Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Suzuki Samurai 1.9 D long pareri


sogorul

Postări Recomandate

Buna, sunt un pasionat de off road, care tot circula din cand in cand ;) cu un Mitsubishi Pajero MKIII LWB, iar acum doresc sa trec pe ceva mai usor ce sa ma scoata ma usor din noroaie. Ideea e ca nu stiu foarte multe despre acest model si nici nu am tare gasit informatii prea multe. Tot ce stiu este ca motorul este de la peugeot si ca are vreo 83 de caluti, in rest mai nimic. Multumesc anticipat si astept detalii.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Samurai 1.9 D long pareri

 

Parerea mea este ca tot ce tine de Samurai/Vitara/Jimny si este diesel sunt niste motoare cu batai de cap , proaste si pline desenzori aiurea greu de depistat problemele des intalnite. Daca vrei Samurai fiabil usor de intretinut ia unul benzina 1.3 fie carburator sau injectie dar musai sa fie fabricat in japonia.... Repet ! asta e parerea mea . Bafta

Suzuki Samurai SJ413 JX

Suzuki Jimny Automatic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Samurai 1.9 D long pareri

 

Pai daca ai avut pana acum MKIII inseamna ca poate nu ai o impresie bine formata de cum e cu offroadul. Adica intre cele doua masini ce le numesti exista o diferenta cosmica d.p.d.v. al ce pot face in teren. Pe de alta parte Sami e masina f mica. Ai stat la volan in sami ? Stii cum e cu spatiul ? Daca iti convine atunci fa pasul. Nu stiu nimic despre motoarele de sami, decat cum zicea colegul mai sus , ca cel mic pe benzina e fiabil. Are un vecin :).

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Samurai 1.9 D long pareri

 

Salut. Mie personal mi se pare o alegere interesanta. In primul rand fiind LWB ai mai mult spatiu in spate, stabilitate ceva mai buna si cred ca masa mai mare in spate, lucru care il face mai cuminte in viraje.

Un cunoscut a avut modelul pe care ti-l doresti tu.

Daca bine stiu dar s-ar putea sa gresesc, sunt doua motorizari de 1.9 diesel pt acest Samurai.

Cu intretinerea motorului nu a avut nici o problema din cate stiu eu. Nu e un motor commonrail.

Imi aduc aminte ca tragea destul de spectaculos. Eu avand la vremea respectiva un Samurai 1.3 i, comparand dieselul de 1.9 cu benzinarul de 1.3i.

S-ar putea sa nici nu scuture asa de tare fiind mai lung si implicit cu masa totala mai mare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Samurai 1.9 D long pareri

 

S-au folosit, intradevar, doua tipuri de motoare diesel, unul de provenienta Peugeot, respectiv unul Renault, depinde de anul de fabricatie.

Este un astfel Samurai LWB, diesel, prezentat aici pe forum, ..., reconditionare, prepare motor, de catre Peter Erno, de la Oradea, o lucrare foarte reusita a maestrului Erno.

https://forum.club4x4.ro/showthread.php?86334-Semirestaurare-modificare-suzuki-samurai-long-body-diesel

Editat de AXP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Samurai 1.9 D long pareri

 

S-au folosit, intradevar, doua tipuri de motoare diesel, unul de provenienta Peugeot, respectiv unul Renault, depinde de anul de fabricatie.

Este un astfel Samurai LWB, diesel, prezentat aici pe forum, ..., reconditionare, prepare motor, de catre Peter Erno, de la Oradea, o lucrare foarte reusita a maestrului Erno.

https://forum.club4x4.ro/showthread.php?86334-Semirestaurare-modificare-suzuki-samurai-long-body-diesel

 

stiu masina, este pusa chiar acum la vanzare, ideea e ca imi place mult, dar e transformata in pick-up si chiar nu am nevoie de asa ceva momentan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Suzuki Samurai 1.9 D long pareri

 

stiu masina, este pusa chiar acum la vanzare, ideea e ca imi place mult, dar e transformata in pick-up si chiar nu am nevoie de asa ceva momentan.

 

am unul fabricat in dec 2003 motor 1,9 renault aproape identic cu cel de pe dacia papuc,am cumparat o la 49000 de km nu scutura asa tare ,este mai stabila, motorul destul de puturos la 1,9 dar nu este pretentios,spatiu destul de mare fata de cel scurt,una peste alta sunt multumit de ea .am avut si modelul scurt 2 bucati

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare