GTC Auto Shop
Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Afisez rezultatele 11 la 13 din 13

Discutie: Frane cu nabadai.

Data Inscriere
    Jul 2010

Implicit Re: Frane cu nabadai.

Am retinut sfatul, dar as vrea sa-mi lamuresc cateva aspecte, inainte.
    Fiind folosit la curse, presupun ca este f solicitat si, ca urmare, inlocuit des. Ar insemna ca nu i se impun aceleasi cerinte privind protectia anticoroziva, antihigroscopica si de durabilitate. Ca sa-l inlocuiesc atat de des, in conditiile in care merg eu (nu cobor cu piciorul pe frana, dimpotriva, prefer uzura cauciucurilor decat a franelor), ar insemna sa arunc orzul pe gaste. Daca gresesc, va rog sa ma corectati.

Pot sa spal instalatia de franare cu un lichid compatibil (DOT3/4), mai ieftin, inainte de a o incarca cu lichidul permanent?
    Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !

Data Inscriere
    Feb 2009
    Varsta
    44

Ar fi indicat schimbul placutelor de frana , pot fi carbonizate ( atunci ar fi explicabil ) .
    ... sa fim corecti pana la capat !
    Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Data Inscriere
    Jul 2010

Placutele erau in regula.

Alte constatari-lichidul de frana, neschimbat de 5 ani, intrase in zona galbena a testerului. Se vedea si dupa culoarea inchisa ca se depreciase. I-a scazut punctul de fierbere=>fierbere cu eliberare de gaz=>scadere compresibilitate=>lipsa frana. Bulele de gaz le-am observat la golirea si spalarea instalatiei.
    Coincidenta miros benzina/miros lichid de frana, determinata, probabil, de socul coborarii de pe bolovani.

Acum, totul ok.

Intamplarea si raspunsurile colegilor m-au trimis la documentare. Un astfel de documentar despre lichide de frana, pe care il socotesc util, l-am gasit aici.
    Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12