Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Distributie cherokee jeep KJ, motor 2.5 CRD


Ionut Petrea

Postări Recomandate

Re: Distributie cherokee jeep KJ, motor 2.5 CRD

 

Ai idee daca valva EGR nu isi mai face treaba cu ce poate afecta?

 

 

Daca valva egr est perfect inchisa nu e nici o problema . Daca nu se inchide perfect pe acolo ajunge fum in admisie si motorul va functiona incorect . EGR-ul functioneaza la turatia minima a motorului in mod normal . Poti sa scoti furtunul de vacuum fara nici o problema .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Distributie cherokee jeep KJ, motor 2.5 CRD

 

Salut Alin,

Scuze ca ma bag in discutia voastra, dar este on-topic ce vreau sa intreb.

Sunt posesorul unui Jeep Cherokee KJ (2005) de vreo 2 luni. Am schimbat distributia (pompa apa, role, curea) si cureaua de accesorii cu rolele si fulia de alternator, care era blocata. Manopera la distributie a fost 500, cum zicea si colegul nostru.

A ramas o problema Ș am un cod de eroare care nu se poate sterge : P1 140.

Am cautat pe net si nu am gasit decat la Nissan un cod asemanator : Air intake valve.

Inseamna ca e blocata clapeta de la aspiratie ? Daca da, cum o pot curata fara sa stric ceva pe acolo ?

Nu sunt mecanic. Lada Niva am invatat-o de nevoie, ca mi-au stricat-o la service, cand inca era in garantie.

Totusi Jeep-ul e altceva. vad ca e mult mai complicat si mult mai electronic. Nu ma prea pricep.

 

Multumesc mult

4x4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Distributie cherokee jeep KJ, motor 2.5 CRD

 

Imi cer scuze de off-topic, ...

„Cuca Măcăi” te gândeşti, involuntar, la o ipotetică aşezare din fundul pământului, de la capătul lumii, undeva la „dracu’n praznic”... Dar locul chiar există, nu e câtuşi de puţin departe de civilizaţie, cum vii pe Dealul Negru, pe şoseaua ce leagă Piteşti de Râmnicu Vâlcea, exact înainte de popasul cu celebrii mititei de la Deduleşti, se face un drum la stânga, câţiva kilometri printre livezi şi dai de Cuca, comuna argeşeană de care ţine satul Măcăi, localitatea intrată în folclorul nostru lingvistic, ...

 

Multumesc , abea acum am citit postul si imi asum ca nu stiam de pozitia localitatii Cuca Macaii ...

Totusi eu faceam analogie la Jibou , la distanta fata de Bucuresti. Dar nu -i bai!

O zi faina sa ai!

Jeep Wrangler TJ 2006 , 2"lift , Dynapro MT , 33"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Distributie cherokee jeep KJ, motor 2.5 CRD

 

Salut Alin,

Scuze ca ma bag in discutia voastra, dar este on-topic ce vreau sa intreb.

Sunt posesorul unui Jeep Cherokee KJ (2005) de vreo 2 luni. Am schimbat distributia (pompa apa, role, curea) si cureaua de accesorii cu rolele si fulia de alternator, care era blocata. Manopera la distributie a fost 500, cum zicea si colegul nostru.

A ramas o problema Ș am un cod de eroare care nu se poate sterge : P1 140.

Am cautat pe net si nu am gasit decat la Nissan un cod asemanator : Air intake valve.

Inseamna ca e blocata clapeta de la aspiratie ? Daca da, cum o pot curata fara sa stric ceva pe acolo ?

Nu sunt mecanic. Lada Niva am invatat-o de nevoie, ca mi-au stricat-o la service, cand inca era in garantie.

Totusi Jeep-ul e altceva. vad ca e mult mai complicat si mult mai electronic. Nu ma prea pricep.

 

Multumesc mult

 

Salut ,

Incearca sa cureti sensorul MAP, posibil ca acesta sa nu mai functioneaza. Oricum acesta trebuie curatat cam la 10.000 km

 

Legat de EGR , daca acesta nu functioneaza iti creste consumul de carburant ( usor)

Mai verificati si racitorul de Gaze de la EGR si acesta trebuie curatat , ca se infunda.

Spor

Jeep Wrangler TJ 2006 , 2"lift , Dynapro MT , 33"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 săptămâni mai târziu...

Re: Distributie cherokee jeep KJ, motor 2.5 CRD

 

Buna ziua./seara , ma scuzati ca intervin dar tot pe aceasi treaba sunt si eu .. doresc sa fac distributia din motivul ca masina nu a functionat 8 ani de zile .. Am acelasi model 2,5 crd ..nu am inca piese ,am zis sa gasesc intai mecanicul

Ma pot deplasa ori unde ...eu sunt din SIbiu si imi este egal ca merg 300-500 km dar vreau sa fie facuta cum trebe inclusiv Bucuresti/Jibou/Iasi .. asa caut recomandari sau persoane dispuse sa ma ajute contracost bine inteles .

Masina are nevoie de o revizie cap-coada .. ma gandesc sa schimb si un semering la cutie .. ca a stat fara ulei si acuma am bagat si am constat ca pica ... termostatul cred ca e blocat .. ca nu se ridica temperatura la apa ...

iar la Sibiu nu am gasit meserias ...decat sa imi faca directia si chestii marunte .. erau cam speriati de modelul asta ..

Degeaba gandesti daca esti prost!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Distributie cherokee jeep KJ, motor 2.5 CRD

 

@emanuel e plin netu de probleme legate de eroarea P1140

https://www.justanswer.com/jeep/2vrpd-p1140-code-jeep-liberty-crd.html

Eu am avut eroarea respectiva cand am dezactivat fizic EGR-ul. La remapare a disparut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Distributie cherokee jeep KJ, motor 2.5 CRD

 

Buna ziua./seara , ma scuzati ca intervin dar tot pe aceasi treaba sunt si eu .. doresc sa fac distributia din motivul ca masina nu a functionat 8 ani de zile .. Am acelasi model 2,5 crd ..nu am inca piese ,am zis sa gasesc intai mecanicul

Ma pot deplasa ori unde ...eu sunt din SIbiu si imi este egal ca merg 300-500 km dar vreau sa fie facuta cum trebe inclusiv Bucuresti/Jibou/Iasi .. asa caut recomandari sau persoane dispuse sa ma ajute contracost bine inteles .

Masina are nevoie de o revizie cap-coada .. ma gandesc sa schimb si un semering la cutie .. ca a stat fara ulei si acuma am bagat si am constat ca pica ... termostatul cred ca e blocat .. ca nu se ridica temperatura la apa ...

iar la Sibiu nu am gasit meserias ...decat sa imi faca directia si chestii marunte .. erau cam speriati de modelul asta ..

Scuze de intarzierea cu care raspund dar am avut o problema cu telefonul si mai greu cu accesul la internet, sincer eu nu recomand pe cel la care am facut distributia pentru ca este genul care ia foarte multe lucrari si nu prea se tine de ele, LUCREAZA DE NOTA 10, STIE MECANICA FOARTE BINE dar greu cu seriozitatea...Fiind asa departe posibil mai rau sa te incurc..Oricum am stat toata ziua si nu mi se pare foarte complica doar ca este mult de desfacut la ea pentru a schimba pompa de apa, mentionez ca nu trebuie neaparat trusa dedicata (pot fi si suruburi de la alte seturi pentru schimbat distributie) dar neaparat sa blocheze toate cele necesare...Ca idee la mine a stat vreo 9 ore la distributie, un singur mecanic..

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare