Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Un nou Jimny 2007 Black and White


RobertAmbrozie

Postări Recomandate

Am cumparat ieri din Germania , din curtea proprietaresei , acest Jimny negru , 2007 , benzina , 74.600 Km .

Masina se prezinta bine , merge bine , nu bate , nu troncane , nu a vazut offroad , nu are probleme de coroziune , cel putin nu in zona rotilor spate , portbagaj sau faruri . Desi ,in general . pare predispusa sa fie atacata usor de sare ...

 

Insa are coloana de directie , dar mai ales caseta de directie !! , pline de rugina . Vedeti pozele atasate . Asta nu impiedica buna functionare a masinii , dar , ma deranjeaza . Stie cineva de ce s-au cordat aceste piese mult mai mult decat toata masina ? Care ar fi solutia de rezolvare a problemei ?

 

Apoi , cum se poate face o terosonare a intregii masini ? As vrea sa o protejez , daca tot am gasit-o in stare asa de buna . Ce ar insemna asta ?

 

Multumesc !

FAIR WINDS !

Mitsubishi Pajero 3,2DiD 2005

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Un nou Jimny 2007 Black and White

 

Am cumparat ieri din Germania , din curtea proprietaresei , acest Jimny negru , 2007 , benzina , 74.600 Km .

Masina se prezinta bine , merge bine , nu bate , nu troncane , nu a vazut offroad , nu are probleme de coroziune , cel putin nu in zona rotilor spate , portbagaj sau faruri . Desi ,in general . pare predispusa sa fie atacata usor de sare ...

 

Insa are coloana de directie , dar mai ales caseta de directie !! , pline de rugina . Vedeti pozele atasate . Asta nu impiedica buna functionare a masinii , dar , ma deranjeaza . Stie cineva de ce s-au cordat aceste piese mult mai mult decat toata masina ? Care ar fi solutia de rezolvare a problemei ?

 

Apoi , cum se poate face o terosonare a intregii masini ? As vrea sa o protejez , daca tot am gasit-o in stare asa de buna . Ce ar insemna asta ?

 

Multumesc !

 

IMG_20170922_120554.thumb.jpg.fab538c3d242d56bc9bdd78634278529.jpg

Editat de RobertAmbrozie

FAIR WINDS !

Mitsubishi Pajero 3,2DiD 2005

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Un nou Jimny 2007 Black and White

 

Stiu ca am ramas dator cu niste poze , asa ca le aveti atasate . Azi am facut o inspectie vizuala pe sub masina si am descoperit ca rugina este zero , terosonarea originala este la locul ei si doar in zonele inferioare ale bratelor este ceva , ceva rugina . Dar absolut minor .

 

Insa am gasit o scurgere importanta de ulei in spatele cutiei de viteze , cu ulei prelins pe lonjeroanele sasiului , si banuiesc ca sursa este simeringul de la iesirea din cutia de viteze . Oare banuiesc corect ? 75 000 km , 2007 , benzina , manuala . Daca e corect , cat de complicat este sa se schimbe acel simering ?

IMG_20170924_224331.thumb.jpg.fea2f8d58d06fd5e44320b41c39d5db4.jpg

IMG_20170924_224405.thumb.jpg.bb6593a559d8ea8926ffb2372190099d.jpg

FAIR WINDS !

Mitsubishi Pajero 3,2DiD 2005

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Un nou Jimny 2007 Black and White

 

Revin si intreb : nu e cam devreme sa cada semeringul de la iesirea din cutie la 75.000 km ?

 

Nu.

 

Simeringul ala incepe sa curga atunci cand cardanul intermediar trage prea tare de el.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Un nou Jimny 2007 Black and White

 

As putea sa il schimb eu ?-Unde il comand si cat de complicat este sa il schimb eu ?

 

dai jos cardanul intermediar.

desfaci suportul timoneriei sa iti faci loc

scoti simeringul

pui la loc ce ai desfacut.

 

in functie de aptitudini si sculele disponibile, poate sa fie complicat sau nu.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare