Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Tremurat la plecarea de pe loc jeep KJ


Ionut Petrea

Postări Recomandate

Salutare,

Am o problema ce ma macina de ceva timp, cand am luat masina prin februarie anul trecut nu avea nicio problema si asa a fost pana in vara trecuta cand veneam de la mare si am ajuns in Bucuresti, la semafor cand plecam de pe loc incepea masina sa tremure foarte tare (genul acela cand plecam cu dacia de pe loc si dadeam drumul la ambreiaj prea repede), facea mult mai rau daca luam si viraj in acelasi timp si trosnea pe partea stanga ca si cum se rupea ceva...Am schimbat uleiul din diferential si rulmentul de pe partea stanga doar ca am facut asta prin septembrie si nu mai era asa cald, am zis ca asta a fost mai ales ca nu era pic de pilitura in diferential...Am facut de atunci vreo 13.000 de kilometrii iar problema a revenit cam de cand a dat caldura, la drumuri de 150 kilometrii daca ma opresc cand dau sa plec de pe loc tremura foarte tare si orice as face nu pot pleca decent, chiar daca o patinez din ambreiaj mai tare...Mai nou la ultima tura de genul acesta cam acum o luna se auzea o lovitura pe spate cand schimbam si dadeam drumul la ambreiaj, nu stiu daca problema o fi ca nu am pus aditiv in grup sau de la ambreiaj, o parere de la cineva este ca se incinge placa de presiune. Vreo idee de la ce ar putea fi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tremurat la plecarea de pe loc jeep KJ

 

O vizita la un service cat de cat ai facut macar pentru o diagnoza ?

 

:h5

 

Nu i-am facut diagnoza.

Sambata ii fac distributia, de cateva luni am si inmatriculat-o si ce bani mai aveam si eu pe dreapta s-au cam dus, voiam o parere poate a mai patit careva. Speram sa nu fie de unde cred si eu dar ....Ambreiajul este schimbat ca are o taietura la cutie de cativa cm (cica nu afecteaza, un patrat de 4 cm) pentru a vedea inainte sa schimbe ambreiajul daca necesita inlocuire.

Editat de Ionut Petrea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tremurat la plecarea de pe loc jeep KJ

 

Nu i-am facut diagnoza.

Sambata ii fac distributia, de cateva luni am si inmatriculat-o si ce bani mai aveam si eu pe dreapta s-au cam dus, voiam o parere poate a mai patit careva. Speram sa nu fie de unde cred si eu dar ....Ambreiajul este schimbat ca are o taietura la cutie de cativa cm (cica nu afecteaza, un patrat de 4 cm) pentru a vedea inainte sa schimbe ambreiajul daca necesita inlocuire.

 

Sper ca faci distributia la un atelier autorizat RAR

 

P.S Treaba cu taiatul in carcasa mi se pare o mare idiotenie si o lipsa mare de profesionalism

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tremurat la plecarea de pe loc jeep KJ

 

Sper ca faci distributia la un atelier autorizat RAR

 

P.S Treaba cu taiatul in carcasa mi se pare o mare idiotenie si o lipsa mare de profesionalism

 

Stiam de cand am luat-o de chestia aia cu taietura, eu unul nu-i lasam dar fiecare cum crede...Distributia o fac in Ramnicu Sarat la o recomandare, este greu de facut sau pur si simplu asa consideri ca este cel mai OK? Nu stiu inca daca are service unde ma duc ca nu am vorbit multe cu varul meu,doar l-am.intrebat daca stie pe cineva bun ca in Bucuresti imi cer 500 manopera si mi se pare cam mult...Zic ca mi se pare mult ca nu cunosc pe nimeni aici, am fost la un service autorizat de am facut schimburile si la filtru motorina mi-au rupt pompita, au zis ca pe acolo se face aerisirea...IDIOTI..

Editat de Ionut Petrea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tremurat la plecarea de pe loc jeep KJ

 

Stiam de cand am luat-o de chestia aia cu taietura, eu unul nu-i lasam dar fiecare cum crede...Distributia o fac in Ramnicu Sarat la o recomandare, este greu de facut sau pur si simplu asa consideri ca este cel mai OK? Nu stiu inca daca are service unde ma duc ca nu am vorbit multe cu varul meu,doar l-am.intrebat daca stie pe cineva bun ca in Bucuresti imi cer 500 manopera si mi se pare cam mult...Zic ca mi se pare mult ca nu cunosc pe nimeni aici, am fost la un service autorizat de am facut schimburile si la filtru motorina mi-au rupt pompita, au zis ca pe acolo se face aerisirea...IDIOTI..

 

Este riscant sa faci distributia la coltul strazii . Cei 500 lei este posibil sa fie nimic comparativ cu daunele pe care ti le poate face un neinstruit de dupa blocuri caruia nu poti sa ii faci nimic daca da gres .

Daca s-a rupt ,, pompita "ar fi fost normal ca aia sa iti remedieze problema . Oricui se poate intampla dar nu oricine reuseste sa isi recunoasca si sa repare greseala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Tremurat la plecarea de pe loc jeep KJ

 

in Bucuresti imi cer 500 manopera si mi se pare cam mult...Zic ca mi se pare mult ca nu cunosc pe nimeni aici

La cat se lucreaza la aceasta distributie (daca se schimba si pompa de apa) 500 lei nu este mult, este un pret mai mult decat corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tremurat la plecarea de pe loc jeep KJ

 

La cat se lucreaza la aceasta distributie (daca se schimba si pompa de apa) 500 lei nu este mult, este un pret mai mult decat corect.

 

Mutlumesc de informatie, am gasit dupa multe cautari, nu am mai intrebat pretul, o sa vad maine dupa ce imi face distributia cat ma costa:)). Sper sa nu am vreo surpriza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tremurat la plecarea de pe loc jeep KJ

 

Mutlumesc de informatie, am gasit dupa multe cautari, nu am mai intrebat pretul, o sa vad maine dupa ce imi face distributia cat ma costa:)). Sper sa nu am vreo surpriza.

 

Ai cam riscat in felul asta . Nu se face asa ceva . Sa nu cumva sa te plangi pentru ca ai o mica vina si tu .

 

:old

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare