Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Probleme suspensie D3


shpagasinu

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 131
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Probleme suspensie D3

 

In linkul ala e kitul de reparatie pt compresor, parca spuneai ca compresorul e OK... depinde care valva face figuri, din simptom si codul de eroare suspecta e asta http://www.island-4x4.co.uk/suspension-reservoir-transfer-relief-valve-genuine-rvh000046-p-26597.html s-ar putea sa ai nevoie si de asta https://www.ebay.co.uk/itm/Discovery-Air-Suspension-Valve-O-Ring-Set-of-3-RVH000095-RVH000055-RVH000046-/282534689621 , trebuie identificata exact care valva e baiul ca mai sunt doua blocuri codurile aici https://www.lrdirect.com/RVH000046-Valve-Levelling/

Editat de sierrafery

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme suspensie D3

 

da...deci valva functioneaza (a fost testata separat ) dar nu este comandata de computer!

asta este eroarea:

pressure increase too slow when filling reservoir

Editat de shpagasinu
Land Rover, Discovery 3- 2005, 2.7, 190 CP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme suspensie D3

 

Esti sigur ca nu e comandata de ECU? testerul cu care s-a lucrat nu avea capabilitate de test al valvei respective din soft? adica sa fie activata valva fortat cu testerul pt a testa circuitul... daca e asa ca valva e buna(ceea ce acum aflu) atunci ECU ar trebuie sa fie lasat ultimul, trebuie sa fie si un senzor pe baza caruia sa fie comandata valva aia(poate stie @SkanderV exact care ca eu trebuie sa studiez toata schema sa-mi dau seama) si unele conditii trebuie sa fie satisfacute dpdv management pt ca ECU sa o deschida si circuitul intre ECU si valva sa fie verificat 100% inainte de a se proceda la schimbarea ECU

Editat de sierrafery

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme suspensie D3

 

Am inteles. Am verificat, daca e tester cat de cat compatibil trebuie sa aiba posibilitatea activarii tuturor valvelor pt a testa circuitul, asta trebuie vazut ca daca se forteaza ECU din tester sa deschida valva si valva nu lucreaza cel mai probabil e ceva pe circuit ca e mai mare posibiitate decat ECU sa fie defect, circuitul se poate verifica si el simplist pe baza schemei sa fie verificata continuitatea intre pinii de la ECU si valva, daca valva lucreaza fortata atunci deja se schimba chestia ca trebuie stiut care sunt conditiile pentru ca ECU sa activeze valva

Editat de sierrafery

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme suspensie D3

 

Pe mine m-ai pierdut oricum. Ca si in postarea cu valvele. Sunt prea multe valve si prea multe chichite.

Pe scurt, cum as putea rezolva problema? Sa iau totusi un computer de suspensie nou si sa nu ma mai lungesc cu diagnoze si meseriasi depasiti din Iasi?

Ar rezolva asta problema valvei, atat timp cat comprssorul este bun?

Ce-i drept, omul este bine intentionat, dar astazi cand l-am sunat l-am simțit depasit si fara soluții.

Vreau sa-mi limitez cheltuielile.

Si va rog sa ma înțelegeți ca dupa 1 an de cand o am si aproximativ 22000 lei bagati in ea ma simt extrem de frustrat ca e pe tusa de 3 săptămâni. Și va mai sta.

Land Rover, Discovery 3- 2005, 2.7, 190 CP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme suspensie D3

 

Eu iti inteleg frutrarea in totalitate, cand mi-am luat eu D2 am ajuns cu el in Ungaria pe trailer din cauza unei defectiuni electronice apoi fiind inginer la baza am luat problema in maini, mi-am luat tester dedicat si am invatat singur din documentatie ce si cum, mi-am dat seama cat ai investit din care multi bani degeaba si de aia incerc sa te sfatuiesc ce sa faci inainte sa mai dai o caruta de bani pe un ECU pt ca ala nu-l schimbi pur si simplu, e nevoie de programare complexa cu tester dedicat deci daca e cineva cu testerul si cunostintele necesare sa-l programeze ar trebui sa poata si diagnostica daca e o problema de comunicare intre ECU si valva aia sau problema e din ECU ceea ce e destul de improbabil. Daca valva e verificata si merge iar problema a fost deja identificata ca ECU nu ii da comanda de deschidere trebuie verificat ce am explicat inainte de a lua un ECU. Ca faci daca dai banii pe ECU si e ceva intrerupere pe circuit? ajungi din nou la verificarile care se pot face inainte de a lua ECU, alea pe care le-am zis, nu e asa complicat daca omul are tester destept sa intre pe meniul de verificare circuit si sa forteze valva aia din tester... te ajuta daca ma uit eu pe schema sa iti spun intre ce pini comunica ECU cu valva, crezi ca poti verifica aia cu multimetru?

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme suspensie D3

 

Problema este ca nu are tester dedicat. Ăsta este priceput dar cum spuneam limitat si in soluții si de aparatura pe care o are la dispoziție.

Probabil ca daca ar fi avut alt tester ar fi rezolvat problema

 

Cel cu testerul dedicat si care mi-a reparat computerul de suspensie, nu mai dau de el. Dar cand m-am dus la el era setat pe compresor. Incercam sa-i explic ca nah, poate ca ar trebui sa se uite si in alta parte, ca eroarea aia ca nu baga aer in butelie, e din mai multe cauze;dar el o tinea pe a lui, ca e doar compresorul.

In fine..

 

Am tot fugit eu de bucuresti, dar pana la urma cred ca tot acolo ajung.

Land Rover, Discovery 3- 2005, 2.7, 190 CP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme suspensie D3

 

In primul rand vezi documentul atasat si incearca sa identifici care valva nu primeste comanda de la ECU, din cele spuse mie mi se pare ca e nr 15(pag 43) ca pt a identifica pinii din schema trebuie sa stiu de care valva e vorba... eventual citeste documentul ca nu e lung sa stim despre ce vorbim...

D3 SLS.pdf

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme suspensie D3

 

Maine dimineata iti dau răspunsul.

Deși cred cu tarie ca asta e valva care nu lasa aerul sa iasa spre butelie.

Bun, si daca este asta valva, ce ar trebui sa verifice?

Editat de shpagasinu
Land Rover, Discovery 3- 2005, 2.7, 190 CP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme suspensie D3

 

Hai ca apar si eu. Mai greu cu gripa asta si febra 39 :(

 

"Am dus masina la un alt mecanic care la randul lui a probat compresorul, care este ok, mai putin o valva care nu se deschide si care nu lasa aerul sa iasa din el.

Valva cica este comandata de computerul de suspensie."

 

Trebuie sa intelegem exact ce valva nu merge si cum de a vazut ca nu merge? Adica cum de si-a dat seama ca nu e comandata din calculator cand trebuie.

Valva de rezervor de care vorbeati mai sus se gaseste pe valve blocul de la rezervor, deci nu pe corpul compresorului in sine.

 

Compresorul nu are o valva care-l desparte de restul sistemului deci nu poate sa fi ramas inchisa..

Doar valva de evacuare ce este posibil sa nu se inchida bine deci sa piarda presiune.

 

Exista un singur senzor de presiune in tot sistemul asta complex, nr 12 de la pagina 5-6 din pdf-ul de mai sus.

 

Acum, intrebari si posibile remedii:

- Masina se ridica? Mai incet, normal, deloc?

- Eroarea este asta: C1A20?

 

Cel mai bine vii in B si vezi la un service specializat.

 

Altfel, daca e eroarea de mai sus se pot incerca:

- schimbat RQH500011 senzorul de presiune.

- A fost verificat sistemul si nu sunt scapari pe nicaeri?

- Kit-ul pus de tine pentru repararea valvei de evacuare

-Circuitele de la ECU pana la compresor si valve bloc central testate cu continuity tester-ul electric

 

Daca niciuna din astea nu merge, atunci e posibil sa fie nevoie de un nou modul de comanda.

Editat de SkanderV
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme suspensie D3

 

"Daca niciuna din astea nu merge, atunci e posibil sa fie nevoie de un nou modul de comanda."

 

Ca sa nu fiu gresit inteles. In mod normal nici nu m-as gandi la probleme cu ECU-ul la astfel de eroare. Dar aici vorbim de un ECU "adaptat" cu bucati din cel vechi nu? Pentru mine asta ramane una din marile necunoscute la masina

Editat de SkanderV
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme suspensie D3

 

... Dar aici vorbim de un ECU "adaptat" cu bucati din cel vechi nu? ...

Mie imi scapase informatia asta ca pana erai tu calare pe problema nu m-am prea bagat ca eu nu am experienta directa ci doar stiu cum functioneaza sistemele si stiu sa ma descurc cu scheme, azi am vazut ca nu esti prezent si am incercat eu sa-l ajut pe om cum pot.... daca intr-adevar ECU e ''improvizat" nu mai e nici o regula... oricum e nevoie de meserias cu tester dedicat care stie ce sa faca daca ECU e schimbat deci cam tot Bucurestiul ramane singura sansa

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme suspensie D3

 

salutare!

Am vorbit astazi cu cei de la L......... si masina pleaca spre ei joi.

Va voi tine la curent cu ce se rezolva, poate cineva invata din păţaniile mele!

dar nu in ultimul rand tin sa va multumesc pentru sfaturi!

Editat de sierrafery
a nu se da nume de firme pe cat posibil
Land Rover, Discovery 3- 2005, 2.7, 190 CP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 6 luni mai târziu...

Re: Probleme suspensie D3

 

Salut!

 

Nu stiu daca am voie sa fac recomandari privind meseriasi capabili pe suspensii pneumatice. Am avut la Discovery 4 acel "suspension fault" descris mai sus, am cercetat pe forumuri UK si Australia, am fost la diversi mecanici, am reusit sa gasesc solutia salvatoare, la de cinci ori mai ieftin decat banala schimbare de compresor, pe care o stie si bunica.

 

Nu sunt platiti de nimeni pentru reclama, in caz ca Admin imi da voie, povestesc pentru ca cei din comunitate sa aiba sansa sa nu arunce cu banii inutil pe compresoare AMK vs Hitachi( e doar un exemplu- nu o luati ca atare!), cand nu e cazul poate sa schimbi decat subansambluri.

 

Asadar? Am voie sa spun patania mea ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme suspensie D3

 

Despre postarea de recomandari poate sa-ti zica @sierrafery

 

Eu doar as sublinia ca pentru fiecare caz de compresor reparat exista si caz de om nefericit ce abandoneaza incercarile de reparatie dupa mult timp pierdut.

Nu incerc sa fac reclama la AMK ca doar nu ma platesc, doar zic ca decizia de inlocuire vs reparatie nu e chiar asa usor de luat.

 

De exemplu nu stiu sa existe motor sau piston aftermarket (noi, nu de pe alt compresor) pentru inlocuire.

Ar fi util poate sa ne zici ce operatiuni au fost necesare la compresorul tau si cum au fost diagnosticate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme suspensie D3

 

Salut!

 

Nu stiu daca am voie sa fac recomandari privind meseriasi capabili pe suspensii pneumatice. Am avut la Discovery 4 acel "suspension fault" descris mai sus, am cercetat pe forumuri UK si Australia, am fost la diversi mecanici, am reusit sa gasesc solutia salvatoare, la de cinci ori mai ieftin decat banala schimbare de compresor, pe care o stie si bunica.

 

Nu sunt platiti de nimeni pentru reclama, in caz ca Admin imi da voie, povestesc pentru ca cei din comunitate sa aiba sansa sa nu arunce cu banii inutil pe compresoare AMK vs Hitachi( e doar un exemplu- nu o luati ca atare!), cand nu e cazul poate sa schimbi decat subansambluri.

 

Asadar? Am voie sa spun patania mea ?

Zi dom'le patania... apoi mai vedem ca se poate modera ;)

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Probleme suspensie D3 si D4

 

Salut!

Scuze pentru intarziere, am fost ocupat rau. Asadar, am scapat de suspension fault desi recomandarea reprezentantei, a unui mecanic bunicel si a L...Atelier era-"schimba compresorul", dand de un basarabean{nu e Cornel!} care l-a luat la puricat. Initial imi muscam mainile ca am lasat masina pe mana unora care-l ascultau {pe compresor} cu urechea, nu stiam cum s-o tulesc mai repede. Dupa ce-si dadeau cei trei Dorei cu parerea, ca nu da valva de retur "fass apasat" ci da "fassss mai molcom", vad ca vin cu un Ajax de geamuri, se baga sub si stropesc tot traseul. Gasesc in felul asta o scurgere f mica la iesirea din compresor( asta in epoca cand calculatoarele ne spun ce sa facem). In final dau ei verdictul, valva si un conector de presiune-din capacul compresorului. Dupa tot circul asta, vin si cu un laptop, si ala confirma ca e buba cu compresorul(stiam de la cei de mai sus -povestea cu Hitachi slab si AMK bun), tipii (echipa e formata din acel basarabean si 2-3 romani) cred ca au adus calculatorul ca sa vada daca mai merge calculatorul nu ca le era extem de util, si probabil pentru a ma binedispune, dar softul evident ca nu identifica detalii de genul de mai sus. Eu, om citit pe forumuri (UK, Australia, N Zeelanda)o dadeam cu ata intr-una ca poate s-a umezit elementul de uscare, etc, etc-ati citit si voi.

Aia mi-o reteaza scurt sa nu mai bat campii, ca "la noi" nu se umezesc acele granule, ci se ususca(logic daca te gandesti ce clima avem noi vs UK, N Zeelanda) si se pulverizeaza (de la gropite)acele granule de 1-3 mm in particule fine, fine, ca e chestie de clima si sa nu mai bat campii cu Australia mea.....Ideea e ca faina-praful ala rezultat pleaca pe instalatie si e de jale. Se rezolva si asta, dar trebuie demontat totul si curatat(de mai multe ori) caci valvele alea sunt mici ale naibii si praful e fudul!

 

Oamenii vin cu un capac nou de compresor facut artizanal(undeva in Rusia) cu conectorii aia care la Hitachi sunt din plastic de doi bani-din inox sovietic, scula de submarin! Au schimbat si valva -n-am idee cu ce si mi-au zis ca daca compresorul a mers 170.000 mai tine macar 100k, asa ca sa las compresorul in pace diferenta e ca o sa se ridice mai incet cu timpul, dar asta nu e sursa de erori.

 

Una peste alta toata tarasenia a costat 900 lei, oamenii sunt in retea de reparatori de perne , stiu f bine cine mai face, mai sunt unii care le dau jos aici, si le repara in Sofia, 300 euro(mi-au explicat ca aia sunt sub competentele romanesti si rusesti in domeniu, pt ca bulgarii au pe medie masini mai ieftine, adica nu au dat de probleme ca noi-rusii-ucrainienii.

Am primit si explicatii pe larg cum, de ce, cine ce greseste la fiecare masina, Mercedes vs Audi vs Porche(are azot in loc de aer-acolo sa vedeti distractie)vs Lexus, nici una nu e mai breaza....

 

Asadar masina merge de cateva luni, fara probleme, desi omu' nu mi-a garantat ca vreun graunte de praf(a schimbat si elementul de uscare, evident-uitasem), nu a plecat pe retea si nu da de lucru calculatorului care e extrem de sensibil.

 

Ideea ca baietii sunt praf la PR/ Customer Service, pana te vezi cu ei innebunesti, comunica prost, dar inteleg cu ce se mananca...sper sa va ajute sa nu aruncati cu banii. Tinta lor e sa lucreze pentru alte serviceuri nu direct cu consumatorul final. Va imaginati baietii cu Panamera imprastiata pe jos, bucati, la tara.....hi, hi, hi!

 

E prima data cand scriu pe un forum, scuze pentru tardivitate din nou!

 

PS: recomandarea sa pastrez compresorul s-a facut nu dupa ureche ci masurandu-l pur si simplu, demontat, intins pe jos, cu un manometru si obiectul chiar baga 18 bar., adica nu-s chiar urechisti, au si scule dar ele sunt dublate de "al saselea simt"

Editat de acsnad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme suspensie D3

 

Una peste alta baietii au diagnosticat si rezolvat ok problema.

O sa razi dar "se baga sub si stropesc tot traseul" e una din metodele de diagnoza din manualul LR

 

Iar capacul crapat e una din cele mai comune probleme. Dar service-urile "mai mari" o pot rezolva doar cu inlocuirea completa a compresorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...
  • 1 an mai târziu...

Salutare băieți!Sunt nou pr grup și nou in ceea ce privește Land Rover!

Ieri am achizițonat un super range rover sport,însă pe drum Spre casa am întâmpinat următoarele “inconveniente”

1.pana in 100 km/h uneori când o accelerez simt o Vibrație ca și cum ai trece peste o linie continua

2.Volanul vibrează pe la 100km/h dar numai la acea viteza.(am fost azi dimineața,am echilibrat rotile și am făcut presiune,s a mai remediat ,însă nu de tot)

3.și cea mai neliniștitoare problema,mi a apărut in bord mesajul “suspension fault ,normal heigh only”asta fără sa i di făcut ceva,in mers.

Va rog dacă se poate,câteva sfaturi m ar ajuta enorm depsre stau ca pe ghimpi pana ajung la mecanic .

o zi frumosa va doresc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare băieți!Sunt nou pr grup și nou in ceea ce privește Land Rover!

Ieri am achizițonat un super range rover sport,însă pe drum Spre casa am întâmpinat următoarele “inconveniente”

1.pana in 100 km/h uneori când o accelerez simt o Vibrație ca și cum ai trece peste o linie continua

2.Volanul vibrează pe la 100km/h dar numai la acea viteza.(am fost azi dimineața,am echilibrat rotile și am făcut presiune,s a mai remediat ,însă nu de tot)

 

Din expeirenta mea cu aceeasi problema, punctul 1 ar fi convertizorul de la cutia de viteze. Acum poate ne spunecineva pe aici unde se poate monta cu niste costuri omenesti un convertizor pe care sa il cumperi tu cu 1000 eur din anglia. Pe mine m-au rupt la bani la vrema aia niste astia de repara cutii automate, mi-au cerut 13.000 ron pe reparatia asta. Unii prin Crangasi. Automatic gearbox parca, nu recomand deloc, niste samsari.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare