Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Interfata diagnoza Pinin 1.8 GDi


Pentegos

Postări Recomandate

Salutare!

Detin un Pinin 1.8 GDI, an fabricatie 1999, tipul motorului 4G93, 120 CP si sunt ineresat sa achizitionez o inerfata de diagnoza care sa se conecteze prin bluetoot la programul Torque de pe telefon.

Stie cineva ce se potriveste?

Am gasit pe net "nterfata Diagnoza Albastru Mini ELM-327 Bluetooth, 2017 Version " dar nu stiu daca este Ok.

 

In specificatii scrie ca suporta ISO 9141, KWP2000; SAE J1850; CAN bus si Multi-Protocol:

• SAE J1850 PWM(41.6Kbaud)

• SAE J1850 VPW(10.4Kbaud)

• ISO9141-2(5 baud init,10.4Kbaud)

• ISO14230-4 KWP(5 baud init,10.4 Kbaud)

• ISO14230-4 KWP(fast init,10.4 Kbaud)

• ISO15765-4 CAN(11bit ID,500 Kbaud)ISO15765-4 CAN(29bit ID,500 Kbaud)

• ISO15765-4 CAN(11bit ID,250 Kbaud)

• ISO15765-4 CAN(29bit ID,250 Kbaud)

• SAE J1939 CAN(29bit ID,250*Kbaud)

• USER1 CAN(11*bit ID,125*Kbaud)

• USER2 CAN(11*bit ID,50*kbaud)

 

Am atasat o poza cu mufa pentru diagnoza de pe masina mea.

 

Multumesc frumos!

mufa-tester.thumb.jpg.5cf7813fc1b8a8ba51475c5ac8995203.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Interfata diagnoza Pinin 1.8 GDi

 

Salutare!

 

Am cumparat pana la urma un ELM-327 mini alabastru, care functioneaza pe orice alta masina dar mai putin pe a mea, nu se conecteaza la ecu. Am icercat diagnoza la doua service-uri cu testerele pe care le aveau ei, dar, aceiasi problema, nu se conecteaza la ecu.

Motivul pentru care am nevoie de diagnoza este ca masina, dupa exact 4 minute de mers la relanti se tureaza brusc de la 750 rpm pana la 1250 rpm si ramane acolo pana plec de pe loc. Am curatat clapeta de acceleratie, EGR-ul si am schimbat bujiile si filtrul de aer, dar, fara rezultat.

Mufa mea OBD are urmatoarea configuratie: pin 1 fir verde, pin 4 si 5 fire negre, pin 7 fir oranj, pin 9 fir verde cu dunga oranj, pin 12 fir galben cu dunga neagra, pin 14 fir alb cu dunga albastra, pin 16 fir rosu. Langa mufa OBD mai exista o mufa albacare se pare ca nu are decat un pin activ cufir galben cu dunga verde, am atasat poza. ECU motorului este MR420880, iar cel al clapetei de acceleratie este MD360607. In afara de MUT II pe care se pare ca nu il detine niciun service din zona, stie cineva cu ce ma pot conecta la masina aceasta?

Am gasit pe net "Interfata Diagnoza Tester Profesional Auto Mitsubishi (VCDS)", a incercat cineva cu asa ceva la tipul asta de masina? Cu scuze fata de admini, ca nu stiu sigur daca e permis, atasez mai jos linkul produsului de pe site-ul vanzatorului:

http://tuningro.ro/Interfata-Diagnoza-Tester-Profesional-Auto-Mitsubishi-VCDSmufe-diagnoza.thumb.jpg.eb3c04486ea96e23d2840f8988ba982d.jpgmufa-obd.jpg.a2bc962fad9def6478ee9d130389228f.jpgecu.thumb.jpg.9be08f984e14ec23808d27d5dc9d91ff.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Interfata diagnoza Pinin 1.8 GDi

 

Salut,

 

 

Masina ta daca nu este fabricata pentru piata din SUA,are standardul OBD1,care nu poate fi citit de ce se gaseste uzual pe piata.Probabil doar tester-ul original de mitsu poate te ajuta,tester care il gasesti doar la reprezentanta.

 

Al doilea lucrul este,daca masina nu are martorul check engine aprins in bord atunci cu siguranta nu vei gasi nici un cod de eroare stocat in memoria calculatorului.

 

 

Sper ca am fost de ajutor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Interfata diagnoza Pinin 1.8 GDi

 

Salut!

Încearcă să instalezi pentru Torque Pro nu Lite, plugin-urile MUT1 și MUTv2. Le configurezi și vezi ce se întâmplă. La mine se conectează pe Elm prin ISO 9141-2 și teoretic prin MUT la ecu mașinii, de fapt un ISO 9141-2 hibrid. MUT v2 are implementate 4 moduri de conectare.

Deși... inițial trebuie sa te conectezi cu Torque și pe urmă să configurezi...și tu spui că nu se poate. As incerca întâi doar cu MUT simplu.

Este doar o idee...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Interfata diagnoza Pinin 1.8 GDi

 

Salut!

Încearcă să instalezi pentru Torque Pro nu Lite, plugin-urile MUT1 și MUTv2. Le configurezi și vezi ce se întâmplă. La mine se conectează pe Elm prin ISO 9141-2 și teoretic prin MUT la ecu mașinii, de fapt un ISO 9141-2 hibrid. MUT v2 are implementate 4 moduri de conectare.

Deși... inițial trebuie sa te conectezi cu Torque și pe urmă să configurezi...și tu spui că nu se poate. As incerca întâi doar cu MUT simplu.

Este doar o idee...

 

Am Torque Pro cumparat de pe market si pluginul MUT v2, pur si simplu nu se conecteaza la ECU, interfata este ELM 327 V1.5, tu ce versiune de ELM ai?

Singurul lucru pe care il face cand incearca sa se conecteze, in timp ce merg cu masina, acul de la acceleratie cade brusc la 0 de la viteza cu care merg si apoi revine tot brusc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Interfata diagnoza Pinin 1.8 GDi

 

Cred că tot 1.5. Îl am de 2 ani...funcționa pe ML- 1999. Este posibil sa nu funcționeze. Din păcate există putina informație referitoare la elm-obd și MUT. Tot cineva cu Pinin este în măsură să te ajute. Nici eu nu am garanția că dacă aș avea o eroare o identifica aplicația.

Mi-am amintit...pe o mașină cu o aplicație...la fel se manifesta, din cauza protocolului sau mai bine spus a lipsei acestuia.

Editat de alex_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Interfata diagnoza Pinin 1.8 GDi

 

Salut,

 

 

Masina ta daca nu este fabricata pentru piata din SUA,are standardul OBD1,care nu poate fi citit de ce se gaseste uzual pe piata.Probabil doar tester-ul original de mitsu poate te ajuta,tester care il gasesti doar la reprezentanta.

 

Al doilea lucrul este,daca masina nu are martorul check engine aprins in bord atunci cu siguranta nu vei gasi nici un cod de eroare stocat in memoria calculatorului.

 

 

Sper ca am fost de ajutor.

 

Masina a fost adusa din Austria de la o reprezentanta, deci posibil sa fie pentru Europa. Stiam ca OBD 1 are doar 12 pini, insa naiba stie...

Nu caut neaparat coduri de eroare, vreau doar sa vad ce piesa sau fenomen produce ciudatenia asta cu cresterea brusca a turatiei la relanti dupa fix 4 minute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Interfata diagnoza Pinin 1.8 GDi

 

Din ce scrie pe net, ar trebui sa ai OBD2, dar din ce ai descris se pare că nu. Pinii mufei sunt în altă ordine și de aceea nu obții decât o modificare a indicatoarelor. Din linkul postat nu cred că dispozitivul pe USB diferă de cele standard. Deși... bine ar fi! Poate obții un feedback.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare