Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Suzuki Jimny supraincalzire mortor,apa radiator.


robi_r

Postări Recomandate

Re: Suzuki Jimny supraincalzire mortor,apa radiator.

 

Am avut si eu problema asta, incalzea in draci. Nu va spun cite am facut! :grin:

1. Am schimbat termostat - nu a functionat

2. Am spalat instalatia - nu a functionat

3. Am blocat viscocupla - a functionat , dar partial. la deal se incalzea, iar iarna canci caldura.

4. Am schimbat radioatorul si....... a functionat :)

Cit mai aproape de imposibil !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Jimny supraincalzire mortor,apa radiator.

 

Am avut si eu problema asta, incalzea in draci. Nu va spun cite am facut! :grin:

1. Am schimbat termostat - nu a functionat

2. Am spalat instalatia - nu a functionat

3. Am blocat viscocupla - a functionat , dar partial. la deal se incalzea, iar iarna canci caldura.

4. Am schimbat radioatorul si....... a functionat :)

 

Cred ca si vechimea la masina si-a spus cuvantul a stat mult fara sa fie roșcată.

Am spălat rasiatorul bine,Am verificat vascocupka functioneaza nu o poti opri cu mana, termistatul functioneaza.

Am umplut cu antigel nou curat după care am pus masina in panta cu fata in sus si

am lasat motorul sa mearga sa se aeriseasca.Momentan merge foarte bine nu se încălzește cand o bag in teren testat si pe zăpada.Am căldura iarna in masina baga bine.Cand o magmă in teren sau la deal se încingeam de tare. Sper sa nu mai am problema cu ea cand vine caldura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Jimny supraincalzire mortor,apa radiator.

 

Am avut si eu problema asta, incalzea in draci. Nu va spun cite am facut! :grin:

1. Am schimbat termostat - nu a functionat

2. Am spalat instalatia - nu a functionat

3. Am blocat viscocupla - a functionat , dar partial. la deal se incalzea, iar iarna canci caldura.

4. Am schimbat radioatorul si....... a functionat :)

 

La mine vasco e blocata si nu se incalzeste deloc,acul sta la jumate,acolo unde trebuie.Caldura am de nu pot sta in masina

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Jimny supraincalzire mortor,apa radiator.

 

La mine vasco e blocata si nu se incalzeste deloc,acul sta la jumate,acolo unde trebuie.Caldura am de nu pot sta in masina

 

Din auzite, daca ai vasco blocat (facut gaura in el) nu mai ai probleme cu incalzire motor.Dar se zice ca iarna nu baga caldura.

Eu nu stiu ce sa cred.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Jimny supraincalzire mortor,apa radiator.

 

Din auzite, daca ai vasco blocat (facut gaura in el) nu mai ai probleme cu incalzire motor.Dar se zice ca iarna nu baga caldura.

Eu nu stiu ce sa cred.

 

pune un radiator nou si trec toate durerile de cap,nu mi incalzste,baga caldura...

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Jimny supraincalzire mortor,apa radiator.

 

Din auzite, daca ai vasco blocat (facut gaura in el) nu mai ai probleme cu incalzire motor.Dar se zice ca iarna nu baga caldura.

Eu nu stiu ce sa cred.

 

Pai hai la mine sa vezi.Vasco blocat si baga caldura de stai in tricou

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Suzuki Jimny supraincalzire mortor,apa radiator.

 

Pai hai la mine sa vezi.Vasco blocat si baga caldura de stai in tricou

 

Sa incalzit afara si se incinge Jimny tare.Am dus masina la mecanic sa vada cauza.

Cu ocazia asta se schimba tot radiator,pompa apa,termostat,distributia,curele altenator-servo,ulei si filtru.

Problema este de la pompa de apa se para ca pierde apa crapata.

Dupa schimbat toate piesele sunt curios sa vad cum merge.

O sa va tin la curent cand primesc masina de la mecanic .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Jimny supraincalzire mortor,apa radiator.

 

Sa incalzit afara si se incinge Jimny tare.Am dus masina la mecanic sa vada cauza.

Cu ocazia asta se schimba tot radiator,pompa apa,termostat,distributia,curele altenator-servo,ulei si filtru.

Problema este de la pompa de apa se para ca pierde apa crapata.

Dupa schimbat toate piesele sunt curios sa vad cum merge.

O sa va tin la curent cand primesc masina de la mecanic .

 

 

Mecanicul a recomandat sa schimbi tot?

Mai ! dar nu va convine chiar nimic?!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Jimny supraincalzire mortor,apa radiator.

 

Da mecanicul a zis sa schimb radiatorul,i-am spus ca radiatorul are depuneri,dupa care a desfacut si pompa de apa care avea ceva probleme pierdea lichid de racire.

Am stat linga el si IMI arata care-i problema.Pompa apa era montata pe bloc motor cu silicon rosu in loc de garnitura,3 suruburi erau lipite cu silicon pe filet.

Mecanicul a dat jos pompa veche si a curata filetul in interiorul blocului motor si mi-a pus suruburi noi la pompa de apa cu garnitura.Meserias omul.

Am schimbat si termostatul ca nu ii o avere.

Inainte de montare pompa de apa a spalt tot motorul pe unde circula lichidul de racire in fata mea.A iesit multa mizerie si ceva spuma alba pina sa curata tot.

Dupa care am schimbat si distributia,ulei motor+filtu ulei,filtru aer,curle de alternator+servo,cam tot ce se face la o revizie la motor.

Acuma se lucreaza la rotile din fata schimbat lichid frana,placute frana,schimbat garnituri etrieri(chit de reparatie etrieri).

Masina va fi gata vinerea asta si va functiona bine.

Toate astea le-am facut ca de cand am inmatriculat masina in ianuarie nu avea istoric service,de acuma incolo o sa stiu tot ce sa schimbat la ea si cand va fii necesar urmatorea revizie.

 

Cam atat deocamdat si inca ceva se simte diferenta la masina cu noul sistem de racire instalat sa facut proba ieri.

Editat de Astral
"mi-a arata" nu exista in limba romana!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Jimny supraincalzire mortor,apa radiator.

 

Buna ziua la toti.

 

Am facut reparatia la masina am schimbat radiator pompa apa termostar curea distributie ulei motor filtre curea servo-alternator.

A aparut o mica problema la roata stanga fata s-a blocat pistonul frana.S-a reparat si aceasta problema.

Ieri am primit masina si am iesit cu ea sa fac teste sa vad daca se mai incalzeste si sa vad cum functioneaza franele dupa reparatii.

Masina a trecut testele, nu se mai incalzeste motorul de loc cand o bag in teren.Franele functioneaza foarte bine .

Am testat masina in teren accidentat sa vad cum merge daca se mai incalzeste apa din radiator(ca aveam aceasta problema in trecut).

Am bagat masina in apa pina la praguri dupa care am facut cateva teste de franare cu rotile ude sa vad cum merge totul este ok.

Frane probate la drum lung franare la 90km/h totul ok,proba franare in trafic din oras.

Totul functioneaza ok sunt multumit de ce a facut mecanicul.

 

Am urmat sfatul unui coleg de mai sus de pe forum care zice ca daca schimbi radiatorul vechi cu unul nou scapi de problemele aparute cu incalzirea apa motor.

Asa este doar ca la mine mai era necesar sa schimb si pompa de apa.

Va doresc numai bine .

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare