Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Probleme suspensie D3


shpagasinu

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 131
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Probleme suspensie D3

 

Ideea e ca datorita configuratiei suspensiei dpdv fizic daca coboara fata asta se va vedea putin(cum se si vede) si la masuratorile spate fara ca de fapt din spate sa se fi pierdut aer deoarece centrul de greutate nu e doar pe axul fata... eu m-as concentra doar pe fata la faza asta

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme suspensie D3

 

Eu te sfatuiesc s-o conduci doar strictul necesar spre deloc pt ca risti sa omori si compresorul pe langa problema pe care deja o ai

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Probleme suspensie D3

 

schimbat blocul de valve dar masina are aceleasi simptome!

Cei de la reprezentanta nu vor sa aprofundeze situatia.

Ramane sa caut alt service .

Daca are cineva o recomandare de zona moldovei...

Merci

Land Rover, Discovery 3- 2005, 2.7, 190 CP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme suspensie D3

 

Schimbarea valve blocului a rezolvat probabil coborarea peste noapte (speram ca nu mai sunt si alte fisuri)

A ramas un fir intrerupt undeva sau modulul de suspesie e de vina.

 

Avand in vedere ca dealer-ul e asa cum e ai doua optiuni:

- faci o plimbare la Buc si mergi la un service care stie meserie

- cauti un electrician bun la tine in zona si cu ajutorul unui continuity tester si urmarirea traseelor firelor ce ies din modul ar trebui sa se gaseasca vinovatul. Locatia modulului o gasesti in pdf-ul de pe cealalta pagina. Atasez mai jos si wiring diagram pentru Disco 3. Din nou intreruperea cea mai probabila e sub aripa stanga in spatele protectiei de plastic. Conectorii din imagine:

 

1945373762_AirSuspensionelectricalconnectorsNSF-Arch-wires.jpg.96efcaa4648c4defd9bd5484cc3dab5d.jpg

 

Disco 3 wiring diagram:

aici: https://we.tl/3VulS9gI6B ca aparent nu pot sa-l uploadez pe forum. Cred ca e prea mare. Air suspension e la pag 11.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Probleme suspensie D3

 

M-am decis, dupa incă alte 2 vizite la niste mecanici, să schimb compresorul şi în acest sens am dat de un domn din Bucuresti, care are si anunt pe olx si care fie schimba, fie reconditioneaza compresorul existent pe masina. Operatiunea dureaza circa 6 ore. Nu stiu daca pot arata linkul in cauză, dar intrebarea era daca a mai apelat cineva la el?

Merci

Land Rover, Discovery 3- 2005, 2.7, 190 CP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme suspensie D3

 

Salut,

 

M-am uitat si eu la el, dar nu mi se pare mare afacere.

 

Un compresor Hitachi este pe LR Direct 2100 RON (https://www.lrdirect.com/LR023964-supplied-by-BRITPART-branded-HITACHI.html) nou. Nu stiu cat ar costa manopera in Iasi pentru asta, dar nu cred ca sare de 3-400 RON.

 

In anuntul asta vad un compresor second cu 900 de RON, dar nu poti sa stii cat o sa mai tina. Si de asemenea, vad unul rebuilt (dar nu stiu cu ce piese) cu 1550 RON. Daca mai pui 300 RON montajul si cat o sa dai pe motorina de la Iasi pana in Bucuresti (daca vrei sa vii aici sa il montezi) nu pare sa merite.

 

Cristi

Editat de acristi
LR Discovery 2, 2002 Facelift, Td5, Manual, Cod Motor 15P, VIN# 3A77xxxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme suspensie D3

 

Part number-ul actual pentru compresor e LR072537 din cate stiu

 

https://www.lrdirect.com/LR072537-Pipe-Connecting/

Restul utilizatorilor nu recomanda Dunlop ca producator, ci OEM-ul de la AMK.

 

Are nevoie si de un update de soft pentru modelul imbunatatit de compresor, asa ca instalarea trebuie facuta la un service cu diagnostic tool adecvat, SDD sau asemenea.

 

Eu personal nu am apelat la reconditionare si am cumparat un compresor nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme suspensie D3

 

Corect, asta este pentru compresolrul AMK care este cea mai buna varianta. Dar daca vrei tot Hitachi, cel dinainte este codul pentru el. (cel pe care il dadusem este Hitachi NU Dunlop ca asta din urma nu este recomandat de nimeni).

 

Cristi

LR Discovery 2, 2002 Facelift, Td5, Manual, Cod Motor 15P, VIN# 3A77xxxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme suspensie D3

 

Corect, asta este pentru compresolrul AMK care este cea mai buna varianta. Dar daca vrei tot Hitachi, cel dinainte este codul pentru el. (cel pe care il dadusem este Hitachi NU Dunlop ca asta din urma nu este recomandat de nimeni).

 

Cristi

 

Corect, eu doar ziceam ca in link-ul meu de la LRDirect e si un Dunlop; si desi are part nr-ul corect nu ar trebui luat in seama

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme suspensie D3

 

Am vazut ca ai pus masina la vanzare. Ce facem, abandonezi corabia? :grin:

 

salut

 

Barca o părăsesc temporar, ca dupa ce-mi rezolv problemele, tot disco imi iau!

Si oricum nu e din cauza compresorului. Am intrebat, mi-am facut temele si daca imi ies cartile si pastrez masina, il schimb.

M-a incurcat în minus o banca cu o aprobare la un credit ipotecar, sunt presat de un antecontract.... e mai groasa treaba.

Am pus cam tot ce am la vanzare (casa si masina). Vad ce se vinde prima.

Editat de shpagasinu
Land Rover, Discovery 3- 2005, 2.7, 190 CP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme suspensie D3

 

Eu am reconditionat 2 compresoare (adevarat de Disco 2) la Peter Erno de la Oradea. Super incantat de lucrare.

https://forum.club4x4.ro/archive/index.php/t-78419.html

Land Rover Discovery 2 V8 Automatic -Thor

Land Rover Discovery 2 Td5 Manual - Phoenix

www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare