedez la intarituri? M-am gandit sa sudez de sus pana jos, pe toate laturile, bucati de fier-beton. Dar iar ma da inapoi faptul ca aparatul de sudura lucreaza asupra fierului si il inmoaie. Idei? Multumesc :2dr

 

cum sa sudezi bosss fier beton pe sasiu....daca ar vedea japonezu....ar daca cu bomba atomica direct pe capitala......pe bune.....se fac lucrari profi pe la garajele noastre de nu se vede si nici nu s a vazut......peace...:wink:

pregatim masina ta pentru off road

www.modificarioffroad.ro

modificarioffroad@yahoo.com

dezmembrari pajero mk2.

0730678039

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Rugina Sasiu

 

Salut

Am rupt si eu sasiul de curand , pe spate si am constatat acum, ca sunt o gramada de posesori Pajero 2 scurt care au patit la fel.

La Tirgoviste la etapa, au fost 3 care au rupt sasiul in acelasi loc ,spate dupa roata .

Inca nu l-am reparat ,revin cu poze.

Mitsubishi Pajero 2.5 TD 3usi 1995

Jeep Grand Cherokee 3.0 CRD 2006

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rugina Sasiu

 

Cum-necum , caroseria tine sasiul si nu invers ... Daca ar fi a mea , as cauta un alt sasiu in stare buna pentru segementele ce trebuie inlocuite . Masini sunt la dezmembrari , foarte putine sasiuri se vand cu acte ... marfa este ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rugina Sasiu

 

Si eu tot la asta ma gandeam ,sa iau de la dezmembrari un sasiu mai bun si sa preau de la el bucatile deteriorate.Dar inainte sa ma apuc am de facut 2 lucruri: un buget sa vad daca merita si sa invat sa sudez ca sa o fac singur.Ma gandesc si la varianta sa iau una buna la fel ,aceeasi motorizare, dar mai noua si sa o fac pe asta donatoare de piese pentru celalta.oricum pana la urma totul depinde de buget in primul rand.

Mitsubishi Pajero 2.5 TD 3usi 1995

Jeep Grand Cherokee 3.0 CRD 2006

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rugina Sasiu

 

Problema e putin delicata , in sensul ca daca vrei sa iti repari singur sasiul e neaparat necesar nu sa inveti sa sudezi ci trebuie sa treci de stadiul de incepator si asta ar consuma ceva timp si poate si ceva mii de lei din bugetul destinat reparatiei . Trecand peste vorbe umflate cum ca sudura ar fi o arta sau o pasiune aiureli etc ... o singura sudura incorecta la sasiu te lasa fara masina si poate nu numai . Mentinand ideea cu riscul unui singure suduri incorecte ... poate ca un ajutor de la cineva cu ceva mai multa experienta in sudura dar si in redresarea unui sasiu ... ar fi mai mult decat binevenita .

 

... revenind chiar la prima postare - toata masina e tinuta la un loc cu sudura , incluzand subansamble critice pentru functionare si mai mult- pentru siguranta . Da o sudura gresita strica un ansablul intreg , dar una corecta poate rezista ( in orice sens al cuvantului ) mai mult decat oricare piesa care are legatura cu sudura respectiva , fara nici o problema de slabire a reperului in cauza , fara sa " inmoaie fierul ".

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rugina Sasiu

 

Eu acum caut un donator, sa iau partea spate a sasiului,de la unul bun.

Sa vedem ce gasesc de dezmembrat.

Sudor am gasit , vecinul meu e cu multa experienta in domeniu si eu habar nu aveam pana ieri.

Editat de bocancel

Mitsubishi Pajero 2.5 TD 3usi 1995

Jeep Grand Cherokee 3.0 CRD 2006

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rugina Sasiu

 

Salutare baieti, am si eu un Pajero scurt din 1996, problema este ca am rugina si fisuri pe el. Nu vreau sa schimb sasiul, ma gandesc sa curat toata rugina, sa incarc partile curate si sa ii fac cateva intarituri pe tot. Nu va ganditi ca este terminat, sun fisuri de 2-3 cm, si rare. Dar sunt. Cu rugina ma descurc, dar vreun sfat cum sa procedez la intarituri? M-am gandit sa sudez de sus pana jos, pe toate laturile, bucati de fier-beton. Dar iar ma da inapoi faptul ca aparatul de sudura lucreaza asupra fierului si il inmoaie. Idei? Multumesc :2dr

 

Exista profesioniti in reconditionat sasiul dar.....costa:

http://www.europe4x4mag.com/2016/06/03/chassis-repairs/

 

Va tin la curent cu ce varianta de reparatie am ales si cum va iesi sau la ce REMAT am dus-o.

Mitsubishi Pajero 2.5 TD 3usi 1995

Jeep Grand Cherokee 3.0 CRD 2006

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rugina Sasiu

 

Iata ce a facut altcineva dar inca nu a terminat.Din pacate reconditionarile sunt interminabile si costisiotare.22221874_1962398284000549_5399424975733844988_n.jpg.72d76ef6b09e03c02788ba188b36b7a4.jpg20953606_1945080872398957_4265561893854477021_n.jpg.8fbfe748299863c0251bcf48f4e19f7f.jpg

Mitsubishi Pajero 2.5 TD 3usi 1995

Jeep Grand Cherokee 3.0 CRD 2006

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rugina Sasiu

 

Materialul din care este facut sasiul nu se sudeaza bine cu electrozi rutilici, gen 6013, prea mult carbon in el.

In general se pot folosi electrozi bazici tip 7018 sau sudura cu sirma plina tip SG2 sau codificarea noua G3Si1 daca nu este mai mult de 0.4-0.6%C, dar

cu anumiti electrozi si cu preincalzire.

Totusi cea mai buna alegere este cu electrozi inox tip E312, sint folositi la imbinari de materiale disimilare si mai ales daca nu se cunoaste

compozitia elementelor de sudat.

Referitor la cum e sudat sasiul...e loc de mai bine, mult loc...

Eu sudez de citiva ani buni in regim de amator, pe linga casa, chiar am cu ce si stiu citeceva dar la a suda un sasiu...nu m`as baga, am facut asta in armata insa cu maistrul

militar linga mine.

 

 

 

Grig

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 luni mai târziu...
  • 3 săptămâni mai târziu...
  • 1 an mai târziu...

97570076-D3FF-480B-8283-446FF176DE83.thumb.jpeg.f08cab2c4683228b1fd4a3f6e2327440.jpeg Salutare. Azi am descoperit si eu o fisura de 8-10 cm, tot la roata spate dreapta. Imi zici te rog cum ai rezolvat problema?

legat de seria de sasiu, cand am cumparat masina nu se vedea bine din cauza ruginii, dar au ștanțat-o in alt loc cei de la r.a.r

6D4C62F7-6A91-4528-BFA2-30A7762AE09B.thumb.jpeg.aba2a8c54260875f6876ce8ff318f1dc.jpeg

961a4a04936a1c97e346ac3b4f41de70.thumb.jpg.c48f5c63b16f90c90e05b605740c6bf8.jpg

fd6b96bf734ec23a578b50a6ae595e0b.thumb.jpg.f9c13e43bf593b4b0dcae33cb133e0ff.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare