Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Achizitie L200 SH


raduwastaken

Postări Recomandate

Salutare colegi,

 

Lucrez in agricultura si a venit vremea sa schimb Discovery-ul cu ceva mai actual si poate mai potrivit pentru nevoile mele. Ma orientez cartre un L200, model care mi-a placut din totdeauna dar nu prea am avut de-a face cu ele. Vreau sa iau ceva din 2012-2015, pana in max 120.000 km, preferabil de la primul proprietar. Care sunt problemele care apar frecvent la masinile astea? Ce trebuie verificat mai amanuntit cand testez una? Masina o sa fie folosita cam 80% pe drumuri de pamant/camp si nu vreau sa am probleme la reductor/cuplaj fata. Sunt ok cutiile de viteza automate de pe ele? ce dotari ar trebui sa aiba neaparat sau de ce sa ma feresc? Ma refer la partea de motor/transmisie. Am citit pe forum ca un user a avut probleme cu arcurile lamelare, se rup usor foile de arc sau doar la suprasolicitare?

 

Va multumesc anticipat si voi mai posta intrebari pe masura ce imi vin in minte.. O zi excelenta sa aveti!

LR Discovery 2 TD5 2002

Suzuki Samurai 1.3i 1996

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie L200 SH

 

Salutare,

 

Pentru un L 200 din 2012-2015 nu stiu daca trebuie sa-ti faci griji cu rugina. Despre cutiile automate de la Mitsubishi, daca au primit minimul de intretinere is durabile si nu prea au aparut probleme asa din senin. Iti spun din propria experienta de la Pajero, i-am schimbat de doua ori uleiul intr-un interval de 100.000 de km si totul a fost ok ( i-am schimbat ulei si filtrul de ulei cand am lutat-o apoi dupa ce am facut 100 de mii am repetat operatiunea ). Sincer nu am prea vazut L 200 cu cutie automata, stiu ca exista insa eu nu am vazut. La un L 200 e bine sa ai diff. blocabil la buton pe spate, te va scoate din multe situatii problematice.

 

Despre suspensie nu stiu prea multe, colegii care au L 200 iti pot spune mai multe despre asta. Ideea e ca pe piate exista o gama larga de suspensii aftermarket gen Ironman, Old Man Emu care iti ofera si lift si o calitate mai bune in comparatie cu cele stock.

 

rog colegii sa ma corecteze si sa completeze daca mi-a scapat ceva.

 

noroc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie L200 SH

 

Sa aiba obligatoriu super select nu easy select.Daca nu are diff lock la buton atunci are LSD.Majoritatea celor cu cutie automata au LSD.Eu as opta pentru varianta de 136 cp care nu are DPF.

Gandirea corectã vine din experienta. Din nefericire experienta vine din gandirea gresita.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Achizitie L200 SH

 

Sa aiba obligatoriu super select nu easy select.Daca nu are diff lock la buton atunci are LSD.Majoritatea celor cu cutie automata au LSD.Eu as opta pentru varianta de 136 cp care nu are DPF.

 

Cum se poate vedea/verifica daca are sau nu super select?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 1 an mai târziu...

 

Vă salut, am intenția în viitorul apropiat să achiziționez un L200, buget undeva pe la 7000 -7500 euro. Am aceeași nedumerire referitoare la alegerea unei cutii de viteză automate sau manuale ca și inițiatorul acestui topic. Fac mențiunea că 95% din timp mașina va rula pe asfalt. Am încercat să accesez link- ul mai sus menționat, dar nu se deschide. Fac mențiunea că voi trece de la o mașină cu tracțiune față la o mașină 4x4.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare