Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Proaspat posesor LR Td4


Liviu_1

Postări Recomandate

Re: Proaspat posesor LR Td4

 

Sa-l ''exploatezi" sanatos... si mult, dar fiind proaspat posesor e bine sa citesti si sa iei si masuri: http://forum.club4x4.ro/showthread.php?56810-In-atentia-proaspetilor-posesori-de-land-rover macar ce e in Owner's handbook la nivel de folosire butoane sau manete

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Proaspat posesor LR Td4

 

Multumesc!,

 

Sigur o sa citesc tot ce prind despre LRF.

Astazi am schimbat uleiul la motor Castrol Magnatec 5w-40 Diesel + filtru. Apoi urmeaza celelalte.

Am obdervat ca se aude un zgomot (nu foarte tare) sacadat ce creste sau scade cu viteza si dispare cand calc ambeiajul si frana, sau cand virez.

Asa fac ele, sau este uzat ceva?.

LRF Td4 Sport 2005 CV M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Proaspat posesor LR Td4

 

S-ar putea sa fie de la planetare sau cine stie, nu e normal deci trebuie investigat de cineva priceput pe elevator

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Proaspat posesor LR Td4

 

La schimbarea uleiului facuta pe elevator, mecanicul a spus ca trebuie schimbate garniturile la planetare pe spate, garnituri rulment cardan (sau rulmentul?).

 

L.E. Am mai testat si nu dispare zgomotul, numai cand calc frana probabil ceva pe la tamburii spate (sabotii de frana?) ca nu tine nici frana de mana aproape deloc.

Editat de Liviu_1
LRF Td4 Sport 2005 CV M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Proaspat posesor LR Td4

 

In sfarsit inmatriculata!. Plus schimbat cate ceva pe la ea, ca nu este chiar cum scriu vanzatorii in anunturi!. " Pentru pretentiosi" ha, ha, asta, chiar este buna.

LRF Td4 Sport 2005 CV M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Proaspat posesor LR Td4

 

Pe linga uleiuri si filtre, am mai schimbat: stifturile care tin sabotii de frana (de fapt tot chitul) + sabotii, rulmentii VCU, tampoanele dif.(3buc.) acestea dadeau niste pocnituri cand dadeam in spate si viram, apoi in fata,(intoarcerea din 3 miscari), pompa de motorina (+filtrul de langa ea), (sub aripa dreapta spate),toba finala si 4 becuri faruri 55W.(un baiat finut a montat 4 becuri de 100W). Cam acestea, masina fiind " pentru pretentiosi" in anuntul pentru vanzare.

 

LE: si suportii pentru numere.

Editat de Liviu_1
LRF Td4 Sport 2005 CV M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Proaspat posesor LR Td4

 

In sfarsit primul contact cu reprezentanta Land Rover!. (Cluj - Napoca)

Astazi intru in reprezentanta Land Rover Cluj:

- Buna ziua, sunt posesorul unui LRF Td4 2005 si doresc sa aflu codul EKA. (am citit pe forum ca poti obtine acest cod la reprezentanta)

- Aceasta este o problema de service, asa ca mergeti la service LR, (undeva pe langa aeroport L-V 08:00-17:00) ca si eu daca ma dor maselele merg la dentist!. (serios???)

- Noi aici vindem masini noi!!!.(apoi cumva ironico-malitios) Doriti o masina noua?, va ajut cu placere!... apoi un suspans de cateva secunde...

Cred ca doar faptul ca nu aveam cisme de cauciuc si o " jaca" ponosita l-a retinut sa spuna: altfel valea!

Comportament de om care este creditat de LR, macar cu bun simt, daca nu si cu alte calitati! Dar se pare ca: NU!!!.

LRF Td4 Sport 2005 CV M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Proaspat posesor LR Td4

 

In sfarsit primul contact cu reprezentanta Land Rover!. (Cluj - Napoca)

Astazi intru in reprezentanta Land Rover Cluj:

- Buna ziua, sunt posesorul unui LRF Td4 2005 si doresc sa aflu codul EKA. (am citit pe forum ca poti obtine acest cod la reprezentanta)

- Aceasta este o problema de service, asa ca mergeti la service LR, (undeva pe langa aeroport L-V 08:00-17:00) ca si eu daca ma dor maselele merg la dentist!. (serios???)

- Noi aici vindem masini noi!!!.(apoi cumva ironico-malitios) Doriti o masina noua?, va ajut cu placere!... apoi un suspans de cateva secunde...

Cred ca doar faptul ca nu aveam cisme de cauciuc si o " jaca" ponosita l-a retinut sa spuna: altfel valea!

Comportament de om care este creditat de LR, macar cu bun simt, daca nu si cu alte calitati! Dar se pare ca: NU!!!.

 

 

Si sa nu te duci la service-ul ala de langa aeroport ca masina e pe langa ei si ei pe langa masina !!!

Land Rover freelander td4 2001 :n1 " I've rather push my Landy ,than drive your cruiser ":old
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Proaspat posesor LR Td4

 

Pai astia au innebunit?

Pe Turzii in spatele reprezentantei au si service. Am fost "pacientul" lor de cateva ori. Ultima data mi-au schimbat doar tamponul central de la diferential. Si acum tot bubuie, dar mai incet...

E alta chestie, ca nu se prea pricep. Cei care stiau pe dinafara LRF1 au cam plecat de acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Proaspat posesor LR Td4

 

Am vrut doar codul EKA, nu stiam ca sunt idioti si se comporta asa. (ce face el cand il dor maselele, sau ce vinde el acolo, nu doresc sa stiu)

La ei nu merg pentru reparatii, caci am un mecanic bun in zona.(cred ca pe el l-a pozat sierrafery pentru avatar :wink: ).

LRF Td4 Sport 2005 CV M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare