Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Frontera sa fie aleasa?!


moroiu

Postări Recomandate

Re: Frontera sa fie aleasa?!

 

Cu cat te duci mai departe de granita cu RO,vei gasi masini mai bune si mai ieftine.Cei de pe langa granita s-au cam invatat cu narav...Si eu tot din Pazardjik am luat masina.Mitsu asta din poze insa pare cam scump la 3700 eur,mai ales ca e in 2 usi.

0722.246.245-YMS/e-mail-stoica.mdragos@yahoo.com
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 50
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Frontera sa fie aleasa?!

 

In 3 usi caut, pentru mine e suficient. tu ai inmatriculat-o in BG sau la noi?

 

:ha::ha::ha:

 

Cum naiba sa comparati Frontera cu Dusteru, asa de nota 5 ? Ma faceti sa rad. Pana la urma astia care comentati de Frontera, spuneti va rog ce poate sa fie chiar asa de slab la ea ?

E o masina care are 3 tipuri de cuplaje la roti, 3 tipuri de suspensie, 3 variante de grupuri fata, 2 cutii de viteza, doua feluri de planetare, 3 punti spate si o gramada de variante pentru rapoartele din grupuri. Cea mai slaba dintre toate e A-ul cu motorul de 2.0, grup mic si cutie mica si tot se poate face off-road cu ea daca sti s-o conduci. Iar la capatul opus sunt motoare de 2.5, 2.6, 2.8, 3.1, 3.2, 3.5 cu grup mare, cutii mari, punte de Isuzu, planetare mai tari, care fluiera cu 35-uri. Daca vreti dezvolt, dar nu cred ca e cazul.

Asa ca daca vreti sa ajutati omul in ce priveste masina asta pe care nu dati doi bani, pe nume FRONTERA, va rog dati informatii adevarate si bine ar fi din experienta voastra.

 

Cristian, sezi bland ... :h5

Editat de stelea
4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Frontera sa fie aleasa?!

 

Ma gandesc ca pare fun dar la mine foarte rar am al 3-lea ocupant. Nu am copii, nu prestez activitati de taxi sau school bus... nu car marfa etc. E ca si in cazul viloaielor cu 8 camere si 4 bai dar in care locuieste o familie de doua persoane iar restul camerelor sunt facute pentru prietenii care vor veni la tine. iar aia daca vin, stau 2 zile/an. Si in loc sa doarma in living pe canapea, tu le construiesti camere... ha:

Si sa fim sinceri, cati dintre noi nu ne-am dorit masini in 2 usi, macar de cum arata?

Ma zgaiesc dupa Samuraie!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Frontera sa fie aleasa?!

 

In 3 usi caut, pentru mine e suficient. tu ai inmatriculat-o in BG sau la noi?

 

I-am spus tipului cand am batut palma ca o cumpar daca o inmatriculeaza el,pe numele lui.A fost de acord,am mai pierdut cateva ore cu tot cu notar si am plecat acasa.

In cazul in care o iei de la parc auto si vrei sa o inmatriculezi aici,iti dau doar factura si drum bun.

0722.246.245-YMS/e-mail-stoica.mdragos@yahoo.com
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Frontera sa fie aleasa?!

 

Salut,

 

Sper sa nu poluez discutia, dar sunt in cautare de un 4x4 la buget redus. Alegerea era intre Cherokee KJ si Frontera B, dar balanta inclina pentru mine catre Frontera.

Ma uit de ceva vreme pe mobile.de, mai ales ca am si un prieten in Germania, care mi-ar fi dat o mana de ajutor.

 

In schimb, am vazut discutia asta, in care pomeneati de masina luata din Bulgaria, care e foarte interesanta.

Puteti sa imi spuneti mai multe detalii despre varianta asta?

 

M-ar interesa cam cum vedeti avantajele fata de cele de la noi sau Germania. Fata de Germania este clar ca e mai rapid, si probabil un pic mai ieftine ca la noi.

La fel, pe unde le cautati, cars.bg, mobile.bg, sau mergeti la anumite parcuri de SH?

Care este procedura de cumparare de acolo si cam de cel fel de tepe sa ma feresc?

 

Recunosc ca sunt multe intrebari, am nevoie de o mana de ajutor.

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Frontera sa fie aleasa?!

 

Cautati si pe Italia, sunt intr-o stare destul de buna si eu am cautat pe Germania dar care arata ca a mea era peste 3000 euro. Eu sunt foarte bucuros ca am ales Frontera benzina , motorul de 2.2 diesel e cam stricacios. E confortabila, silentioasa, destul de rapida pe asfalt, nu consuma benzina exagerat, aer conditionat foarte eficient. Ca si inconveinent este rezervorul destul de jos pozitionat care agata de multe ori si consumul de ulei la masina mea din cauza ca motorul a fost cumparat de aici si am cam luat teapa sa zicem. In rest de destul de masiva, nu are multe componente Opel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Frontera sa fie aleasa?!

 

 

Daca analizez eu bine anuntul si vanzatorul, imi dau seama ca il cunosc pe om. In vara un prieten a cumparat un Daihatsu Terios de la el, am fost si eu sa vad masina. Toate, masinile care le avea pe acolo la vanzare, erau spoite pe dedesupt cu un fel de teroson, era ascunsa eventuala rugina daca avea si cauciucurile erau unse cu ceva crema sa para mai noi... Vanzatorul ar fi de incredere dar mai da si cu virgula la unele detalii...

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Frontera sa fie aleasa?!

 

Salut!

Avand in vedere ca mi-am gasit masinuta - una mica, verde si aratoasa (nu e broasca, bre :uameni), cred ca putem inchide discutia. M-am mutat la alta marca dar sunt cu ochii si pe Frontera swb, o masina a copilariei mele.

Cu respect!

Ma zgaiesc dupa Samuraie!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Frontera sa fie aleasa?!

 

Asteptam detalii si sa vedem minunea!

 

Pana imi fac timp sa pregatesc o prezentare cum trebuie si cateva impresii dupa ce ma dau cu ea, ca si teasing... tadammm... el este Migdala - asa i-a spus nevasta-mea. Si nu am cum sa o contrazic :dr2

 

https://forum.club4x4.ro/showthread.php?95548-Suzuki-Jimny-2005-130000km

Ma zgaiesc dupa Samuraie!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Frontera sa fie aleasa?!

 

Samurai la 6500...? :wink:

 

Jimny. Si nu 6500, mult mwi putin - pe aceasra cale ii spun un mare multumesc lui Adi :tk. Iti spun in privat cat am dat...

Ma zgaiesc dupa Samuraie!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Frontera sa fie aleasa?!

 

Buna observatie drgos,de la 2000 la 6000 e diferenta mare.Ca pe la inceput spunea ca preturile sunt mari pt jimny,si intradevar,asa este.Jimny are un pret nejustificat dupa parerea mea

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Frontera sa fie aleasa?!

 

Buna observatie drgos,de la 2000 la 6000 e diferenta mare.Ca pe la inceput spunea ca preturile sunt mari pt jimny,si intradevar,asa este.Jimny are un pret nejustificat dupa parerea mea

 

Asa este, jimny are un pret exagerat. Am cautat vreo 3 luni sa imi iau unul, mai ales in Germania, la un moment dst renuntasem - de aici si titlul topicului acesta - dar am revenit. Am gasit un super om, care a trecut prin ceea ce am trecut poate toti dintre noi, si mi l-a dat cu 5500. Atat a dat el pe acest Jimny + taxa inmatriculare in 2016. Restul accesoriilor si lucrarilor au fost "consumabile".

Editat de moroiu
Ma zgaiesc dupa Samuraie!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Frontera sa fie aleasa?!

 

Eu l-am luat din Irlanda,cu volanul pe partea aferenta,dar a fost doar 900 de euro.Nefiidn o masina supersonica,nu ma deranjeaza condusul deoarece nu trec de 90-100 si nici nu depasesc pe nimeni

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Frontera sa fie aleasa?!

 

Asta cu viteza o sa fie o mare provocare pentru mine. L-am incercat pe al meu la 100 dar nu e ce trebuie, zici ca vine tramvaiul :))

Anyway, la comentariul tau, de la 2 la 6000 pot sa spun ca bugetul meu era 3000 stock si pana la 5 modificari (fie jimny sau Frontera). Fiind dotat cu de toate, consider ca pretul este mai mult decat ok. Oricum Feontera ramane Frontera in sufletul meu

Ma zgaiesc dupa Samuraie!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Frontera sa fie aleasa?!

 

Sincer si eu am umblat dupa frontera,dar la ce preturi se cerea pe ea,am renuntat.Legat de modificari,prefer sa o iau cheala si sa ii pun ce vreau eu.Insa gusturile nu se discuta,tie trebuie sa iti placa

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Frontera sa fie aleasa?!

 

Ok, sa lasam gusturile si sa o luam logic. Cat costa un jimny vvt 2005 stock? Daca gasesti unul sub 4500, cu tinichigerie facuta, fara scurgeri si fara sa trozneasca, jur ca il iau si pe ala! Adauga doar niste anvelope bf 80%, un kit om amortizoare si arcuri... si iesi usor la 5.5

Repet, est 9o masina foarte scumpa la achizitie dar "stolul" eate mare :))

Bafta! Si poate ne vedem la namoale si vorbim si de gusturi...

 

Ca si idee, am renuntat la Frontera sau Pajero 2.5 din cauza idiotilor de la conducerea tarii. Nu vreau sa le dau impozit de mii de lei doar pentru 5000 km/an. Le urez "multa sanatate", lor si familiei lor!

Editat de moroiu
Ma zgaiesc dupa Samuraie!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Frontera sa fie aleasa?!

 

Orice masina e buna cat timp nu bagi bani in ea..Cea de firma e ideala.Daca asta ti-a placut,putea sa-ti zica oricine orice,ca nu mai conta (si cazul meu).Sa te bucuri de ea zic..!

PS-Gandesti bine cu impozitele,dar pana in 2.5 e vreo 200 eur pe an impozitul,nu mii.De asta prefer si eu BG.

Editat de SUPERDRAGOS
0722.246.245-YMS/e-mail-stoica.mdragos@yahoo.com
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Frontera sa fie aleasa?!

 

Ok, sa lasam gusturile si sa o luam logic. Cat costa un jimny vvt 2005 stock? Daca gasesti unul sub 4500, cu tinichigerie facuta, fara scurgeri si fara sa trozneasca, jur ca il iau si pe ala! Adauga doar niste anvelope bf 80%, un kit om amortizoare si arcuri... si iesi usor la 5.5

Repet, est 9o masina foarte scumpa la achizitie dar "stolul" eate mare :))

Bafta! Si poate ne vedem la namoale si vorbim si de gusturi...

 

Ca si idee, am renuntat la Frontera sau Pajero 2.5 din cauza idiotilor de la conducerea tarii. Nu vreau sa le dau impozit de mii de lei doar pentru 5000 km/an. Le urez "multa sanatate", lor si familiei lor!

 

Nu stiu ce inseamna vvt,ca dupa mine toate jimnyurile sunt la fel,cu exceptia celor dupa 2005,care nu mai are maneta,ci butoane.Motorul e tot 1.3 sau diesel......nu prea imi dau seama de diferente inafara de butoane si bord rotunjit

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...
Re: Frontera sa fie aleasa?!

Cum naiba sa comparati Frontera cu Dusteru, asa de nota 5 ? Ma faceti sa rad. Pana la urma astia care comentati de Frontera, spuneti va rog ce poate sa fie chiar asa de slab la ea ?

E o masina care are 3 tipuri de cuplaje la roti, 3 tipuri de suspensie, 3 variante de grupuri fata, 2 cutii de viteza, doua feluri de planetare, 3 punti spate si o gramada de variante pentru rapoartele din grupuri. Cea mai slaba dintre toate e A-ul cu motorul de 2.0, grup mic si cutie mica si tot se poate face off-road cu ea daca sti s-o conduci. Iar la capatul opus sunt motoare de 2.5, 2.6, 2.8, 3.1, 3.2, 3.5 cu grup mare, cutii mari, punte de Isuzu, planetare mai tari, care fluiera cu 35-uri. Daca vreti dezvolt, dar nu cred ca e cazul.

 

E interesant ce spui. Chiar te-aș ruga să dezvolți, dacă poți. Sau dacă tu nu mai intri pe aici, poate e altcineva binevoitor. Un mic top în funcție de capabilitați off-road al modelelor de Frontera ar ajuta pe mulți.

 

Deschisesem un topic pentru o mașină mai nouă cu ceva capabilități off-road, dar dacă nu găsesc, aș putea ajunge și la varianta cu mașină de șosea + una pentru forestiere mai proaste. Din ce am citit pe aici și prin alte locuri, Frontera ar fi ideală ca masină veche și ieftină pentru off-road moderat.

 

Re: Frontera sa fie aleasa?!

Iar ca masini standard + cauciucuri, troliu si o inaltare, cred ca Dusterul merge mai departe decat o Frontera echipata similar, datorita motorizarii si faptului ca e usor...

Totuși, faptul că are reductor și parcă și șasiu, nu-i conferă Fronterei mari avantaje față de Duster? Scoatem din calcul troliul, că orice masină echipată cu troliu ar trece pe oriunde. Sau măcar bucăți din ea.

Editat de DeathArcher
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare