Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Ajutor in alegere utilaj pentru joaca ...


med_max

Postări Recomandate

Salutare tuturor ...

 

As dori sa ma ajutati in a alege agregatul potrivit pentru joaca ...

 

Aceasta joaca ar presupune iesiri in natura ... offroad usor spre mediu ... probabil dupa ceva modif si ceva mai serios ...

 

Sa fie ieftina la achizitie si relativ ieftina la intretinere ... Cerinte deja mult prea mari ...

 

Trebuie sa fie capabila sa care 2-4 pers si sa mai ramana ceva loc si pt bagaje ... pt pescuit cort etc ...

 

Sa nu imi rupa ficatii la drum sa fie cat de cat coNfortabila ...

 

Din experienta voastra cam ce mi-ati recomanda ...

 

Din ce am vazut eu ...

 

Jimny e fain dar portbagajul f mic ...

Vitara cu un spatiu mai ok fata de jimny ...

Editat de Astral
coNfort....NU coMfort ! http://forum.club4x4.ro/showthread.php?50746-Dictionar&p=871242#post871242

LR Disco 2 - 2003, 2.5 td5, manual, 102 kw, stock :banana

Santa Fe 2.2 - 2015 - stock

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor in alegere utilaj pentru joaca ...

 

Jimny e fain dar portbagajul f mic ... - Are punte rigida fata si spate 4 adulti in masina aia...e putin utopic.

Vitara cu un spatiu mai ok fata de jimny ... - Fata bascule si spate punte rigida, motoarele de 1,6 8valve par cele mai fiabile dar sunt putin cam puturoae.

Nici Vitara nu exceleaza la capitolul spatiu pe bancheta din spate. Ma refer la cei 3-4 adulti cu care vrei sa mergi la pescuit.

 

Nu ar fi rau sa specifici si bugetul...asa de deschidere?

 

Masina de off-road ieftina la intretinere nu prea exista, depinde de cum o exploatezi si apoi pana unde iti permite buzunarul sa mergi cu upgrad-ul! :grin:

Editat de nessum

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor in alegere utilaj pentru joaca ...

 

Da oare masina din semnatura ta ce are. Wranglerul e perfect , 5 locuri , f bun la offroad. Motor nu f mare deci nu cred ca consuma mult. Nu ma pricep la Jeep , poate doar intretinerea e scumpa.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor in alegere utilaj pentru joaca ...

 

Da oare masina din semnatura ta ce are. Wranglerul e perfect , 5 locuri , f bun la offroad. Motor nu f mare deci nu cred ca consuma mult. Nu ma pricep la Jeep , poate doar intretinerea e scumpa.

 

Wrangleru din semnatura mea nu mai exista ... e vandut ... are cateva saptamani ... iar recomandarea mea este sa nu il luati cel putin cel cu motor VM ... intretinerea ff scumpa ... mecanici 0 in CT ... deci clar nu .... mai multi nervi decat placere ... iar de bani in upgrade-uri chiar nu as vrea sa intru ... vb de la cateva mii in sus ... cel putin asa am bagat eu in ea ...

LR Disco 2 - 2003, 2.5 td5, manual, 102 kw, stock :banana

Santa Fe 2.2 - 2015 - stock

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor in alegere utilaj pentru joaca ...

 

Nici Vitara nu exceleaza la capitolul spatiu pe bancheta din spate. Ma refer la cei 3-4 adulti cu care vrei sa mergi la pescuit.

 

Nu ar fi rau sa specifici si bugetul...asa de deschidere?

 

Masina de off-road ieftina la intretinere nu prea exista, depinde de cum o exploatezi si apoi pana unde iti permite buzunarul sa mergi cu upgrad-ul! :grin:

 

In principiu la ce as vreau sa o folosesc mai mult de 2-3000e nu as vrea sa dau pe ea ... iar la upgrade-uri vedem la momentul respectiv ....

LR Disco 2 - 2003, 2.5 td5, manual, 102 kw, stock :banana

Santa Fe 2.2 - 2015 - stock

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor in alegere utilaj pentru joaca ...

 

In principiu la ce as vreau sa o folosesc mai mult de 2-3000e nu as vrea sa dau pe ea ... iar la upgrade-uri vedem la momentul respectiv ....

 

Vezi ca e o Vitara lunga la vanzare aici pe forum, se incadreaza in bugetul tau.

Are si A/C.

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Ajutor in alegere utilaj pentru joaca ...

 

Vezi ca e o Vitara lunga la vanzare aici pe forum, se incadreaza in bugetul tau.

Are si A/C.

 

Ms fain de raspuns ... am vazut-o arata bine ... la prima vedere ...

 

Din ce am tot citit pe aici pe forum ...

am inteles ca cele

1.6 - 8v - ar fii cele mai fiabile

1.6 - 16 v - nu prea

2.0 - 16 v - pretentioase

in schimb de 2.0 24v nu am vazut mai nimic.

Si cele 2.0d cu motoare mazda din ce am vazut ar fii ok, nu stiu despre 1.9 renault.

 

Pe langa vitara ... Mitsu Pinin este in aceeasi categorie cu Vitara ?

LR Disco 2 - 2003, 2.5 td5, manual, 102 kw, stock :banana

Santa Fe 2.2 - 2015 - stock

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor in alegere utilaj pentru joaca ...

 

Ms fain de raspuns ... am vazut-o arata bine ... la prima vedere ...

Pe langa vitara ... Mitsu Pinin este in aceeasi categorie cu Vitara ?

 

Greu :top de spus dar il rugam pe colegul @Optimus sa ne spuna. A avut in folosinta cativa ani un Pinin. :1100643094:

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor in alegere utilaj pentru joaca ...

 

Dupa alte cateva informatii ... se pare ca pentru vitara LWB motorul recomandat ar fii cel de 1.6 16v ... care este greu de gasit ....

 

Ar mai fii si alte variante pentru ce imi trebui mie ? in limitele expuse mai sus ? o masina care ar merge si modificata in timp ....

 

La pinin nu prea sunt variante de modificari ... am gasit cateva inaltatoare pentru ea ... dar restul f greu ... si suspensie dedicata f scumpa ...

 

In schimb motorul 2.0 gdi ar fii super ok din ce am gasit pe net ca si review-uri ....

 

Pareri?

LR Disco 2 - 2003, 2.5 td5, manual, 102 kw, stock :banana

Santa Fe 2.2 - 2015 - stock

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor in alegere utilaj pentru joaca ...

 

Pinin-ul este peste Vitara la capitolul confort, dotari, robustete, dar sub Vitara la capitolul posibilitati "lejere" de modificare. Cu buget si pricepere, se poate modifica major si Pinin-ul, poti gasi exemple destule pe net.

Daca motorul GDI este in stare buna, si ai grija de consumabile, nu cred ca o sa ai probleme, daca nu, atunci poate fi "cu cantec". La primul Pinin cu 2.0 GDI nu am avut absolut nici o problema, dar la al doilea cu 1.8 GDI am avut niste probleme la inceput, rezolvate cu schimbarea microfiltrelor, curatat admisie, EGR, clapeta acceleratie, schimbat vreo 2 garnituri, etc. Apoi nu au mai fost probleme. L-am vandut din alte motive, nu tehnice.

Cum am mai recomandat, de preferat sa cumperi Pinin (adus) de afara, neumblat prin el, pentru ca la noi se fac tot felul de inginerii mai mult sau mai putin neinspirate. Dar nu este exclus sa gasesti si masini bune rulate deja in RO, dar intretinute cu bun simt. Intra pe sectiunea de Pinin si citeste acolo ce s-a mai scris despre masina asta.

Dar atentie, atat Pinin cat si Vitara sunt FOARTE mici! :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor in alegere utilaj pentru joaca ...

 

Pinin-ul este peste Vitara la capitolul confort, dotari, robustete, dar sub Vitara la capitolul posibilitati "lejere" de modificare. Cu buget si pricepere, se poate modifica major si Pinin-ul, poti gasi exemple destule pe net.

Daca motorul GDI este in stare buna, si ai grija de consumabile, nu cred ca o sa ai probleme, daca nu, atunci poate fi "cu cantec". La primul Pinin cu 2.0 GDI nu am avut absolut nici o problema, dar la al doilea cu 1.8 GDI am avut niste probleme la inceput, rezolvate cu schimbarea microfiltrelor, curatat admisie, EGR, clapeta acceleratie, schimbat vreo 2 garnituri, etc. Apoi nu au mai fost probleme. L-am vandut din alte motive, nu tehnice.

Cum am mai recomandat, de preferat sa cumperi Pinin (adus) de afara, neumblat prin el, pentru ca la noi se fac tot felul de inginerii mai mult sau mai putin neinspirate. Dar nu este exclus sa gasesti si masini bune rulate deja in RO, dar intretinute cu bun simt. Intra pe sectiunea de Pinin si citeste acolo ce s-a mai scris despre masina asta.

Dar atentie, atat Pinin cat si Vitara sunt FOARTE mici! :)))

 

Ms fain de info ... cel de 2.0 gdi mai toata lumea zice ca e f ok ...

 

La ce te referi cand zici ca sunt foarte mici ? eu vb de cele in 4 usi ... si alea sunt mici ???

LR Disco 2 - 2003, 2.5 td5, manual, 102 kw, stock :banana

Santa Fe 2.2 - 2015 - stock

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor in alegere utilaj pentru joaca ...

 

Frontera A SWB, varianta imbunatatita 95-98, e confortabila, ieftina de intretinut, simpla si ca rezistenta... mai bine cauta topicul meu cu Vauxi... Spațiul in interior e destul de mare :)

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor in alegere utilaj pentru joaca ...

 

La ce te referi cand zici ca sunt foarte mici ? eu vb de cele in 4 usi ... si alea sunt mici ???

Chiar si cel in 4 usi tot mic este... evident, dupa standardele mele. Primul Pinin l-am vandut tocmai din acest motiv, al spatiului interior, ce transportam in 3 ture cu Pinin-ul in 4 usi, avand grija sa asez cat mai bine obiectele, transportam intr-o singura tura cu Pajero Sport, si imi mai si ramanea loc liber in masina. :grin:

Dar daca nevoile tale sunt satisfacute de Pinin sau Vitara, este ok. Cel mai bine este sa le vezi live, pe fiecare. Iti zic astea, pentru ca dupa Rubicon in 4 usi, este posibil sa te simti inghesuit in Pinin...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Ajutor in alegere utilaj pentru joaca ...

 

Chiar si cel in 4 usi tot mic este... evident, dupa standardele mele. Primul Pinin l-am vandut tocmai din acest motiv, al spatiului interior, ce transportam in 3 ture cu Pinin-ul in 4 usi, avand grija sa asez cat mai bine obiectele, transportam intr-o singura tura cu Pajero Sport, si imi mai si ramanea loc liber in masina. :grin:

Dar daca nevoile tale sunt satisfacute de Pinin sau Vitara, este ok. Cel mai bine este sa le vezi live, pe fiecare. Iti zic astea, pentru ca dupa Rubicon in 4 usi, este posibil sa te simti inghesuit in Pinin...

 

Scuze de intarziere ...

 

Ms fain de raspuns ...

 

Deci ca sa zic asa ... cu Santa Fe-ul mai merg la pescuit dar nu mai vreau ... l-am zgariat etc ... ca si spatiu are portbagajul mare ... gen Rubicon ... deci Pininul ar fii cam mic ... inclusiv Vitara ... din ce am mai vazut pe strada parcate si mie mi se par mici ...

Gasisem un Pajero nu sport ci model 99 parca autoutilitara cu motor de 2.8 ...

As prefera autoutilitara daca are motorul mai mare ... mai ales la cat o sa o folosesc eu ...

LR Disco 2 - 2003, 2.5 td5, manual, 102 kw, stock :banana

Santa Fe 2.2 - 2015 - stock

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor in alegere utilaj pentru joaca ...

 

Am vazut si terrano ... Dar din pacate nu prea gasesti autoutilitare ... Plus ca mai vreau sa fac si ceva modif... Anvelope suspensii etc ...

LR Disco 2 - 2003, 2.5 td5, manual, 102 kw, stock :banana

Santa Fe 2.2 - 2015 - stock

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor in alegere utilaj pentru joaca ...

 

Eu ti-as recomanda Pajero Sport... :) Se gasesc ieftine, pe diesel, gasesti kit de suspensie, duce roti pe 32" fara greturi. Motor 2.5, deci taxe decente. Autoutilitara merita abia peste 2.5, dar mai ales peste 3.0.

Daca rabatezi bancheta din spate, se face o platforma perfect dreapta, pui o saltea gonflabila si dormi ca boierul, cand esti la pescuit. ;)

Uite aici o idee de modificari: https://forum.club4x4.ro/showthread.php?79170-Review-kit-suspensie-Ironman4x4-FoamCell-pe-Pajero-Sport-02-2-5TD

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor in alegere utilaj pentru joaca ...

 

Salut, la bugetul specificat nu prea ai variante...samurai sau vitara...la 4 persoane + bagaj nu se incadreaza niciuna. Asa ca depinde exact ce vrei de la utilaj.... sincer la ce ai enumerat tu... patrol sau LC....vrei un nivel un pic mai jos terrano 2.7 sau pajero 2.8. Vrei hartaneala in 2 persoane nu in 4 - Jimny, Samurai sau un pic mai soft Vitara swb. Bafta la alegere si la joaca :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare