Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Recomandari ceasuri temperatura, presiune, voltmetru etc


doctoru

Postări Recomandate

Am trei masini: una mai noua, una mai veche si un patrol. La fiecare dintre ele vreau sa monitorizez anumite chestiuni, in functie de nevoile mele si de caracteristicile masinii.

Ma intereseaza in principiu temperatura ulei, temperatura apa, voltmetru si presiune ulei.

Ce experiente aveti cu astfel de ceasuri.. sunt fiabile, cum stau cu acuratețea, se abureste geamul iarna etc?? Mecanice sau electrice?

Din ce am observat, vdo este un fel de lider.... este adevărat? Ce alte marci mai merita atenție?

Editat de doctoru'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandari ceasuri temperatura, presiune, voltmetru etc

 

Eu am luat de aici : http://zada-tech.com/products/multi-gauges/oled-based-digital-multi-gauge

Oferta e foarte variata. Avantajul vazut de mine a fost ca sistemul de afisaj e compact si nu umplu bordul de ceasuri.

Poti configura pana la 4 senzori pe produsul din link sau poti alege alte sisteme de afisaj mai complexe.

  • Like 1
Sometimes you find yourself in the middle of nowhere. And sometimes in the middle of nowhere, you find yourself.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandari ceasuri temperatura, presiune, voltmetru etc

 

Foarte interesant, multumesc de link!!

Avantaj major intr-adevar si pentru mine, pentru ca nu-mi doresc un bord care sa semene cu cockpitul unui avion. Pentru skoda superb ar fi perfect.... pentru celelalte doua vechituri de minim 27 ani vechime, mai puțin dpdv estetic.

Asadar sunt interesat sa aflu mai multe amanunte despre acest sistem, dar si cele clasice de asemenea. Cum se comporta afisajul la temperaturi extreme, iarna-vara? Pentru ce senzori ai optat si cam cat a costat deranjul?

Mulțumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandari ceasuri temperatura, presiune, voltmetru etc

 

Eu le-am incercat pe aproape toate...Dintre toate mi-au atras atentie cele din seria Depo Racing (varianta taiwaneza nu cea chinezeasca). Daca masina are mufa de diagnoza ...exista si alte solutii acum destul de complexe ca si monitorizare si rezonabile ca pret/instalare.

 

Intre cele mecanice si cele electronice as merge pe cele mecanice dar nu in toate cazurile este posibil.

 

De ceva timp incerc sa gasesc o combinatie castigatoare prin BT (la care sa nu se f**a conexiunea cand ai nevoie de ea). Dispozitiv de citire/transmitere/comanda in combinatie cu android. Dispozitivul l-am gasit, soft inca nu am gasit ceva sa-mi placa, androidul potrivit insa nu inca ...Asta ptr ca nu vreau doar monitorizare mai am si alte balarii in cap ... :ha:

 

Dintre ceasurile de bord eu as merge pe astea doua:

-temperatura apa

-presiune turbo (daca are masina)

 

Restul sunt utile dar nu obligatorii as zice eu decat daca esti maniaco-depresiv si vrei sa vezi mormolocul cum sare din baie pe cuzinet.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandari ceasuri temperatura, presiune, voltmetru etc

 

Asadar sunt interesat sa aflu mai multe amanunte despre acest sistem, dar si cele clasice de asemenea. Cum se comporta afisajul la temperaturi extreme, iarna-vara? Pentru ce senzori ai optat si cam cat a costat deranjul?

Mulțumesc!

Eu am luat senzori pentru boost, EGT, temp in admisie si temp uleiului din cutia automata. Bine, considerentele mele sunt legate de cresterea puterii si cuplului pana la limita de suportabilitate a transmisiei. Fiecare configureaza in functie de nevoi/dorinte.

Afisajul este OLED, nu pune nici o problema la temp extreme. Am avut temeri legate de vizibilitate in soarele de august dar se vede foarte bine. Pretul in configuratia de mai sus 1950 ron livrate acasa. Dar iti poti configura pe site.ul lor sistemul tau si vezi pretul la final. Termen de livrare aprox 14 zile. Comunicarea cu ei decurge foarte bine.

Sometimes you find yourself in the middle of nowhere. And sometimes in the middle of nowhere, you find yourself.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandari ceasuri temperatura, presiune, voltmetru etc

 

@Yonutz - eu la Prius 2 am folosit cu succes un ELM327 imperecheat cu Torque Pro (era 3-4$ acum 3 ani) instalat pe un Htc One M8 si nu s-a deconectat niciodata, protocolul BT a functionat fara probleme cata vreme nu am pus mai mult de 8 widgeturi in real-time monitoring. avantajul care m-a convins sa merg pe combinatia de mai sus de hardware si software a fost o lista intreaga de PID-uri pentru Torque, deja dezvoltate de baietii din US special pentru Toyota Prius. Din ce am studiat la PID-uri, sunt niste proceduri dezvoltate in care e importanta corectitudinea formulei utilizate in calculul valorii ce o vrei afisate.

 

@Doctoru - pentru masina cu OBD2 e cea mai eleganta varianta asta, si nici nu platesti cateva sute de EUR pe capabilitati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandari ceasuri temperatura, presiune, voltmetru etc

 

Aplicatia e ok (o stiu) dar la Nissan modelele mai vechi nu ai OBD2 ai mufa cu 14 pini speciala. Nu e eleganta monitorizare pe telefon (e complicat sa te chiorasti pe displayul telefonului) eu incerc sa gasesc ceva mai practic ... si sa o imperechez un android de exemplu. Un Elm327 e 20 de dolari dar al dracu nu intra in mufa aia cu 14 pini ...

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandari ceasuri temperatura, presiune, voltmetru etc

 

Bun... intr-adevar se pare ca la masina cu OBD2, care este plina de senzori, este cea mai eleganta varianta.

Daca ar fi dupa mine, nu as monta nimic... atat din punct de vedere estetic, dar si din cauza ca nu vreau sa devin vreun obsedat sa urmaresc mormolocul, vorba lui Yonutz. Insa am cateva nevoi, in functie de masini. Hai sa o iau sistematic, ca sa ma fac mai bine inteles:

- patrol y60 - boost (am turbo modificat), temperatura apa (m-a surpins ceasul original si am schimbat garnitura de chiuloasa) si un voltmetru, util la o troliere adevarata la care trebuie sa mearga si ventilatorul de la intercooler sau cel suplimentar de racire. Sau in campare cand frigiderul merge non stop.

 

- skoda superb 2 - as pune temperatura ulei dsg. Voltmetru am rezolvat, am luat o chestiune din aia mica de se baga la bricheta. Campez mai mult cu skoda si aici folosesc cel mai mult frigiderul, cate 2-3zile merge încontinuu si trebuie sa stiu cand sa-i dau o cheie. Altceva nu-mi trebuie... daca trebuie, varianta lui Injust mi se pare cea mai buna.

 

- mertanul retromobil. Masina serioasă de 31 ani vechime, benzina... Estetic vorbind nu are nevoie de nici un ceas suplimentar :grin: Imi trebuie temperatura ulei cutia automata și presiune ulei motor ( are masina din fabrica,dar nu functioneaza bine)

Ceasuri vdo sunt cele mai potrivite, are cateva in bord din fabrică.

Varianta lui Vetu este si ea foarte buna, un afisaj mic dar sa stea ascuns in torpedo. Nu da bine un radiocasetofon becker langa un afisaj digital. Voltmetru nu are din fabrica, dar nici nu-mi trebuie, daca iau frigiderul cu mine, il iau si pe ala micu de bagat in priza..

Si ceasurile vdo/depo etc imi vine sa le montez tot ascunse in torpedo, decat sa gauresc bordul..

 

Deci... am intrebat de ceasuri si ati venit cu variante mult mai interesante, vă foarte mulțumesc! La skoda e clar.. e cea mai potrivita varianta.

Pentru GOGu de exemplu.. VDO GTC?? Depo? Altceva? Clar mecanice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandari ceasuri temperatura, presiune, voltmetru etc

 

eu am vazut (nu si cumparat inca) ceasuri de la VDO pe un site romanesc de tuning, si tot ei vad ca au si sonde. Nu am cumparat de la ei inca, asa cum ziceam si mai devreme, deci nu stiu cum e experienta dpdv al relatiei client-vanzator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare