Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfat achizitie Y60/Y61 LWB


mushudog

Postări Recomandate

Re: Sfat achizitie Y60/Y61 LWB

 

:ha: colegule care vrei sa cumperi , ia tu ce vrei si e in mintile ei. Nu te baga pe SWB ca o sa iti para rau. Capacitatea de incarcare nu se compara , apoi e accesul la locurile din spate , mai ales daca iti sunt mici copiii si trebuie sa ii pui in scaune de copii o sa regreti. Eu mai folosesc terranoul in 3 usi a lu tata uneori , e SWB , fata de terano meu LWB iti spun sincer e horor. Proportiile se pastreaza si la patrol. Agresivitatea masinii nu vine din scurtime (decat in locuri stramte) conteaza cel mai mult unghiurile de atac ( in cazul de fata la Patrol identice ) si lungimea suspensiei. Poti sa faci si cu ala lung offroad serios , ca si cu cel scurt.Daca nu ai limitari de desisuri , ia uitate la colegii australieni pe ce stancarii grozave merg si 90% se dau pe LWB. Eu ies cu prietenul meu care are SWB si iti zic sincer in 90% din cazuri LWB -ul merge mai bine , e mai stabil ( exceptie face desisul ). In zona unde ma dau eu oricum desisul e facut din lastari asa subtirei , nu copaci ca mana sau mai grosi. Pe aia oricum ii darama Patrolu. In orice situatie masina LWB va sta mai bine , pe verticala , pe inclinatie laterala . Are penalizare doar la desis. Parerea mea e ca pentru diferenta aia de lungime si inca 200 kg in plus nu are rost sa te osandesti la swb si 2 usi. Da , daca ai avea pe masina SWB suspensie +10 sau mai mult si pe LWB + 5 atunci ar fi clar SWB rege in orice situatie ( exceptie la confort si bagaje ). Numa ca masina de +10 sau mai mult incepe sa fie foarte ciudata pe asfalt. Ma gandesc ca tu mai meri si pe asfalt. De exemplu vrei in P.N. Apuseni ai mult asfalt , vrei la Baisoara , ai asfalt. Cam peste tot ai si asfalt de facut. Plus ca ai sa vezi cu cati vb , la suspensie + 10 e mai complicat. Ma rog , vorba lunga saracia omului. La ce tip de offroad fac eu ramanem destul de des in 3 roti. Si vad diferenta intre SWB si LWB puse la lucru. Vad cum calca unu , vad cum calca celalalt. Mai vin si cu un argument subiectiv , masina lunga e mai frumoasa :ha:.

Dupa cai verzi pe pereti am umblat si eu LWB utilitara si cu 4 locuri anume. S-ar putea sa astepti 1-2 ani pana sa apara una asa si care sa iti si placa . Eu zic sa nu te complici , cumpara autoturism si stii o treaba. Eu asa am facut in urma cu vreo 4 ani si nu regret nici 1%.

Spor la cautari si alegere inteleapta !

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 57
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Sfat achizitie Y60/Y61 LWB

 

:ha: colegule care vrei sa cumperi , ia tu ce vrei si e in mintile ei. Nu te baga pe SWB ca o sa iti para rau.

Salut!

Asa voi face; nu mai fac rabat.

Astea sunt criteriile...in ordinea asta:

-4 usi si AC (fetele au 5 ani, in scaun, apoi cresc...fac pisu mai des ca baietii :ha: ; N-am chef sa ma tot dau jos pt ele )

-rugina

-motor

NU ma complic cu utilitare ce au mai putin de 4 locuri in acte si nici cu masini inscrise dubios (cum era cel de 2.8 ...pe un necunoscut)

 

===

Am revenit de la mecanic - cel cu ZD30...a picat testul...tzacane ceva si nu merge rotund, trebuie data chiuloasa jos si vazut ce e acolo. Punte fata e varza, rezervor spar, compresor AC , curea si ceva intinzator...ceva rugina la praguri. Minim 3k euro ca sa o duc pe linia de plutire. Vanzatorul..nu a crezut...a mers la mecanicul lui...i-a spus acelasi lucru si sa nu mai umble cu ea...

 

Dar...vad o luminita ...din 2006 .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Y60/Y61 LWB

 

@Mushudog:

Pe asta ai vazut-o ?

https://www.olx.ro/oferta/nissan-patrol-autoutilitra-5-locuri-IDa0BY3.html#3a49b1873d

 

E 2006, in Cluj, autoutilitara cu 5 locuri. Totusi, e de vanzare de cel putin 6 luni, ceva nu e ok cu ea. Initial a fost la vanzare la 21,000Eur cu troliu fata + spate + kit suspensie + alte roti.

 

In orice caz...sper sa nu pleci la drum ca vei gasi Patrol in care sa nu bagi bani sub 8000Eur...altfel te amagesti singur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Y60/Y61 LWB

 

@mushudog:

...

Ce ma dispera maxim sunt anunturile cu masini cu OME/Ironman +5 etc si MT-uri, in care e precizat ca masina nu a facut offroad. Pe bune ? Adica bagi 1500-2000Eur in suspensie si roti ca sa te dai pe sosea ? :grin:

...

 

Afirmatia de mai sus nu e 100% corecta. Prietenii stiu de ce :) Concret eu am bagat 1800 numai in roti si suspensie, si daca zic ca am facut offroad, 99% din cei care s-au dat cu masina si sunt pe forum, ar muri de ras.

Editat de opinion
Too much of a good thing can be wonderful.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Y60/Y61 LWB

 

@opinion: Inteleg punctul de vedere si poate fi valid, atat timp cat se discuta intre oameni care se cunosc.

 

Dar, atat timp cat la 8 din 10 masini pregatite offroad apare sintagma asta ca nu au facut offroad, daca nu stii omul, personal sunt de principiu ca mai bine iei una stock decat una rupta/abuzata prin paduri...

Oricum, la revanzare, valoarea up-grade-urilor/accesoriilor este socotita cam 30-40% din valoarea de nou.

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Y60/Y61 LWB

 

===

Am revenit de la mecanic - cel cu ZD30...a picat testul...tzacane ceva si nu merge rotund, trebuie data chiuloasa jos si vazut ce e acolo. Punte fata e varza, rezervor spar, compresor AC , curea si ceva intinzator...ceva rugina la praguri. Minim 3k euro ca sa o duc pe linia de plutire. Vanzatorul..nu a crezut...a mers la mecanicul lui...i-a spus acelasi lucru si sa nu mai umble cu ea...

 

Eh ...asa da ...mai cauta, o sa gasesti pana la urma una cat de cat buna...

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Y60/Y61 LWB

 

 

===

Am revenit de la mecanic - cel cu ZD30...a picat testul...tzacane ceva si nu merge rotund, trebuie data chiuloasa jos si vazut ce e acolo. Punte fata e varza, rezervor spar, compresor AC , curea si ceva intinzator...ceva rugina la praguri. Minim 3k euro ca sa o duc pe linia de plutire. Vanzatorul..nu a crezut...a mers la mecanicul lui...i-a spus acelasi lucru si sa nu mai umble cu ea...

 

Dar...vad o luminita ...din 2006 .

 

:cr asta e , mai astepti , mai cauti. Masina ta nu ti-o ia nimeni.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Y60/Y61 LWB

 

@mushudog: nu dispera, eu unul am citit un an forumul din scoarta in scoarta, si nu o data :grin:. gandestete bine la ce ai nevoie si cand o sa vezi masina o sa stii ca aia e, si garantat nu vei fi dezamagit dupa. Ai trecut de vitara, acum stii ce a lipsit din punctul tau de vedere si vei stii sa compensezi la urmatoarea achizitie.

Too much of a good thing can be wonderful.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare