Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

tema pentru acasa


cos

Postări Recomandate

Se da o instalatie electrica cu conductoare de diferite sectiuni , cupru , litate , izolatie PVC, fiecare fiind protejat de cate o tresa individuala din Cu (cositorit inainte de impletirea tresei ) . Fascicolul de cable si fiecare ramificatie pana la 1 cm de fiecare mufa terminala e la randul lui protejat integral de cate o fasa , prinsa la capatul infasurarii cu cate o clema metalica compatibila cu tresa ( Cu-Cu ) . Temperatura de lucru intre -20/+100 grC .

 

Subectu' problemei : cu ce solutie de protectie anticoroziva , hidrofuga si ignifuga se poate proteja fascicolul descris mai sus , mufele si papucii de contact ( ochi pt surub ) , ale instalatiei respective . Solutia poate avea dilutie cu un solvent in faza de aplicare , care trebuie sa se evapore fara urme ramananad numai filmul de protectie - ignifug , hidrofug , anticoroziv .

 

 

 

 

Prima alegere ar fi un produs siliconic ?? ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: tema pentru acasa

 

Exista un spray cu lac special pentru protejarea componentelor electrice sau electronice.

Se numeste V-66 si rezista intre -30°C si +130°C.

Evident se foloseste dupa ce se face montajul, lacul fiind si un foarte bun izolator electric.

http://www.duecielectronic.it/index2.php?lang=eng&menu_1=prodotti&menu_2=V-66&cat=vernici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: tema pentru acasa

 

Daca izolarea priveste ultima portiune de 1cm (chiar mai mult) inaintea mufelor/papucilor, o poti ingloba intr-o masa de cauciuc/silicon, flexibila cat de cat. In nici un caz nu se acopera suprafetele de lucru ale contactelor.

Cablurile, dupa descrierea ta, sunt protejate prin constructie. Le poti adauga o protectie suplimentare prinzandu-le in tuburi termoconstrictive.

Lacuri profesionale, cu proprietatile dorite de tine se folosesc la acoperirea cablajelor imprimate, in special la produse pt. aparare, sau care lucreaza in medii umede.

 

Ai multe barci in zona; ce solutie folosesc pt. protectie?

Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: tema pentru acasa

 

V-66 pare a fi ceva potrivit . Ar fi si mai bine ceva care ar ramane impregnat , nu ca un lac , poate ca o ceara pulverizabila .

 

Mufa sau papucii de contact sunt usor rezolvabili cu un tub termo cu adeziv ( ieftin si sigur ) si cu vaselina siliconica in mufa .

 

Instalatia electrica la barci ... mda , barci ... multe , e adevarat , dar la 99% nu e decat o instalatie electrica , protectia sau viabilitatea instalatiei fiind trecuta cu vederea , problema depasindu-se in stilul englezesc (... pasind gratios peste dansa si nemaidiscutand despre asta ... ) ... rareori mai gasesti ceva mai mult decat semnalizari specifice , un mic panou electric si poate boxe specifice ambarcatiunilor .

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: tema pentru acasa

 

Sunt mare fan Sika , dar ceara nu e ignifuga si aditivii de ignifugare adaugati nu rezolva problema in totalitate . De plastidip nu stiu dar nu cred ca e ignifug ( n-am incercat ca nu m-a lovit ideea cand as fi avut ocazia ) . Caz in care mai mult incurca ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: tema pentru acasa

 

Daca vrei o solutie rapida ti-as recomanda un silicon ca cel care se foloseste in domeniul auto pentru garnituri (RTV Gasket) Siliconul este super ok la temperaturi mari. Si o combinatie de tuburi termocontractibile, silicon, cutii de ermetizare. Acum depinde si daca mai vrei sa umbli la conexiuni fara sa muncesti 10 ore sa le scoti din silicon.

O varianta (cu adevarat) profi cred ca va costa mult mai mult si fara mari diferente. Din cate stiu in engleza le zice solutiilor astea de etansare " conformal coating ". Eu am folosit silicon de garnituri si a tinut foarte bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: tema pentru acasa

 

E si asta ceva dar e departe de destinatia masinilor obisnuite . Eu vreau doar o instalatie cu mare fiabilitate in timp , cu o viabilitate care sa depaseasca pe a masinii ... ... despre un motor care merge prin apa e mult de discutat , la fel si despre alte sisteme mecanice de pe masina . O masina obisnuita sufera mult la trecerea prin apa adanca , poate iese la mal dar dupa sa te tii cu munca ...

Eu mi-am luat partea de apa pe vremea cand eram tanar si prost , Patrolul a mers fara probleme . Pretul stupizeniei inutile a venit insa repejor din urma , lasandu-se cu multa munca si ceva mai multa invatatura de minte . Bordul masinii care a ramas decolorat inca imi mai aminteste de asta .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: tema pentru acasa

 

Adevarat graiesti, dar comparativ, ca idei mai vezi ceva interesant, poate te ajuta in ceea ce ai nevoie...eu merg pe principiul ca 100 de idei din care 99 proaste si 1 buna sunt mai bune decat 2-3. Daca mai pui poze sau explici mai pe larg poate mai vin si alte idei! Bafta iti doresc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare