GTC Auto Shop
Pagina 6 din 6 PrimulPrimul 123456
Afisez rezultatele 51 la 55 din 55

Data Inscriere
    Oct 2016
    Varsta
    36
    Masina
    Vokswagen Golf MK3 Break, 1.8 - 8v, 55KW; Suzuki Vitara 2.0 16v SWB 98KW(Bursucul)

Implicit Re: Sfat achizitionare anvelope pentru sezonul rece (si nu numai) la un GV 1,6

Citat Postat original de nikusor Vizualizare Mesaj
    Ce greutate are un Matiz sau Dacie sau Grand vitara și ce greutate are un pajero sport?
    Sunt mai multi factori aici de care sa discutam, unul la fel de important ca greutatea vehicolului este piesa dintre scaun si volan, dar vorbeam de gume si daca le consideram pe restul egale atunci guma va face de cele mai multe ori diferenta, o masina cu tractiune pe o singura punte echipata corespunzator va face fata in conditiile date de mine mult mai bine decat un 4x4 cu gume MT. Nu o spun numai eu si nu am vrut decat sa il atentionez pe coleg de riscurile existente in momentul in care conduce pe sosea sau pe gheata.... mai bine sa stie si sa nu am eu dreptate decat sa nu ii spuna nimeni si sa creada ca daca are gume profilate sau "all season" se poate baga peste tot si sa ramana intepenit.

Data Inscriere
    Oct 2017
    Varsta
    37
    Masina
    Nissan X-trail 2,2 dci T30

Implicit Re: Sfat achizitionare anvelope pentru sezonul rece (si nu numai) la un GV 1,6

Citat Postat original de cata352004 Vizualizare Mesaj
    Seara buna tuturor.Mai am o singura intrebare legata de anvelope.As lua (daca s-ar putea) ceva mai "marisor".La "cartea sfanta" scrie 195/80/15 sau 205/75/15.Stie cineva cat pot sa ma "intind",fara sa risc sa-mi atinga pe dedesupt,stiind ca masina nu are modificari ? Ar merge un 215/75/15 sau poate un 225/70/15 ? Inaltimea e identica cu 195/80/15,doar ca e mai lat cu 3 cm (la o anvelopa neresapata).Rog pe cei care stiu,sa-mi spuna si mie.Stiu ca exista tiresize.com si au acolo calculatorul pe dimensini,dar parca spus de cineva patit,are credibilitate mai mare.Multumesc anticipat pentru sfat.O seara frumoasa ! :)

ps : Mai incarc o fotografie proaspata cu Suzy Q ,de acum doua zile,undeva pe Rarau ... :)

Atasament 282940

Cam asa se vede Bucovina de sus :

https://www.flickr.com/photos/114985...posted-public/ :)
    Salut! Pe unde ai ajuns pe dealul ala de unde se vad Pietrele Doamnei, dealul din fotografie?

Data Inscriere
    Jul 2017
    Masina
    Suzuki Grand Vitara cabrio 1.6 16 valve (2003)

Citat Postat original de Iulian George Vizualizare Mesaj
    Salut! Pe unde ai ajuns pe dealul ala de unde se vad Pietrele Doamnei, dealul din fotografie?
    Salutare.E colina de deasupra statiei meteo.

Data Inscriere
    Jul 2017
    Masina

Citat Postat original de iGeox Vizualizare Mesaj
    Salut,
    Vad ca pana la urma ti-ai luat MT-uri, ai grija foarte mare cu ele on-road, pe ud si pe gheata... eu am patit-o cu niste anvelope asemanatoare pe un pajero sport acum cativa ani la o urcare cu toate manetele trase si blocate si statea masina pe loc....pe gheata de fapt..... si treceau matiz-uri si dacii papuc pe langa mine.....asa ca am luat-o la pas... Sa te bucuri de ele si de masina si sa ne spui si noua cum merg gumele.
    Bafta!
    Multumesc.Desigur ca voi incerca sa am grija.Oricum,la vremea aceasta,pe sosea nu merg cu mai mult de 80 - 90 km/h,in functie de indicatoarele rutiere.La iarna adaptam vitezele in functie de carosabil ... :)

Data Inscriere
    Jul 2017
    Masina

Citat Postat original de nikusor Vizualizare Mesaj
    salut vreau o parere despre aceasta marca (cat de grele sunt, cum se echilibreaza, etc)
    Salutare si scuze pentru raspunsul intarziat.Am testat anvelopele.Greutatea e in jur de 13 - 14 kg/bucata.Echilibrarea relativ usoara.S-a reusit la toate 5,fara probleme.La doua dintre ele s-au montat cate 130 - 135 grame.In rest,undeva pe la 65.Cauciucul crampoanelor e destul de moale,lucru care-mi da curaj pentru la iarna.Taloanele sunt tari,mult mai rigide fata de AT-urile cu care am luat masina.Aderenta e foarte buna.Chiar ieri,am bagat masina in niste santuri prin judetul Bistrita Nasaud,pe un drum forestier,la circa 1200 m altitudine.Am patinat si una dintre anvelope a scormonit pana a dat de o piatra serioasa din sol.In acel moment am iesit din locul respectiv,iar anvelopa nu avea nimic la crampoane.Iesirea s-a facut cu zgomot serios si lut aruncat de roata.Cu toate ca e mai moale ca la Insa (am verificat rotile autoturismului unui prieten),cauciucul e destul de rezistent sa sustina contacte mai serioase cu pietre ascutite.Galagie fac pe asfalt,dar parca nu asa de tare ca Turbo Special Track.Consumul creste usurel si confortul scade tot la fel.Una peste alta,la pretul de 298 lei/anvelopa gata adusa acasa,se prezinta foarte bine.Cam asta este experienta mea de pana acum.Cum mai am vesti,dau de stire ! :)

Click image for larger version. 

Name:	_DSC5208.jpg 
Views:	14 
Size:	548.7 KB 
ID:	283743

Pagina 6 din 6 PrimulPrimul 123456