Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Noua achizitie - Land Rover Disco2 '02


vstef_is

Postări Recomandate

Re: Noua achizitie - Land Rover Disco2 '02

 

Tips pentru ce mai doresti? eu am chestii de tuning scumpe pe masina toate legate de puterea motorului, racire si incalzire, astea nu se vad doar se simt:wink:... daca vrei sa investesti in asa ceva vorbim

Editat de sierrafery

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 76
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Noua achizitie - Land Rover Disco2 '02

 

Da, ma intereseaza in primul rand lucrurile care nu se vad, si in principal motorul si racirea, apoi transmisia.

 

Nu ma intereseaza "sa arate bine", de altfel vreau sa fie cat mai usoara. Motiv pentru care bara fata o sa dispara si va fi inlocuita de una Terrafirma, mai light si subtire ca profil, dar momentan incerc sa prioritizez in ordinea numerelor de pe tricou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua achizitie - Land Rover Disco2 '02

 

In primul rand daca mai are EGR jos cu el, la fel si cu catalizatorul, dupa aia poti incepe cu intercooler mai mare, radiator de aluminiu, remapare ECU si upgradat turbina(furtune de silicon, actuator Forge si "miez" imbunatatit)

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua achizitie - Land Rover Disco2 '02

 

Am comandat deja SlickShift-ul si in plus si acest rulment care mi-a atras atentia: http://www.syncroclutches.com/product/product-1/

Mi se pare ca am rareori zgomote de la rulment, iar din experienta neplacuta cu ARO (rulmentii prosti tin 2 luni) plus cum are aripioarele cel standard, am decis ca e o idee buna sa-l schimb cu acesta HD.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua achizitie - Land Rover Disco2 '02

 

Am comandat deja SlickShift-ul si in plus si acest rulment care mi-a atras atentia: http://www.syncroclutches.com/product/product-1/

Mi se pare ca am rareori zgomote de la rulment, iar din experienta neplacuta cu ARO (rulmentii prosti tin 2 luni) plus cum are aripioarele cel standard, am decis ca e o idee buna sa-l schimb cu acesta HD.

 

La cutia asta, nu rulmentul de presiune face cele mai mari probleme ci furca! Uneori cedeaza chiar si varianta HD

https://www.lrdirect.com/FTC2957HD-Hd-Op-Lever-Assy-Inst-Kit-/?gclid=Cj0KCQjw9afOBRDWARIsAJW4nvy1Uk1NWOaKxyVaPdxjaEdOgPKf1yppA5EbpZbsMOPFLO8qwv4jZQIaAlz9EALw_wcB

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua achizitie - Land Rover Disco2 '02

 

Da, rulmentii din kiturile bune nu prea cedeaza, daca voiai sa dai jos cutia si sa schimbi ambreiajul mai bine investeai intr-o volanta cu masa dubla noua ca sa fi ''acoperit" iar daca umbli acolo neaparat sa schimbi bucsa LFB500050 doar pe original

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua achizitie - Land Rover Disco2 '02

 

In primul rand daca mai are EGR jos cu el, la fel si cu catalizatorul, dupa aia poti incepe cu intercooler mai mare, radiator de aluminiu, remapare ECU si upgradat turbina(furtune de silicon, actuator Forge si "miez" imbunatatit)

 

Daca dai catalizatorul jos cum mai treci ITP-ul? La mine de exemplu noxele sunt in regula. Daca as da catalizatorul jos cata putere as castiga si ce noxe as avea? As mai trece ITP-ul?Ma intreb daca stii cumva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua achizitie - Land Rover Disco2 '02

 

Presupun ca l-ai trece cum il trec si eu (pe bune) si ca toti cei care au Td5 Eu2 care nu a avut catalizator niciodata... daca motorul e in regula trece de noxe fara nici o problema... eu pe a mea am cumparat-o din Ungaria unde nu e ca la noi, aia masoara noxele si o incadreaza in functie de alea in categorie si a mea avea limite de Eu3 fara nici un catalizator.... la cata putere se castiga si ce noxe ies habar nu am pt ca depinde de cat de infundat e deja acel "catalizator" care de fapt dupa 15 ani e doar o restrictie pe esapament si nimic mai mult dar in unele cazuri afecteaza in mod serios puterea motorului

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua achizitie - Land Rover Disco2 '02

 

Poluam topicul omului aiurea...catalizatorul pe un diesel e o frectie la picior din lemn, o sita chioara, atata timp cat nu are nici in amonte, nici in aval sonde care sa citeasca oarece parametri si sa regleze corespunzator injectia de combustibil, pe de o parte. Pe de alta parte, normele de testare din RO pentru diesel prevad doar masurarea opacitatii gazelor emise, LA TURATIE MAXIMA IN GOL:ha: Deci OFF nu prea are ce sa strice:grin:.

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua achizitie - Land Rover Disco2 '02

 

Nu am inteles care-i treaba cu poluatul... chestia e ca daca se infunda, si de obicei se infunda dupa atatia ani motorul nu mai are putere ca e restrictionata rau evacuarea si turbina nu se mai invarte ca lumea nu ai nevoie de senzori pt asta

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua achizitie - Land Rover Disco2 '02

 

Nu am inteles care-i treaba cu poluatul... chestia e ca daca se infunda, si de obicei se infunda dupa atatia ani motorul nu mai are putere ca e restrictionata rau evacuarea si turbina nu se mai invarte ca lumea nu ai nevoie de senzori pt asta

 

Cre'ca am inteles eu gresit, mi s-a parut ca se deviaza de la prezentarea cazanului prezentabilului si prea'rupatorului de coaste umane V'stef_is:h5:ha:

Off topic, de vineri pana duminica trecuta :ha:am petrecut 3 zile frumoase:2dr:h5:old cu posesorii de cazane 100tdi, 200tdi, 300tdi, td5, rover etc., proiectate de betivi si executate de drogati:wink:, au fost si doua gheise si o rusoiaca, ala cu rusoaica intreba de crema de maini a doua zi:ha:

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua achizitie - Land Rover Disco2 '02

 

Cre'ca am inteles eu gresit, mi s-a parut ca se deviaza de la prezentarea cazanului prezentabilului si prea'rupatorului de coaste umane V'stef_is:h5:ha:

Off topic, de vineri pana duminica trecuta :ha:am petrecut 3 zile frumoase:2dr:h5:old cu posesorii de cazane 100tdi, 200tdi, 300tdi, td5, rover etc., proiectate de betivi si executate de drogati:wink:, au fost si doua gheise si o rusoiaca, ala cu rusoaica intreba de crema de maini a doua zi:ha:

 

Asa ca prin urechile acului ai scapat Giorgele weekendul asta sa nu ajung si eu la Comandau.... dar timpul nu e pierdut :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Noua achizitie - Land Rover Disco2 '02

 

Da, rulmentii din kiturile bune nu prea cedeaza, daca voiai sa dai jos cutia si sa schimbi ambreiajul mai bine investeai intr-o volanta cu masa dubla noua ca sa fi ''acoperit" iar daca umbli acolo neaparat sa schimbi bucsa LFB500050 doar pe original

 

si s-a adeverit intocmai - volanta are joc mare iar rulmentul nu era nici el potrivit. Am comandat si bucsa necesara, si slickshift. Maine urca toate sus, inclusiv volanta noua.

IMG-20171010-WA0017.thumb.jpg.5fa454f119d2736f5c25e57d0c2eb4e9.jpg

IMG-20171010-WA0014.thumb.jpg.6cf51319dde290e848782a1e57e25d9d.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua achizitie - Land Rover Disco2 '02

 

Modificarile efectuate cu ocaziei ultimei revizii, premergatoare GTC Trophy au cuprins urmatoarele elemente:

 

- Volanta noua (multumesc pt tip Sierrafery, s-a dovedit in mod clar necesara)

- Rulment de presiune HD (nu era necesar in mod obligatoriu, dar calca mult mai bine pe soare)

- Capete noi de planetara AllMakes pt fata (nu erau necesare in mod obligatoriu, dar stiu pe ce merg)

- Bucsa de cupru

- Rulment intrare flansa cutia de viteze Timken + Simering (ar mai fi trait putin, dar daca tot am desfacut...)

- Kit SlickShift (face toti banii, multumesc din nou Sierrafery)

- Cruci cardanice (toate 3) pentru cardanul dublu fata - erau in risc iminent de rupere.

- Facut modificarea la blocul ABS cu cele doua fire buclucase - s-a rezolvat si cei trei amigos, iar TC functioneaza cand trebuie

 

Rezultatul este ca transmisia functioneaza impecabil, cutia schimba lesne si masina merge foarte bine. Nu am avut absolut nici o problema la GTC Trophy. Tot cu aceasta ocazie si din acest motiv a primit si un set regulamentar de MT-uri.

 

IMG-20171012-WA0001.thumb.jpg.f6294fad91949e51e5a3142230a9ec8e.jpg

 

IMG-20171012-WA0008.thumb.jpg.c324d0f8a141a87afc4c7e418e57933a.jpg

 

IMG-20171012-WA0014.thumb.jpg.ef0f6deee2198d00f4db95132e834ce9.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua achizitie - Land Rover Disco2 '02

 

Asa da... asta daca vrei s-o vinzi o sa merite mai multi bani spre deosebire de cea din topicul celalalt ;) singurul lucru pe care pot sa-l comentez e:

Capete noi de planetara AllMakes pt fata (nu erau necesare in mod obligatoriu, dar stiu pe ce merg)
deci sa stii ca Allmakes e de KKT, sunt chinezisme de prost gust care nu tin, poate cele originale tineau mai mult asa ca atentie in zona aia

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua achizitie - Land Rover Disco2 '02

 

Stiu ca sunt chinezisme, teoretic se apropie de cele normale non-hd, pana cand refac toata puntea fata pe HD raman asa... cele originale nu cred ca erau nici ele originale si le am de rezerva. :grin:

 

Sper sa ma tina cateva luni, ca apoi ajung si la puntea fata si fac ceva profi.

 

Multumesc mult din nou pentru sfaturi, cu riscul de a ma repeta... dar pentru mine ca afon Land Rover sunt extrem de importante. Mi-am propus sa nu ratez nici unul.

 

Pentru remapare ECU ce ai folosit/facut?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua achizitie - Land Rover Disco2 '02

 

Uita-te ca cod ai scris pe ECU si vorbim atunci, daca e originalul la fabricatie 2002 ar trebui sa fie MSB101330 si pentru ala am eu cip gata remapat, la cele de la sfarsitul anului au introdus NNN00120 si ala se remapeaza prin OBD

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua achizitie - Land Rover Disco2 '02

 

Fabricatia efectiva cred ca e sf. lui 2001, inmatriculat prin 2002 la inceput.

 

Ma uit cand ajung acasa si vedem ce scrie.

 

Sunt foarte incantat de masina - are nevoie de multa mentenanta si grija, dar sunt dispus, si cand merge... merge...

 

Acum cred ca urmeaza o cupa la clasa Standard... dar ma uit dupa un Ashcroft LSD.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua achizitie - Land Rover Disco2 '02

 

Nu pot descifra corect cat sa fiu sigur

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua achizitie - Land Rover Disco2 '02

 

Ala e o serie(assembly number), codul piesei(part number) e pe lateral in partea opusa mufelor si trebuie sa fie MSB..... sau NNN..... dar daca al tau e fabricat in 2001 sau chiar la inceputul 2002 nu e NNN, seria aia a ta nu se incadreaza la NNNuri... motorul e Eu3 sau Eu2?

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua achizitie - Land Rover Disco2 '02

 

In cazul asta daca ECU e cel original e MSB101330, am eu cip remapat pt el, costa 60 Euro, va trebui doar sa gasesti un electronist cu statie de lipit integrate sa scoata cipul original si sa lipeasca soclul(vine impreuna cu cipul remapat) altceva nu e necesar. daca te intereseaza ma contactezi cand poti. Bafta.

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare