Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

MkII 3.5 DOHC Probleme Arbore Motor


Mardares

Postări Recomandate

Am nevoie de un sfat ,poate a intimpinat cineva aceasi problema .La un Motor DOHC 3.5 aveam un zgomot de la bataie biela. Am desafacut si intradevar cuzineti aveau uzura destul de mare.A venit maistru si a masurat Arborele motor zicand ca e in parametri de cota STD .Cumparat Cuzineti montat si dupa 150Km si o iesire Offroad a inceput din nou zgomotul,nu atat de accentuat .Am vorbit cu maistrul si el a zis ca dupa atat de putini Km nu e problema la cuzineti, si ca ar fi mai bine sa verfic daca ajunge ulei acolo.Stiti de asa probleme la acest tip de motor.Ce ma puteti sfatui sa fac si sa verfic ?
Pajero DOHC 3.5
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: MkII 3.5 DOHC Probleme Arbore Motor

 

Aceeasi problema poate sa apara si dupa 30 de secunde daca nu ai ungere.Verifica pompa de ulei si pune-i o sonda de presiune si un manometru sa vezi presiunea.Motoarele astea sunt f.pretentioase la ungere si daca la motaj nu s-a verificat pompa si orificile de ungere, s-ar putea sa ai probleme chiar mai mari.

Editat de Astral

Fara poezie,viata e pustiu !

KAMIKAZE TEAM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: MkII 3.5 DOHC Probleme Arbore Motor

 

Aceeasi problema poate sa apara si dupa 30 de secunde daca nu ai ungere.Verifica pompa de ulei si pune-i o sonda de presiune si un manometru sa vezi presiunea.Motoarele astea sunt f.pretentioase la ungere si daca la motaj nu s-a verificat pompa si orificile de ungere, s-ar putea sa ai probleme chiar mai mari.

 

Ai idee cam ce presiune ar trebui sa scoata ?

Pajero DOHC 3.5
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: MkII 3.5 DOHC Probleme Arbore Motor

 

NU schimba segmentii daca motorul are compresie si trage bine si nu sunt uzati. Segmentii de pe piata sunt din plastic ! Ii cumperi azi, tin pana ieri !

Motorul si 6G72 si 6G74, ar cam avea ceva antecedente cu ungerea la cuzineti. Cristi cunoaste mai bine fenomenul.

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare