Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Cum se urca pe o panta cu inclinatie mare ?


Ovidius4444

Postări Recomandate

Am urcat o panta de aprox 2 km cu reductorul in pozitia low folosind treapta de viteza 2 si 3.

Fara reductor puteam urca numai cu treapta 1

Terenul era perfect uscat cu denivelari si curbe.

Masina e vitara x90 cea din avatar in toate mintile.

Am considerat ca urca mai lejer asa.

Am fortat transmisia, grup planetare etc ?

Pareri , indicatii ,multumesc !

Viata se compune din clipele pe care le tii minte nu din cele care au trecut.

generationx90.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se urca pe o panta cu inclinatie mare ?

 

Multi de pe forum considera obligatoriu sa folosesti 4x4 doar atunci cand pierzi aderenta noroi,zapada...in rest rar pe drum drept si niciodata cand virezi.

Explicabil, ca nu are dif central.

La mine nu a fost cazul: in treapta 1 turam prea mult motorul, iz de ambreiaj.

Puteam sa urc in ambele moduri, dar cum e mai indicat ?

Cristian stiu ca poate mai mult , dar ma refeream la situatia data.

Viata se compune din clipele pe care le tii minte nu din cele care au trecut.

generationx90.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se urca pe o panta cu inclinatie mare ?

 

Aha! Corect era sa fi specificat: 4x2 H in treapta 1 sau 4x4 L in treapta 2 si 3?

Mai putin stres era in 4x2 H treapta 1 decat 4x4 L in treapta 3

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se urca pe o panta cu inclinatie mare ?

 

Lasa ca n-ai stresat nimic. 4x4 e ok pe suprafete cu aderenta scazuta, in ideea sa poata patina fata sau spatele daca e nevoie (sa compenseze lipsa diferentialului central).

 

Eu de obicei merg in 4x4 dupa ce ies de pe asfalt, ca nu stii ce groapa/balta/etc e dupa curba urmatoare, si e mai sigur sa fii deja in 4x4. 4x4 Low folosesc cand cere masina (daca simt ca nu are suficienta forta in treapta 1), sau daca vreau sa merg incet, sa nu-mi zdruncin prea tare creierii.

Am mers in 4x4 si pe asfalt cu zapada (conditii de aderenta scazuta)

 

PS. Lipsa/Prezenta diferentialului central nu are treaba cu curbele. Acolo actioneaza diferentialele din punti.

Suzuki Grand Vitara 2.0 16valve 1998

0745-009633

cristianhaulica@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se urca pe o panta cu inclinatie mare ?

 

PS. Lipsa/Prezenta diferentialului central nu are treaba cu curbele. Acolo actioneaza diferentialele din punti.

 

Se aduna tensiune in cutia de transfer (daca nu are diferential, deci e "blocata") pe asfalt chiar daca diferentialele din punti sunt deschise. Dar nu ceva de speriat.

 

Am mers tractat, cu motorul oprit, si cutia de viteze pe liber cam 5 km, dar cu 4x4 cuplat, si fara diferential central. Probabil nu am fost atent, si am uitat sa o pun in 4x2. La sosire, pe loc drept, asfalt, nu puteam deloc sa o scot din 4x4.

 

Am scos hi-lift-ul, ridicat o singura roata, care s-a invartit singura 2-3 ture. Coborat de pe hi-lift si a iesit usor din 4x4 in 4x2.

 

Altfel, ca sa fiu on-topic, e mai bine sa urci/cobori in reductor, protejeaza motorul de turatii mari, ambreiajul, mai multa forta/control... iar daca urci cu 4x4 pe low in a 2-a, mai ai o treapta in caz de urgenta - daca urci cu 4x4 high cu 1-a... that's it. Nu inseamna ca trebuie sa schimbam trepte in urcare, dar in caz de forta majora, exista un 'plan B'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se urca pe o panta cu inclinatie mare ?

 

Lasa Stef ca n-are nimic 4x4 pe asfalt, ca s`asa am o cutie de Vitara de vanzare :ha:

 

Pai bine bre, nu puteai sa ma anunti ca sa dau sfaturi in consecinta? :ha:

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare